Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
W momencie odzyskania przez Polskę niepodległości wielu obywateli nie potrafiło czytać i pisać. W 1919r. władze wprowadziły bezpłatne nauczanie w szkołach powszechnych obowiązkowe dla dzieci od lat 7 do 14.
W 1932r. wprowadzono reformę szkolnictwa.
Do najważniejszych reform szkolnictwa w II RP należą:
W szkołach kładziono nacisk na edukację matematyczno-fizyczną. Płatne szkolnictwo rozwijało się w dużych miastach, w których powstawały nowe uczelnie np. w Poznaniu i w Wilnie. W Lublinie powstał Katolicki Uniwersytet Lubelski a we Lwowie dużą sławę zyskała szkoła matematyczna założona przez Stefana Banacha
Tadeusz Kotarbiński
Roman Ingarden
Władysław Tatarkiewicz
Florian Znaniecki
W okresie międzywojennym literatura
rozwijała się bardzo dynamicznie.
Dominowało wielu twórców np.
pisarze Stefan Żerosmki i Władysław Reymont. Pokolenie prozaików czyli, Maria Dąbrowska oraz Zofia
Nałkowska prezentowały tradycyjny sposób rzeczywistości. Popularność zyskały także nurty ekspresjonizmu, surrealizmu oraz futuryzmu a razem z nimi awangardowi twórcy tacy jak: Witold Gombrowicz czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. Oprócz tego w
W Polsce okresu wojennego powstawały również ekranizacje utworów literackich, ponieważ intenstywnie rozwijała się kinematografia. Pojawiały się pierwsze filmy dźwiękowe. Do gwiazd filmowych zaliczano:
Poslce rozwijała się poezja.
Popularność zdobyło czasopismo
"Skamander" stworzone przez wielu
poetów m.in Antoni Słonimski, Julian
Tuwim oraz Jan Lechoń.
W II RP dużą uwagę skupiano na rozwoju badań naukowych i techniki, dlatego dzięki nim znakomicie rozwijał się transport. Od 1929r. połączenia krajowe i zagraniczne były obsługiwane przez Polskie Linie Lotnicze LOT. W 1926r. powstały Polskie Koleje Państwowe.
Znanym pilotem w tym czasie był Franciszek Żwirko, który wraz z konstruktorem Stanisławem Wigurom wygrał Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych.
W 1931r. został skonstruowany turystyczno-sportowy RWD-5. Pilot Stanisław Skarżyński wsławił się w 1933r. lotem z Afryki do Brazylii bijąc przy tym rekord odległości bez śródlądowania w kategorii małych samolotów. W maszynie tej znajduje się kadłub oraz dwuosobowa kabina
PZL-37 to dwusilnikowy średni bombowiec. Zastosowano w nim najnowocześniejsze wtedy rozwiązania, dzięki którym zyskał uznanie zagranicznych ekspertów. Jednak żaden egzemplarz nie zachował się do dziś.
Dużą popularność wśród transportu II RP zyskały rownież koleje. Najpopularniejszymi z nich były Luxtorpeda oraz Pm26-1
Luxtorpeda to wagon spalinowy. Miał aerodynamiczny kształt i rozwijał zawrotną jak na tamte czasy prędkość 115 km/h. Bilety miały wysokie ceny a miejsca oferowano jedynie w pierwszej klasie.
Pm26-1 to parowóz ze specjalną otuliną aerodynamiczną, która umożliwiała rozwijanie prędkości aż do 140 km/h. Zostały skonstrowane 2 takie lokomotywy w 1937r. Jedna uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej a druga znajduje się w parowzowni Wolsztyn.
W okresie międzywojennym twórcy w swoich dziełach poruszali tematy społeczne i obyczajowe. W polskim malarstwie ukształtowały się 2 kierunki:
Impresjonizm
Formizm
Awangardowe dzieła artystów często spotykały się z krytyką i niezrozumieniem. Powszechnym uznaniem cieszyły się jednak prace Wojeciecha Kossaka o tematyce historycznej i batalistycznej.
Architektura lat 20 XXw. w Polsce nawiązywała do neobarku. Wznoszono budowle utrzymane w stylu dworkowym np. posiadłość Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
W późniejszych latach zaczęły dominować 2 kierunki
Funkcjonalizm
Modernizm
Modernistyczne budynki charakteryzowały się bryłą w formie sześcianu z płaską fasdą oraz dużymi oknami. Płaski dach miał pełnić funkcje tarasu. Najpopularniejszym modernistycznym przykładem architektury jest zabudowa Gdyni oraz warszawski "drapacz chmur" Prudential.