Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Mazury region geograficzno-kulturowy w północno-wschodniej Polsce. Obejmuje tereny Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego, administracyjnie wchodzi w skład województwa warmińsko-mazurskiego.
Od zachodu graniczy z Pojezierzem Iławskim, od północy z Niziną Staropruską, a od wschodu z Pojezierzem Litewskim. Zajmuje powierzchnię ponad 13 tys. km². Obecnie jest częścią województwa warmińsko-mazurskiego. Do głównych miast regionu należą: Ełk, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Mikołajki, Morąg, Mrągowo, Nidzica, Olecko, Ostróda, Pisz, Ruciane-Nida, Szczytno i Węgorzewo.
Rzeźba terenu Mazur jest bardzo urozmaicona. Jest to efektem działalności lodowca kontynentalnego, który nasuną się na te tereny w plejstocenie. Znajdują się tutaj ciągi wzgórz morenowych, z najwyższym szczytem - Wzgórza Szeskie (309 m n.p.m.), liczne pagórki ozów i kemów, rozległe równiny stożków sandrowych oraz zagłębienia bezodpływowe..
Wielkim bogactwem tej krainy są jeziora polodowcowe, które zajmują około 7% powierzchni regionu. Liczy on 2 700 jezior o powierzchni ponad 1 ha. Sprawia to, iż Mazury nazywane są często "Krainą Tysiąca Jezior" lub "Krainą Wielkich Jezior". Największymi jeziorami obszaru, a zarazem największymi w Polsce są Śniardwy (113,8 km²) i Mamry (104,9 km²). Poza tym do grupy największych jezior regionu należą: Niegocin, Nidzkie, Roś i Tałty. Przez obszar Pojezierza Mazurskiego przebiega działa wodny Pregoły i Narwi. Sieć rzeczna jest gęsta, a tworzą ją głównie dopływy tych dwóch rzek: Narwi - Omulew, Rozoga, Szkwa, Pisa, Biebrza z Ełkiem i Rospudą, oraz Pregoły - Łyna z Gubrem i Węgorapa. Rzeki te zasilane są głównie przez jeziora.
Klimat Mazur kształtowany jest głównie przez masy powietrza kontynentalnego napływającego ze wschodu. Zimy są tu długie i mroźne, natomiast lata krótkie i słoneczne. Krótki jest także okres wegetacyjny, który trwa przez około 180 - 190 dni w roku.
Lasy zajmują około 30% powierzchni regionu. Znajdują się tu liczne kompleksy, głównie lasów świerkowo-sosnowych, o stanie zbliżonym do pierwotnego. Poza lasami duże połacie terenów zajmuje roślinność błotna i torfowiskowa. Występuje tu także wiele gatunków roślin zielnych i reliktowych gatunków tundrowych, np.:mech wodny, moczarka kanadyjska, babka, tatarak, chaber łąkowy, głóg, koniczyna i rokitnik.
Mazury zamieszkuje wiele gatunków zwierząt. Lasy są siedliskiem żubra, łosia, bobra, jelenia, sarny. Występują tu także lisy, wilki, rysie. Kraina ta charakteryzuje się jednak przede wszystkim bogactwem ptaków. Należą do nich: głuszce, jarząbki, cietrzewie, kruki, orły przednie, i wiele innych. W mazurskich wodach rzek i jezior występuje ponadto wiele gatunków ryb, m. in.: łosoś, troć, głowacz, kleń, jelec, sieja, sum, szczupak.
GOSPODAROWANIE
Mazury są regionem rolniczo-przemysłowym. Obecnie do wiodących dziedzin gospodarki województwa warmińsko-mazurskiego można zaliczyć produkcję zdrowej żywności, przemysł drzewny, produkcję maszyn i urządzeń – gdzie stosuje się czyste technologie przemysłowe i korzysta z odnawialnych źródeł energii, proekologiczną gospodarkę leśną, produkcję jachtów oraz ekoturystykę.
Z tymi branżami wiążą się również inteligentne specjalizacje, wskazane w Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2025. Inteligentne specjalizacje oznaczają skoncentrowanie się na kilku wybranych dziedzinach gospodarki, opartych o zasoby naturalne regionu. W przypadku województwa warmińsko-mazurskiego są to ekonomia wody, zakładająca działalność gospodarczą, związaną z bogactwem wód na Warmii i Mazurach – jezior, rzek i Zalewu Wiślanego.
Na Warmii i Mazurach rolnictwo stanowi jeden z kluczowych sektorów gospodarki. Pod względem jakości gleb Warmia i Mazury są regionem bardzo zróżnicowanym. Najlepsze występują na znajdującej się w granicach województwa obszarach Żuław Wiślanych oraz w pasie od Braniewa do Kętrzyna. Zaletą Warmii i Mazur są stosunkowo niskie koszta produkcji, poprawiającą się jakość surowców rolnych, niskie zużycie chemicznych środków plonotwórczych oraz coraz lepsza zdolność rolników do pozytywnej reakcji na wymagania jakościowe producentów żywności.
Mazury są bardzo popularnym regionem turystycznym, a wiąże się to z szerokim zasobem usług z zakresu gastronomii, transportu, handlu, rekreacji, reklamy, łączności. Obfitość jezior i rzek przyczynia się do rozwoju turystyki związanej z uprawianiem sportów wodnych - kajakarstwa i żeglarstwa. Znajduje się tu także wiele szlaków dla turystyki pieszej i rowerowej. Na Mazurskich wzgórzach wznoszą się średniowieczne zamki krzyżackie, będące również jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu. W obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego znajdują się także liczne ścieżki przyrodnicze.
DZIĘKUJEMY ZA UWAGE
Weronika LIsek
Ewa Lukasek
Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Mazur
poznajpolske.onet.pl/mazury
mzmgo.mazury.pl/
mojemazury.pl/jeziora
Onet.pl
Grafika google
I wiele innych...