Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Kultura i nauka II RP

Martyna Frączek

Szkolnictwo

W momencie odzyskania przez Polskę niepodległości wielu obywateli nie potrafiło czytać i pisać. W 1919r. władze wprowadziły bezpłatne nauczanie w szkołach powszechnych obowiązkowe dla dzieci od lat 7 do 14.

Nauka II RP

W 1932r. wprowadzono reformę szkolnictwa.

Do najważniejszych reform szkolnictwa w II RP należą:

  • utworzenie szkół powszechnych ( siedmoletnich ) , gimnazjów ( czteroletnich ) i liceów (dwuletnich )

  • ujednolicenie programu nauczania w szkołach powszechnych i średnich

  • rozbudowa szkolnictwa zawodowego

Płatne szkolnictwo wyższe

W szkołach kładziono nacisk na edukację matematyczno-fizyczną. Płatne szkolnictwo rozwijało się w dużych miastach, w których powstawały nowe uczelnie np. w Poznaniu i w Wilnie. W Lublinie powstał Katolicki Uniwersytet Lubelski a we Lwowie dużą sławę zyskała szkoła matematyczna założona przez Stefana Banacha

Wyższa edukacja

Polscy filozofowie

Tadeusz Kotarbiński

Roman Ingarden

Władysław Tatarkiewicz

Florian Znaniecki

Filozofowie

Literatura

W okresie międzywojennym literatura

rozwijała się bardzo dynamicznie.

Dominowało wielu twórców np.

pisarze Stefan Żerosmki i Władysław Reymont. Pokolenie prozaików czyli, Maria Dąbrowska oraz Zofia

Nałkowska prezentowały tradycyjny sposób rzeczywistości. Popularność zyskały także nurty ekspresjonizmu, surrealizmu oraz futuryzmu a razem z nimi awangardowi twórcy tacy jak: Witold Gombrowicz czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. Oprócz tego w

Literatura międzywojenna

W Polsce okresu wojennego powstawały również ekranizacje utworów literackich, ponieważ intenstywnie rozwijała się kinematografia. Pojawiały się pierwsze filmy dźwiękowe. Do gwiazd filmowych zaliczano:

  • Hankę Ordonównę
  • Eugeniusza Bodo
  • Adolfa Dymszę
  • Mieczysławę Ćwiklińską

Poslce rozwijała się poezja.

Popularność zdobyło czasopismo

"Skamander" stworzone przez wielu

poetów m.in Antoni Słonimski, Julian

Tuwim oraz Jan Lechoń.

Transport II RP

W II RP dużą uwagę skupiano na rozwoju badań naukowych i techniki, dlatego dzięki nim znakomicie rozwijał się transport. Od 1929r. połączenia krajowe i zagraniczne były obsługiwane przez Polskie Linie Lotnicze LOT. W 1926r. powstały Polskie Koleje Państwowe.

Znanym pilotem w tym czasie był Franciszek Żwirko, który wraz z konstruktorem Stanisławem Wigurom wygrał Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych.

Technika i transport

RWD-5

W 1931r. został skonstruowany turystyczno-sportowy RWD-5. Pilot Stanisław Skarżyński wsławił się w 1933r. lotem z Afryki do Brazylii bijąc przy tym rekord odległości bez śródlądowania w kategorii małych samolotów. W maszynie tej znajduje się kadłub oraz dwuosobowa kabina

Replika samolotu RWD-5

PZL-37

PZL-37 to dwusilnikowy średni bombowiec. Zastosowano w nim najnowocześniejsze wtedy rozwiązania, dzięki którym zyskał uznanie zagranicznych ekspertów. Jednak żaden egzemplarz nie zachował się do dziś.

PZL-37 łoś

Polskie koleje

Dużą popularność wśród transportu II RP zyskały rownież koleje. Najpopularniejszymi z nich były Luxtorpeda oraz Pm26-1

Luxtorpeda to wagon spalinowy. Miał aerodynamiczny kształt i rozwijał zawrotną jak na tamte czasy prędkość 115 km/h. Bilety miały wysokie ceny a miejsca oferowano jedynie w pierwszej klasie.

Koleje

Pm26-1 to parowóz ze specjalną otuliną aerodynamiczną, która umożliwiała rozwijanie prędkości aż do 140 km/h. Zostały skonstrowane 2 takie lokomotywy w 1937r. Jedna uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej a druga znajduje się w parowzowni Wolsztyn.

Malarstwo

W okresie międzywojennym twórcy w swoich dziełach poruszali tematy społeczne i obyczajowe. W polskim malarstwie ukształtowały się 2 kierunki:

Malarstwo i architektura

Impresjonizm

Formizm

  • Józef Mehoffer
  • Leon Wyczółkowski
  • Tytus Czyżewski
  • Stanisław Ignacy Witkiewicz

Awangardowe dzieła artystów często spotykały się z krytyką i niezrozumieniem. Powszechnym uznaniem cieszyły się jednak prace Wojeciecha Kossaka o tematyce historycznej i batalistycznej.

Architektura

Architektura lat 20 XXw. w Polsce nawiązywała do neobarku. Wznoszono budowle utrzymane w stylu dworkowym np. posiadłość Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

W późniejszych latach zaczęły dominować 2 kierunki

Architektura

Funkcjonalizm

Modernizm

Modernistyczne budynki charakteryzowały się bryłą w formie sześcianu z płaską fasdą oraz dużymi oknami. Płaski dach miał pełnić funkcje tarasu. Najpopularniejszym modernistycznym przykładem architektury jest zabudowa Gdyni oraz warszawski "drapacz chmur" Prudential.

Dziękuję

Dziękuję za uwagę

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi