Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Presented by PERSON for COMPANY
Grupa przewlekłych zaburzeń neurologicznych charakteryzujących się napadami padaczkowymi. W większości przypadków przyczyna choroby jet nieznana. Jest ona nieuleczalna, jednak większość jej przypadków da się kontrolować lekami. Na padaczkę cierpi ok.1% ludzi na całym świecie.
Postępująca choroba neurologiczna, na która chorował m.in. Stephen Hawking. Choroba ta prowadzi do porażenia obwodowych włókien nerwowych odpowiedzialnych za poruszanie się.
Samiostna powoli postępująca zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego.
Objawy - sztywność, spowolnienie oraz drżenie spoczynkowe prowadzą do narastającej niesprawności ruchowej. W największym stopniu upośledzone są ruchy precyzyjne: choremu coraz większą trudność sprawia np. pisanie, zapinanie guzików, spożywanie posiłków.
Nieuleczalna i postępujaca choroba neurodegeneracyjna, prowadzaca do śmierci pacjenta. Najczęściej występuje u osób po 65. roku życia. W 2006 roku cierpiało na nia 26,6 mln ludzi.
Genetyczna choroba ośrodkowego układu nerwowego, ma przebieg postępujacy. Poczatek zazwyczj pojawia się między 30 a 50 rokiem życia. Występuje rodzinnie
Choroba neurologiczna, której czynnikiem patogennym sa najprawdopodobniej priony (białkowe czasteczki zakaźne)
Ostre, wielokorzeniowe zapalenie demineralizacyjne
Przewlekła, zapalna, demielinizacyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia (demielinizacji i rozpadu aksonów) tkanki nerwowej.
powtarzający się, najczęściej jednostronny, pulsujący ból głowy. Migrena trwa zazwyczaj od 4 do 72 godzin. Charakteryzuje się różnym stopniem nasilenia i częstotliwością występowania. Bóle nasilają się pod wpływem emocji lub wysiłku fizycznego. Występuje światłowstręt (fotofobia), nadmierna wrażliwość na dźwięki (fonofobia) i zapachy (osmofobia), występują też nudności i wymioty.
rodzaj pierwotnego bólu głowy, który występuje znacznie rzadziej niż migrena lub bóle głowy typu napięciowego, jednak dokładna częstość jego występowania nie jest znana. Wydaje się, że w wielu przypadkach pozostaje nierozpoznany.
zespół objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem ogniskowego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu, powstały w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego i utrzymujący się ponad 24 godziny.
choroba wywoływana przez wirusy lub bakterie, rzadziej przez pierwotniaki, pasożyty i niektóre leki, obejmująca opony mózgowo-rdzeniowe.
zespół neurologiczny polegający na zaburzeniu funkcjonowania centralnego układu nerwowego na skutek działania toksyn pojawiających się w układzie w związku z uszkodzeniem wątroby przez niektóre leki, substancje toksyczne, ostre zakażenia podczas innych chorób wątroby, krwotoki do przewodu pokarmowego, wirusy (wirusowe zapalenie wątroby) lub alkohol.