Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

CHINY

Cywilizacja chińska rozwijała się pomiędzy dwiema rzekami Huang-ho i Jangcy-ciang począwszy od XVII-IX wieku p.n.e. Pierwsze państwo powstało około 1600r p.n.e. głównie przyczyniła się do tego budowa sieci irygacyjnej, a także rolnictwo oraz rzemiosło, które było o wiele bardziej rozwinięte niż w Europie. Najważniejszymi osiągnięciami Chin było wynalezienie pisma chińskiego, papieru oraz pierwotnej formy druku. Cywilizacja chińska miała ogromny wpływ na sąsiednie kraje.

JAPONIA

Początek japońskiego państwa wiąże się ze związkiem plemiennym, a następnie królestwem Yamato z centralnym ośrodkiem na wyspie Honsiu, którego początki sięgają VII w. p.n.e. Około V w. p.n.e. królestwo Yamato obejmowało także północną część Kiusiu, jak również zajęło południowy skrawek Korei, dzięki czemu miało kontakt z wysoko rozwiniętą cywilizacją chińską. Japończycy przyjęli pismo chińskie. Jednymi z osiągnięć są: sztuka ogrodowa oraz ikebana.

INDIE

Najstarsza cywilizacja w Indiach pojawiła się w III tysiącleciu p.n.e. Podobnie jak cywilizacje na Bliskich Wschodzie, Indie położone były nad ogromnymi rzekami – Indusem (cywilizacja doliny Indusu) i Gangesem, zapewniającymi byt osiadłym tam ludziom. O wysokim poziomie cywilizacji indyjskiej najlepiej świadczyły wielkie miasta z tego okresu – Mohendżo Daro i Harappa. Były to świetnie zaplanowane obszary miejskie z regularnymi, rozplanowanymi ulicami. W każdym z domów znajdowała się łaźnia oraz system kanałów odprowadzających wodę. Wysoko rozwinięta cywilizacja indyjska została jednak podbita przez najazdy ludu Ariów, którzy pojawili się na tym obszarze w XIX wieku p.n.e. Osiągnięcia: budowle sakralne, pismo piktograficzne, własny język - sanskryt.

Majowie

Początki osadnictwa Majów w regionie zamieszkiwanym przez nich do dziś datuje się na okolice XXX wieku p.n.e., jednak podstawy późniejszej kultury Majów są widoczne dopiero u Olmeków. To oni właśnie mniej więcej w XVI wieku p.n.e. stworzyli wysoce rozwiniętą kulturę duchową i materialną. Mniej więcej w tym samym czasie na terenach zamieszkanych przez Majów pojawiają się rolnictwo i ceramika, wyraźnie zapożyczone od Olmeków.

Państwa Majów epoki klasycznej często określa się mianem miast-państw – struktury takie obejmowały rozległe miasto stołeczne o luźnej, rozrzuconej zabudowie, oraz przyległe wioski i niekiedy kilka mniejszych ośrodków miejskich, powiązanych z centrum zależnościami o charakterze feudalnym. U Majów głównym celem prowadzenia wojen i polityki było raczej utworzenie na podbitym obszarze nowej dynastii, bądź tylko wzięcie do niewoli nieprzyjacielskich wodzów i złożenie ich w ofierze bogom, niż rozciągnięcie nad pokonanym miastem władzy macierzystej metropolii..

Osiągnięcia Majów obejmują:

- uprawiali kukurydze

- użyźniali glebę za pomocą popiołu

- wypalali lasy na cele rolnicze

- posługiwali się własnym Pismem hieroglificznym

- pozostawili po sobie wiele dzieł z zakresu matematyki, religii i astronomii

- obserwowali ruchy gwiazd

- ustalili długość roku słonecznego

- stworzyli swój własny system liczenia

- wprowadzili do niego liczbę zero

- tworzyli wspaniałe budowle zachwycające architekturą

- stworzyli wiele dzieł malarskich

#1

Inkowie

Państwo Inków, założone w XII wieku, rozbudowane zostało w rozległe imperium w ciągu niespełna 200 lat przed odkryciem Ameryki przez Europejczyków. Na początku XVI w. obejmowało prawie całe wybrzeże Pacyfiku wzdłuż Andów i tereny Peru i Boliwii w głębi kontynentu, a zamieszkane było przez ok. 12 milionów mieszkańców. Zajmowali się oni głównie rolnictwem, uprawiając kukurydzę, ziemniaki, komosę ryżową, bawełnę i kokę, oraz hodowlą lam i alpak.Rozwinięta była ceramika, zdobiona inkrustacjami i malowidłami.

Imperium Inków, przed najazdem oddziału Francisco Pizarro, było bardzo osłabione wcześniejszą wojną domową oraz epidemią ospy. Pizarro wykorzystał tę sytuację i zaprosił zwycięskiego władcę Atahualpę wraz z gronem 5 tys. szlachty Inkaskiej. Przybyli oni bez broni, zaś w czasie uczty zostali podstępnie napadnięci i wymordowani przez żołnierzy hiszpańskich. Z rzezi oszczędzono i wzięto do niewoli tylko samego władcę. Obiecano mu wolność w zamian za duży okup. Faktycznie Hiszpanie otrzymali sześć ton złota i dwanaście ton srebra, lecz mimo to Atahualpa został skazany na śmierć przez spalenie na stosie. Według wierzeń Inków spalenie ciała było równoznaczne z zabiciem również duszy. Hiszpanie zgodzili się więc na zamianę wyroku śmierci na uduszenie, wszakże pod warunkiem wcześniejszego przejścia skazańca na chrześcijaństwo. Tak też się stało. Ciało Atahualpy zostało w nocy potajemnie wykopane z grobu przez wiernych Indian i ukryte. Po śmierci władcy Inków jego dwie armie się rozpierzchły, a niewielka armia Pizarro opanowała w ciągu kilku lat całe imperium Inków.

Niektóre z osiągnięć Inków:

- stawiali ogromne budowle w górach

- podbili wiele sąsiednich plemion

- zajmowali się rolnictwem

- nawadniali pola

- stosowali nawozy

- na stokach gór zakładali uprawne tarasy

- hodowali zwierzęta domowe

- wprowadzili w swoim państwie własny kalendarz

- prowadzili częste obserwacje astronomiczne

- posiadali ogromny talent w dziedzinie budownictwa

- w wysokich górach zbudowali ogromną sieć dróg

- utworzyli sprawną komunikacje pocztową

- stosowali system sygnalizacji

- posiadali dużą wiedzę medyczną

- wprowadzili własne prawo

- wprowadzili system pisania i liczenia polegający na wiązaniu sznurków

#2

Aztekowie

Najsilniejszy w prekolumbijskim Meksyku naród indiański, w czasie konkwisty przewodzili najsilniejszej federacji państw na obszarze Mezoameryki.

Prapoczątki Azteków opisuje średniowieczny dokument indiański, zwany także „Wstęgą Wędrówki” . Opowiada on, iż Aztekowie natknęli się pewnego dnia na kamienną głowę boga Huitzilopochtli, która wydawała z siebie dziwne świszczące dźwięki. Huitzilopochtli obiecał im, że uczyni ich panami całego Meksyku i wskaże im miejsce do osiedlenia się, jeżeli tylko zabiorą kamienną głowę ze sobą. Zgodnie z legendą, Aztekowie posłuchali swego nowego boga i wyruszyli z mitycznej krainy Aztlán, znajdującej się daleko na północy, przypuszczalnie w rejonie dzisiejszego amerykańskiego stanu Nowy Meksyk.

Osiągnięcia Azteków:

- stawiali ogromne budynki na wyspach

- łączyli wyspy za pomocą grobli

- utworzyli rozbudowaną sieć kanałów

- stawiali potężne piramidy i świątynie

- zbudowali potężne imperium

- podbili wiele ziem

- zajmowali się rolnictwem

- zasiewali ziemię za pomocą motyk

- w domach hodowali ptactwo

- zajmowali się rzemiosłem

- stworzyli własne pismo hieroglificzne

- stworzyli opierający się na roku słonecznym kalendarz

- opracowali także własny system liczenia

#3

Indianie

Najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów i Aleutów – grup ludności tubylczej zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.

Przodkami dzisiejszych Indian byli koczowniczy myśliwi, którzy – według najszerzej uznawanej teorii – podczas ostatniej epoki lodowej przeszli z Azji do Ameryki przez pomost lądowy istniejący wówczas w rejonie dzisiejszej cieśniny Beringa.

Kolonizacja, konkwista, niewolnictwo, wojny, powstania, przymusowa chrystianizacja, europejskie choroby oraz osadnictwo doprowadziły do śmierci milionów Indian, do rozpadu tradycyjnych systemów gospodarowania i organizacji społecznej, przymusowych migracji całych plemion oraz częściowego upadku ich kultur, języków i religii.

Karo

Grsoman

Handel kolonialny

1. Handel kolonialny

2.Korzyści i straty

3. Pozytywne i negatywne skutki kolonializmu

Ruchy wyzwoleńcze w koloniach- zdobycie wolności czy wtórne uzależnienie

Wiele koloni od początku chciało odzyskać swoją niepodległość. Chcieli mieć swoje prawa. Kolonizatorzy narzucali im swoje zasady i podejmowali za nich decyzje lecz nie każdy chciał się podporządkować. Międzyinnymi Wielka Brytania narzucała na swoje kolonie większe cła co bardzo nie podobało się mieszkańcom. Dochodziło do wielu buntów oraz wojen domowych . Bunt "Bonstonskie picie herbaty" podczas którego zdenerwowani mieszkańcy w ramach protestu wyrzucili całą zawartość herbaty ze statków do morza.

Kolonie musiały siłą oraz trudną walką odzyskać swoją niepodległość. Uzyskanie niepodległości dawało im wolność, własne prawa oraz niezależność od innych państw. Mogli podejmować swoje decyzje, prowadzić własną gospodarkę oraz rozwijać swoje państwo. Nie musieli już przekazywać znacznej ilości dochodów oraz dóbr materialnych swoim kolonizatorom. Jednak kolonizacja zostawiła po sobie również korzyści między innymi drogi, miasta oraz technologie dawnych kolonizatorów co wpływa na szybszy rozwój.

Customize:

All separated design elements

PODZIAŁ ŚWIATA

Bogata Północ a biedne południe

Żyjemy w zamożnej i nowoczesnej Europie. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że niecały świat znajduje się w tak dobrej kondycji. Ogromna jego część żyje nadal w zacofaniu gospodarczym i w biedzie. Co wpłynęło na powstanie podziału na bogatą Północ i biedne Południe? Sięgając 500 lat wstecz lub do okresu na progu kolonialnego projektu, zauważamy, że różnice między krajami biednymi i bogatymi były niewielkie około czterokrotne. Jeśli obecnie porównamy najbogatsze i najbiedniejsze kraje świata, różnice są ponad czterdziestokrotne. Jaką rolę odegrał w tym kolonializm? Na przestrzeni wieków mocarstwa europejskie bogaciły się kosztem kolonii, prowadząc politykę rabunkową na nowych terenach. Pozyskiwano głównie surowce i niewolników. Pomiędzy koloniami rozgrywały się regularne wojny. Kolonializm uniemożliwiał rozwój poszczególnych społeczeństw, prowadził do ich eksploatacji, a nawet zniszczenia. Wpłynął na współczesne problemy gospodarcze byłych terenów kolonialnych. . Następnie pod uwagę bierze się różnice kulturowe. W krajach biednego Południa takie wartości, jak zysk ekonomiczny i rozwój są na drugim miejscu. Gospodarka jest przestarzała i opiera się na mało wydajnym rolnictwie, z czego wynika problem z wyżywieniem. Przemysł rozwija się dość słabo, gdyż brakuje wykwalifikowanej kadry pracowniczej. W porównaniu do wskaźników ekonomicznych liczba ludności rośnie w zastraszającym tempie. Zmiana liczby ludności wpływa w ogromnym stopniu na sprawy demograficzne, społeczne, gospodarcze i ekologiczne. Pojawiają się takie problemy jak analfabetyzm, głód, erozja gleb, brak pracy, bieda, których konsekwencjami jest pogłębiający się niski poziom życia ludzi z biednego Południa. Aktualnie do tego dochodzą różne działania stref wpływów (np. korporacje, wielkie firmy, ludzie), które wykorzystują swoją pozycję na światowym rynku. Korzystają z niedoskonałości systemów prawnych państw biednego Południa m.in. poprzez eksport 7 niebezpiecznych i szkodliwych substancji czy poprzez uruchamianie niebezpiecznych gałęzi przemysłu. Ponadto systemy prawne państw Bogatej Północy sprzyjają poczynaniom korporacji np. w faworyzowaniu producentów z krajów rozwiniętych poprzez pierwszeństwo w handlu i duże dotacje. Ponadto bogata Północ stosuje szereg metod, które tylko poniżają biedne kraje w handlu międzynarodowym, m.in. bariery celne. To przyczynia się do hamowania rozwoju produkcji na Południu i pogłębia biedę tego regionu.

Napływ imigrantów do Europy

Kryzys migracyjny, a zagrożenia ze strony uchodźców

Procesy migracyjne mogą mieć charakter kontrolowany lub niekontrolowany. W skali państwa instrumentem kontrolowania procesu migracyjnego jest jego polityka migracyjna pod warunkiem, że zawarte w niej rozwiązania są aktualizowane w obliczu pojawiania się nowych zagrożeń. Obecnie przyjmuje się, że na świecie jest około 15 mln. uchodźców.

Wady i zalety napływu emigrantów do krajów Europy

  • Negatywy

Napływ emigrantów do krajów Europy może wiązać się z:

Niekontrolowanym wzrostem przestępczości

Powstawaniem zalążków ośrodków przestępczości.

Konflikty na tle etnicznym.

  • Pozytywy

Obniżenie stopy bezrobocia

Poprawa warunków życia ludności

Poznawanie kultury kraju.

Migracje na świecie

Według ONZ, migrantów jest prawie 250 milionów. czyli mniej więcej 3% populacji ziemi.

Globalne migracje są powodowane najczęściej polepszeniem naszego bytu. Często wyjeżdżamy za granicę w celach biznesowych, naukowych lub środowiskowych.

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi