Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Weronika Sobczak
Przedszkole – instytucja opiekuńczo-wychowawcza, do której uczęszczają dzieci w wieku od 3 lat (w Polsce – w szczególnych przypadkach od 2,5) do rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego.
Przedszkole – instytucja opiekuńczo-wychowawcza, ...
Nauczyciel wychowania przedszkolnego
Wykształcenie wyższe kierunkowe z przygotowaniem pedagogicznym stanowi jedno z głównych kryteriów, ale niejedyne. Mile widziani są absolwenci takich kierunków studiów, jak wychowanie przedszkolne, edukacja przedszkolna, pedagogika wczesnoszkolna, pedagogika opiekuńcza, nauczanie początkowe, edukacja wczesnoszkolna. Kandydat musi też posiadać pełną zdolność do czynności prawnych i korzystać w pełni z praw publicznych. Nie może być karany za przestępstwa umyślnie popełnione oraz nie może toczyć się przeciw niemu postępowanie karne albo skarbowe. Musi przejść badania lekarskie uprawniające do pracy w tym zawodzie (nawet wady wymowy i wady słuchu mogą powodować dyskwalifikację kandydata). Osobowość kandydata także ma znaczenie. Kto chce pracować w przedszkolu, musi wykazywać się dużą odpowiedzialnością, rozwagą, cierpliwością, przewidywalnością, posiadać wyjątkowe zdolności interpersonalne, być kreatywnym.
Szkoła podstawowa – pierwszy etap zorganizowanej edukacji. W większości krajów nauka w szkole podstawowej jest obowiązkowa. W wielu krajach (w Europie – we wszystkich poza Niemcami, gdzie zostało zabronione w 1938 r.) dopuszczalne jest nauczanie poza szkołą (edukacja domowa), jednakże wymagane jest wykazanie się dziecka opanowaniem określonego zasobu wiedzy.
Szkoła podstawowa – pierwszy etap zorganizowan...
Szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli, wskazując w szczególności poziom wykształcenia i jego zakres w odniesieniu do poszczególnych typów szkół i placówek, określa w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw oświaty i wychowania. Aktualnie obowiązującym aktem prawnym w tym zakresie jest rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. z 2015 r. poz. 1264). Jednak w kontekście zadanego pytania należy zauważyć, że od 1 września 2017 r. będzie obowiązywało nowe rozporządzenie określające szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli, które zostało opublikowane na stronie internetowej BIP Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak wynika z § 4 tego projektu z 8 lutego 2017 r. kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkołach podstawowych będzie posiadała osoba, która ukończyła studia magisterskie lub studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, albo studia magisterskie lub studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności), którego efekty kształcenia w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, albo studia magisterskie lub studia pierwszego stopnia na kierunkach (specjalności) innych niż wyżej wymienione, ale dodatkowo ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu, albo ukończyła zakład kształcenia nauczycieli w specjalności odpowiadającej nauczanemu przedmiotowi, albo zakład kształcenia nauczycieli w specjalności innej niż wyżej wymieniona, a ponadto ukończyła kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu. Dodatkowo w § 27 tego projektu zostało określone, że nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie tego rozporządzenia na podstawie mianowania, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela. Ponadto w § 28 tego projektu zostało zawarte, że nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie tego rozporządzenia, którym na podstawie dotychczasowych przepisów uznano ukończony kierunek (specjalność) studiów za zbliżony do nauczanego przedmiotu, zachowają nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły.
Liceum ogólnokształcące (LO) (z łac. licaeum od gr. Lýkeion: ogród przy świątyni Apollina Wilkobójcy (Lýkeios), gdzie nauczał Arystoteles) – rodzaj szkoły średniej w wielu krajach. W Polsce liceum ogólnokształcące od 1999 r. wskutek reformy szkolnictwa jest szkołą ponadgimnazjalną (wcześniej posługiwano się nazwą rodzajową szkoła średnia albo szkoła ponadpodstawowa).
Nauka w liceum ogólnokształcącym w Polsce trwa trzy lata i kończy się egzaminem maturalnym (przed 2005 r. był to egzamin dojrzałości).
Technikum – szkoła szczebla średniego o profilu technicznym, a obecnie typ szkoły ponadgimnazjalnej, wprowadzona w Polsce w 1948 jako alternatywna wobec liceum. Pierwotnie dostępna dla absolwentów 7-letnich szkół podstawowych (od reformy w 1968 – ośmioletnich) oraz dla absolwentów ponadpodstawowych dwu- lub trzyletnich, tzw. zasadniczych szkół zawodowych (ZSZ). Nauka w technikum trwała lat pięć (jeśli podjęta po Zasadniczej Szkole Zawodowej – trzy lata) i kończyła się tak jak w liceum – egzaminem dojrzałości oraz dodatkowo pracą dyplomową. Dyplom ukończenia technikum upoważniał do posługiwania się tytułem technika. Nie wszystkie średnie szkoły techniczne podlegały Ministrowi Oświaty, liczne z nich były resortowe (podlegające ministerstwom odpowiednich gałęzi przemysłu), niektóre zaś były utworzone przy większych fabrykach.
Po reformie w 1999 naukę w technikach skrócono do 4 lat, przy czym naukę w szkole można podjąć dopiero po ukończeniu najpierw sześcioletniej szkoły podstawowej, a potem trzyletniego gimnazjum.
Ukończenie czteroletniego technikum umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, a także uzyskanie świadectwa maturalnego po zdaniu egzaminu maturalnego.
Zasadnicza szkoła zawodowa (ZSZ) – szkoła na podbudowie programowej gimnazjum, realizująca program nauczania w zakresie kształcenia ogólnego oraz zawodowego. Podstawa programowa dla kształcenia ogólnego w tego typu szkole określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół z późniejszymi zmianami (Dz.U. z 2012 r. poz. 977). Kształcenie zawodowe odbywa się na poziomie robotniczym bądź czeladniczym, w zależności od organu prowadzącego szkołę. Ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej jest potwierdzane świadectwem jej ukończenia. Absolwent ZSZ uzyskuje jedynie świadectwo potwierdzające posiadanie wykształcenia ogólnego na poziomie zasadniczym. Kwalifikacje zawodowe można uzyskać zdając egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie przeprowadzanym przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne lub zdając egzamin czeladniczy organizowany przez cechy rzemieślnicze. Po ukończeniu zasadniczej szkoły zawodowej naukę można kontynuować w trzyletnim liceum ogólnokształcącym dla dorosłych, rozpoczynając naukę od razu od klasy drugiej. Aby uzyskać dyplom technika absolwent ZSZ musi uzyskać wykształcenie średnie oraz zdać egzaminy potwierdzające wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w danym zawodzie.
Kandydat na nauczyciela powinien przede wszystkim ukończyć wyższe studia. Może zrobić to w specjalnej szkole pedagogicznej (np. kolegium nauczycielskie) wyspecjalizowanej w kształceniu nauczycieli. Szeregi nauczycieli można także zasilić posiadając dyplom ukończenia uniwersytetu, politechniki czy akademii ekonomicznej.
Kierunek studiów wybrany przez przyszłego nauczyciela powinien posiadać specjalność nauczycielską np. nauczyciel języka polskiego powinien ukończyć polonistykę o profilu nauczycielskim. Jednak jeżeli na danym kierunku nie ma specjalności nauczycielskiej nie znaczy wcale, że kariera nauczyciela jest przed absolwentem tego kierunku zamknięta. Może on ukończyć studium pedagogiczne lub kurs organizowany przez instytucję prywatną, dzięki czemu zdobędzie potrzebne uprawnienia. Wymogi MENiS są bowiem jasne aby zostać nauczycielem po którymkolwiek kierunku wyższych studiów trzeba zaliczyć
W Polsce studiami wyższymi są studia pierwszego stopnia, studia drugie...
W Polsce studiami wyższymi są studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia (dawniej studia uzupełniające magisterskie) lub jednolite studia magisterskie, prowadzone przez uczelnię uprawnioną do ich prowadzenia.
W Polsce sposób studiowania można podzielić na różne tryby:
studia stacjonarne (dawniej dzienne)
studia niestacjonarne (dawniej zaoczne)
studia wieczorowe
studia eksternistyczne
indywidualna organizacja studiów.
W Polsce występuje również możliwość podjęcia studiów interdyscyplinarnych, jak np.:
Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne,
Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych UW.
Po ukończeniu studiów wyższych możliwe jest podjęcie studiów podyplomowych.