Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading content…
Loading…
Transcript

Konflikty religijne w Europie

w XVI i XVII w.

Maria Gąbka klasa 3b

Czym są wojny religijne?

wojny religijne - walki toczone w Europie (zwłaszcza w Niemczech i Francji) XVI–XVII w. na podłożu wyznaniowym pomiędzy zwolennikami wyznań protestanckich a katolikami, przeważnie o charakterze wojen domowych;

Definicja

Niemcy

Najważniejsze w dziejach nowożytnych wojen religijnych było wystąpienie Marcina Lutra, które przyczyniło się do kolejnego rozłamu chrześcijaństwa.

Franz von Sickingen

W latach 1522 – 1523 na terenie Niemiec wybuchło powstanie rycerstwa dowodzonego przez von Sickingena, a w 1525 do powstania chłopskiego. Oba te konflikty były wynikiem potępienia nauk Lutra przez Kościół i państwo.

Kiedy na początku XVII wieku cesarz Rudolf II rozpoczął na terenie Niemiec walkę z protestantyzmem, wybuchły kolejne konflikty, które wreszcie doprowadziły do wojny trzydziestoletniej w latach 1618 – 1648.

Wojny religijne we Francji (1562–98 z przerwami) miały charakter rywalizacji o wpływy polityczne obozu katolickiego (Gwizjusze) i protestanckiego (Kondeusze) i zostały zapoczątkowane rzezią hugenotów w Vassy (1 marca 1562).

Francja

Hugenotom udało się uzyskać swobodę wyznaniową dopiero w 1570 roku, jednakże i ona nie trwała długo, gdyż już w trakcie tzw. Nocy św. Bartłomieja, tj. z 23 na 24 sierpnia 1572 dokonano na nich kolejnej rzezi. Działania wojenne przybrały na sile i ogarnęły cały kraj.

Henryk IV

Kres wojnom religijnym na terenie Francji położył dopiero Henryk IV, który to w roku 1598 wydał edykt nantejski. Zgodnie z nim hugenoci uzyskali szerokie swobody religijne.

W 1628 roku odwołano edykt ogłoszony przez Henryka IV, przez co likwidowano odrębność skupisk hugenockich. Miało ich to zrównać zresztą społeczeństwa.

Niderlandy

Wojny religijne w nowożytnej Europie nie ominęły również i Niderlandów. W 1566 roku w wyniku krwawych prześladowań protestantów doszło tu do powstania wyznawców kalwinizmu.

W 1572 roku zbuntowali się również gezowie, którzy powstali zbrojnie z Wilhelmem I Orańskim na czele. Siedem lat później doprowadzono do zawarcia tzw. Unii Utrechckiej, a w 1581 powstała Republika Zjednoczonych Prowincji.

Anglia

Panujący tu Kościół anglikański w połowie wieku XVI był atakowany przez wyznawców katolicyzmu. W XVII zaatakowali go również purytanie, którzy zdołali skupić wokół siebie opozycję parlamentarną, sprytnie łącząc ze sobą dwie sprawy – walkę z absolutyzmem Stuartów ze sprawami o podłożu religijnym.

Bibliografia

  • https://wypracowania24.pl/historia/9419/konflikty-religijne-w-europie
  • https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/wojny-religijne;3997568.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_ch%C5%82opska_w_Niemczech
  • https://sv.wikipedia.org/wiki/Franz_von_Sickingen
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Marcin_Luter
  • https://www.myswitzerland.com/pl/thirty-years-war-and-independence.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_trzydziestoletnia
  • https://www.museeprotestant.org/mediatheque/page/73/?type=images
  • https://historia.org.pl/2015/08/24/noc-sw-bartlomieja-2324-sierpnia-1572-roku-kartka-z-kalendarza-historii-francji/
  • https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Niderlandy;3947169.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Wilhelm_I_Ora%C5%84ski
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Republika_Zjednoczonych_Prowincji
  • https://blog.felietonyemigranta.pl/2013/06/05/wojny-religijne/

Bibliografia

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi