Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Fotosynteza należy do sposobów odżywiania się organizmów.
To proces wytwarzania związków organicznych z materii nieorganicznej, zachodzący w komórkach zawierających chlorofil lub bakteriochlorofil, przy udziale światła.
Najczęściej substratami fotosyntezy są dwutlenek węgla i woda, produktami – węglowodany i tlen, a źródłem energii – światło słoneczne
Rośliny lądowe pobierają wodę z gleby, poprzez korzenie, a dwutlenek węgla z powietrza, za pomocą przedchlinek i aparatów szparkowych. Rośliny wodne natomiast wodę pobierają całą swoją powierzchnią, dwutlenek węgla z kolei wyłapują pod postacią jonów węglowodorowych.
Fotosynteza może mieć charakter oksygeniczny lub antyoksygeniczny. Typ oksygeniczny fotosyntezy został opisany powyżej – jego produktem jest tlen, wydzielany do atmosfery. Taką fotosyntezę przeprowadzają rośliny, roślinopodobne protisty oraz sinice. Sinice są przy tym jedynymi bakteriami, które wydzielają tlen.
Fotosynteza antyoksygeniczna zachodzi z kolei u bakterii zielonych i purpurowych. Oddychają one beztlenowo, dlatego nie mogą wydzielać tlenu – związku dla nich zabójczego. W procesie fotosyntezy antyoksygenicznej uczestniczą związki siarki, wodór lub proste związki organiczne, które są traktowane jako źródła elektronów.
Fotosynteza zachodzi w dwóch etapach – faza jasna (określana jako faza przemiany energii), w której światło jest absorbowane, a jego energia jest zamieniana na energię wiązań chemicznych, a jako produkt uboczny wydzielany jest tlen...
...oraz faza ciemna (określana jako faza przemiany substancji), w której energia wiązań chemicznych, związków powstałych w fazie świetlnej, jest wykorzystywana do syntezy związków organicznych. Obie fazy zachodzą jednocześnie
ATP pełni w komórce funkcję uniwersalnego przenośnika energii. W każdej żywej komórce zachodzą liczne procesy metaboliczne. Energia wytworzona w jednym miejscu jest potrzebna w innym. Tak jak w procesie fotosyntezy - energia zewytworzona w fazie jasnej jest wykorzystywana w fazie ciemnej. Aby było to możliwe energia musi być przenoszona. Tę funkcję umożliwia właśnie adenozynotrifosforan.
Między resztami fosforanowymi znajdują się tzw. wiązania wysokoenergetyczne. Energia chemiczna zawarta w tych wiązaniach jest uwalniana podczas reakcji rozkładu ATP. W wyniku rozpadu najczęściej jednego z tych wiązań powstaje ADP (adenozynodifosforan) lub jeśli nastęuje rozpad dwóch wiązań powstaje AMP (adenozynomonofosforan).
W komórce następuje także odtwarzanie ATP polegające na przyłączeniu reszt fosforanowych do AMP lub ADP z utworzeniem wiązań wysoko energetycznych. Proces ten zachodzi między innnymi podczas oddychania komórkowego.
Jest to proces uwalniania energii z glukozy.
Zachodzi ono w każdej żywej komórce. U organizmów bezjądrowych odbywa się ono w cytozolu, a u organizmów jądrowych - częściowo w cytozolu, a częściowo w mitochondriach. Dla większości organizmów czynnikiem niezbędnym do oddychania jest tlen.
W obecności tlenu glukoza ulega rozkładowi. Produktem tego rozkładu jest dwutlenek węgla, woda oraz energia, która jest magazynowana w postaci ATP. Oddychanie tlenowe pozwala na wytworzenie 30 cząsteczek ATP z jednej cząsteczki glukozy.
Powstały podczas oddychania dwutlenek węgla jest zbędnym produktem i musi zostać usunęty z komórki, zaś tlen musi zostać do niej dostarczony. Usuwanie dwutlenku węgla i dostarczanie tlenu to wymiana gazowa
Jest to oddychanie komórkowe bez udziału tlenu. Niektóre bakterie, grzyby i pasożyty wewnętrzne żyją w środowisku w którym nie ma tlenu lub jest go bardzo mało. Do pozyskania energii glukoza w tym przypadku nie jest rozkładana na dwutlenek węgla i wodę. Powstają produkty pochodne, które zawierają jeszcze duże ilości energii. Proces przebiega w dwojaki sposób. W wyniku oddychania beztlenowego powstają związki nieorganiczne (azotany i siarczany), a w wyniku fermentacji związki organiczne (np. alkohol etylowy lub kwas mlekowy). W porównaniu z oddychaniem tlenowym, w wyniku tych procesów powstaje znacznie mniej energii.