Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Bieszczadzki Park Narodowy
Jeden z 23 polskich parków narodowych położony w Bieszczadach Zachodnich. Utworzony w 1973 roku. W 1992 roku stał się częścią Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Jest trzecim co do wielkości parkiem narodowym na terenie Polski i największym parkiem narodowym w polskich górach.
W herbie BdPN umieszczono wizerunek jednego z mieszkańców bieszczadzkich lasów –rysia.
1973r.
Bieszczadzki Park Narodowy (BdPN) powstał stosunkowo niedawno, bo w 1973 roku. W chwili powstania jego powierzchnia była bardzo niewielka – 5 582 ha i obejmowała masyw Tarnicy, Krzemienia oraz Halicza.
Ile razy go powiększono?
Obecna powierzchnia BdPN wynosi 29 202 ha. Jest to efekt czterokrotnego powiększania pierwotnych terenów parku. Do zmian dochodziło w latach: 1989, 1991, 1996 oraz 1999, kiedy to dołączono do BdPN tereny w okolicy górnego Sanu.
Także roślinność jest tu bardzo bogata – wyróżniono tutaj aż 780 gatunków roślin naczyniowych, 500 gatunków porostów, 250 gatunków mchów i 1000 gatunków grzybów. Z rzadkich okazów, które tu występują można wyróżnić m.in.: fiołek dacki, tojad bukowiński, czy ostrożeń wschodniokarpacki.
Nie można pominąć także mieszkańców parku, wśród których jest nie tylko imponująca liczba gatunków (ok. 230 gatunków kręgowców, w tym 58 gatunków ssaków, ponadto liczne owady, pierścienice i pajęczaki), ale też fakt, że występują tutaj niezwykle rzadkie osobniki.Na terenie BdPN bytują np. wszystkie krajowe gatunki węży – w tym eskulapy .Nie brak też wspaniałych ptasich okazów (ok.140 gatunków ptaków lęgowych), Ostoję znalazły tu też piękne okazy ssaków – od drapieżników takich jak wilki po majestatycznych roślinożerców w postaci żubrów .