Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
U gmazove ubrajamo:
https://www.canva.com/design/DAFhT4gmjk8/drm4DjrVO4xBVL8WAmF7Uw/edit?utm_content=DAFhT4gmjk8&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton
Za razliku od vodozemaca, gmazovi su kralježnjaci koji su u potpunosti prilagođeni životu na kopnu.
Najvažnija obilježja koja su im omogućila rasprostiranje na različitim kopnenim staništima u odnosu na vodozemce, su:
Izmjena plinova kod gmazova odvija se u plućima. Pluća su građena jednostavno, poput vrećica u kojima se nalaze plućni mjehurići. Zmije imaju manju površinu pluća nego ostali gmazova te zbog toga njihova pluća rade manjim intenzitetom. Osim pluća pri izmjeni plinova sudjeluje i tjelesna šupljina koja mijenja svoj obujam.
Srce sastoji od dvije pretklijetke i djelomično pregrađene jedne klijetke. Miješanje se krvi i dalje odvija u klijetki, ali ne toliko znatno kao kod vodozemaca.
Gmazovi nemaju razvijen mehanizam za održavanje stalne tjelesne temperature, već je ona promjenjiva. Njihova tjelesna temperatura ovisi o temperaturi okoliša u kojemu se nalaze.
Amnionsko jaje gmazova je vodonepropusno, a naziv je dobilo po amnionu, jednoj od 3 zametne ovojnice u jajetu.
To je omogućilo gmazovima razmnožavanje i odlaganje jaja na kopnu
Živčani sustav gmazova sastoji se od mozga, leđne moždine i živaca. Od osjetila najbolje su im razvijeni vid i njuh. Građa oka slična je ostalim skupinama kralježnjaka, ali sam osjet vida varira od vrste do vrste. Po građi i mogućnostima svojih očiju ističu se kameleoni kod kojih se oči kreću neovisno jedno o drugome te promatraju veliki dio okoline u kojoj se nalaze.
Promatranjem zmija sigurno ste zamijetili često izbacivanje njihova rašljastoga jezika – palucanje. Palucanjem zmije prikupljaju čestice mirisa iz zraka za Jakobsonov organ koji im služi za osjet mirisa. On dalje šalje obavijesti mozgu o tome je li u blizini hrana, partner za parenje ili opasni predator.
Nakon oplodnje u tijelu ženke dolazi do razvoja zametka i stvaranja čvrste ljuske koja će ga štititi. Pojedini predstavnici zmija i guštera rađaju žive mlade, no kod većine vrsta gmazova razvoj se odvija u jajetu. Briga za potomke jest neznatna i većina vrsta nakon polaganja jaja u tlo ih i napušta. Mladi koji se izlegu ovise sami o sebi.
https://www.canva.com/design/DAFhUPpE-_U/GTV2Zx5m13U3lq64AEDlBQ/edit?utm_content=DAFhUPpE-_U&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton
Probavni sustav gmazova slično je građen kao i onaj kod vodozemaca. Probava počinje u ustima gdje se kod većine gmazova nalaze zubi i žlijezde slinovnice, a završava nečisnicom. Kornjače nemaju zube, već im se na čeljustima nalaze šiljaste pločice u obliku kljuna s pomoću kojih kidaju komadiće hrane. Kod zmija otrovnica jedan je par žlijezda slinovnica evoluirao u žlijezde otrovnice. Kad se zmije hrane, čeljusti im se mogu razdvojiti pa tako pojedu i plijen koji je puno veći od njih samih, npr. antilopu.
Gmazovi su skupina kralježnjaka koja se pojavila krajem paleozoika, no svoj su vrhunac imali u razdoblju mezozoika koje se još naziva i era gmazova ili era dinosaura. Ta zanimljiva skupina divovskih guštera dominirala je kopnom, zrakom i morem, a njezini su predstavnici među najvećim organizmima koji su živjeli na Zemlji. I onda su samo nestali…
U trijasu se pojavljuju dinosauri za koje se smatra da su u početku bili malene dvonožne životinje koje su se najvjerojatnije hranile člankonošcima i manjim kralježnjacima. Neki od njih će postati najveće kopnene životinje koje su ikada živjele na zemlji, dok će ostale skupine gmazova u mezozoiku doživjeti vrhunac svoje raznolikosti.
Gmazovi su se pojavili sredinom karbona, a razvili su se iz vodozemaca. Razlikovali su se od vodozemaca prvenstveno po amniotskom jajetu s ljuskom koja služi za zaštitu od isušivanja, što im je omogućilo da u potpunosti vode kopneni život, za razliku od vodozemaca. To se pokazalo iznimnom prednošću jer su tadašnja mora bila puna opasnih grabežljivaca. Ostali kopneni kralježnjaci se prema tom obilježju nazivaju amniotima
Carstvo: Animalia
Koljeno: Chordata
Potkoljeno: Vertebrata
Razred: Sauropsida/Reptilia
Goodrich, 1916.
https://www.canva.com/design/DAFhT3cFN_o/RYJcRwpcN5hVlrbPCL8t5Q/edit?utm_content=DAFhT3cFN_o&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton
Znanstvenici smatraju da je do nestanka dinosaura došlo međudjelovanjem različitih životnih okolnosti, tj. promjenom životnih uvjeta. Naime, dinosauri kao i svi ostali gmazovi nemaju stalnu temperaturu tijela te ovise o temperaturi okoliša. U doba njihove dominacije temperature na Zemlji bile su nalik na one u tropima, što je bilo savršeno sve dok na Zemlju nije pao golemi asteroid koji je u atmosferu dignuo goleme oblake prašine (u kojoj je bilo i mnoštvo sumpora). Navedeni oblak bio je vrlo gust tako da Sunčeva svjetlost nije mogla dopirati do tla, što je uzrokovalo pojavu ledenoga doba koje je uslijedilo. Ubrzo se pojavila i nestašica hrane te je skupina koja je dominirala Zemljom nestala.
Zanimljivosti
Čovjek svojim djelovanjem ima značajan utjecaj na ugroženost gmazova:
https://zastita-prirode.hr/clanci/16-nevjerojatnih-cinjenica-o-gmazovima/
U izumrle gmazove ubrajamo: