Специфіка формування традицій та звичаїв
звідки вони беруться та куди діваються?
Гощенко Інна
Недашківська Анастасія
Романишин Данута
Ігнашкіна Сімха
Вступ
Система звичаїв і традицій будь-якого народу – це результат його зусиль протягом багатьох століть. Через цю систему кожен народ відтворює себе, свою духовну культуру, свій характер і психологію певного народу.
Культурною та історичною спадщиною кожної країни є особливі притаманні тільки певній групі людей традиції та звичаї.
Традиції та Звичаї
Звичай і традиція є взаємопов'язаними поняттями.
Проте раніше існувала тенденція їх поділу, а саме: традицію - до духовної сфери життя суспільства, а звичай - до сфери спостережуваної поведінки
Звичаї
Звичаї
це успадкований, сталий, стереотипний спосіб поведінки, який відтворюється в певному суспільстві або соціальній групі і є звичним для їх членів.
Традиції
Традиції
це програми культури, які є регуляторами людської поведінки.
В якості традицій вивчаються цінності, інтереси, переконання, моральні норми, які є базою для його рішень і дій.
Звичаї є найконсервативнішими елементами в системі соціальних норм, вони повільніше за інші піддаються змінам, довго зберігаючись під час виникнення нових соціальних умов і навіть пристосовуючись до них.
Традиція формує складні та прості звички - певну спрямованість поведінки, позбавленої автоматизму і боротьби мотивів.
Специфіка
- Історично звичаї виникли раніше за традиції.
- Значний вплив на формування традицій та звичаїв має клімат, середовище в якому розвивається культура.
Звідки беруться ?
Сутність спадкоємності - в єдності успадкування й новаторства, в зв'язку старих, але не застарілих, і нових традицій. Традиції мають обов'язково включати в себе новаторські елементи як вищий ступінь свого розвитку.
Крім критично переосмислених, старих, у суспільстві завжди народжуються нові традиції, які акумулюють досвід сьогоднішнього дня. Закріплений традиціями досвід є основою розвитку і утвердження нового.
Висновки
Висновок
- Традиції охоплюють набагато більше коло явищ, ніж здається, притаманних усім сферам соціального життя і всім культурам.
- Традиції є регулятором поведінки та діяльності в суспільстві, завдяки різним традиціям та звичаям існують різні люди з різним світобаченням.
Джерела
1) Мультиверсум. Філософський альманах. - К.: Центр духовної культури, - 2004. - № 44.
2) Стефаненко Татьяна Гавриловна Этнопсихология: Учебник для вузов / Т. Г. Стефаненко. — 4-е изд., испр. и доп. — М.: Аспект Пресс, 2009.— 368 с.
3) Етнокультурна психологія: історія та сучасність : моногр. / Іван Данилюк, Антон Курапов, Ілля Ягіяєв. — Київ : АртЕк, 2019. — 432 с.
4) Етнічна психологія як галузь наукового знання: історико-теоретичний вимір: Монографія / І. В. Данилюк. — К.: “САММІТ-КНИГА”, 2010. - 432 с. - Бібліогр.: 376-431 с.