Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Renesans jest epoką otwierającą czasy nowożytne. Przepaść między "starą" a "nową" kulturą europejską jest wielka, ponieważ na przełomie XV / XVI wieku we Włoszech, a w XVI w. W innych częściach kontynentu, zmieniało się całkowicie myślenie człowieka, jego podejście do sztuki i tradycji filozoficznej i literackiej. Oczywiście zmiany te nie nastąpiły z dnia na dzień. Przełom idei jest procesem, na który składają się wydarzenia historyczne, sytuacja polityczna oraz zjawiska społeczne.
Filozof ten głosił, że teologiczne spekulacje i rozbudowane obrzędy są zbyteczne dla zbawienia człowieka, który powinien po prostu przestrzegać cnót ewangelicznych. Początkowo popierał reformację, z czsem jednak zraził się jej skłonnością do stanwienia własnych dogmatów. Erazm wskazywał na potrzebę toleracji, pokoju i zgody między różnymi chrześcijańskim wyznaniami. Uważał, że niedostatek rozsądku jest przeszkodą na drodze do osiągnięcia takiego idealnego stanu.
W traktacie Książę, napisanym w formie poradnika dla włady, Niccolo Machiavelli nakreślił wyrazistą i spokojną wizję ludzkiej natury. Podstawowym założeniem jest przekonanie, że w człowieku drzemie skłonność do zła co najmniej równa jego dązeniu do dobra. Rządzący musi brać ten fakt pod uwagę, jeśli jego działania mają być skuteczne, czyli korzystne dla państwa. Bezlitosna diagnoza moralnej strony człowieczeństwa stała się kamieniem obrazy dla póżniejszych moralistów, filozofów i teologów. Oni to ukuli terminem makawelizmu, oznaczający przebiegłe i podstepsne działanie, wykorzystujące dla osiągnięcia celu najgorsze ludzkie cechy.
W renesansie rozwinęły się nowe poglądy dotyczące sztuki i statusu artysty. W ówczesnych trak- tatach można było przeczytać, że malarz w swoim dziele powołuje do życia zupelnie nowy świat. Doceniono rolę artysty, który przestał być anonimowy i teraz cieszył się uznaniem oraz sławą. Wielu renesansowych twórców to jednostki wybitne, niezwykle uzdolnione, jak Leonardo da Vinci - znakomity malarz, inżynier i uczony. W odrodzeniu zmienił się też krąg odbiorców sztuki. Obok dawnych protektorów artystów władców i duchowieństwa - pojawili się nowi mecenasi. Samo- rządy miejskie i patrycjuszowskie rody zamawiały budowle oraz pomniki, a kupcy i rzemieślnicy zaczęli kolekcjonować obrazy.
Benvenuto Cellini "solniczka"
Leonardo da Vinci
"Mona Lisa"
Nurt ten narodził się we Włoszech. Jego przedstawicielom, którzy często odwoływali się do dorobku kultury antycznej, przyświecała idea wszechstronnego rozwoju ludzkich zdolności. Humanistów łączyło przekonanie o wielkości i godności człowieka jako istoty wolnej i twórczej, krztałtyjącej swój los, a także własne otoczenie. Składały się na nią propagandowanie indywizualizmu i utrwalanie poczucia społecznych obowiązków, upowszechnianie postawy refleksyjnej i pochwała światowej aktywności. Z tych idei wyrastał renesansowy antropocentryzm. Filologię uznawno za królową nauk.
JAN KOCHANOWSKI
MIKOŁAJ REJ
PIOTR SKARGA
TOMASZ MORUS
Jest to ruch dożący do życia religijnego. Zaczęła się od konfliktu społecznego, poitycznego, a także przede wszystkim kryzysem Kościoła katoickiego.
Pismo Święte jest najważniejszą ideą ruchu reformacyjnego. Było to jedne źródło objawinia. Protestanci mówili, że każdy człowiek powinien przeczytać Biblię, ponieważ poprzez przeczytanie można zbliżyć się do Boga. Odrzucali pośrednictwo kapłanów w rodze do zbawinia. Podważyli tym samym dotychczasową rolę kościoła. Nie zaakceptowali również kultu maryjnym i świętych. Reformacji toważyszyło ożywienie był m.in. rowój piśmiennictwa. Stanowi on jeden z najistotniejszych czynników kształtujących renesansową klturę.
MARCIN LUTER
Już w XV w. krytykowano zeświecczenie kleru, nastawionego głównie na gromadzenie majątku Przełomowe okazało się wystąpienie niemieckiego zakonnika Marcina Lutra. W 1517r.na drzwiach kościoła w Wittenberdze przybił on pismo z 95 tezami krytykującymi handel odpustami, czyli odpuszczanie grzechów przez duchownych w zamian za materialne świadczenia. Wydarzenie to stało się początkiem ruchu religijno-społecznego, którego zwolennicy domagali się radykalnych zmian w Kościele katolickim. Luteranizm szybko rozpowszechnił się zwłaszcza w Niemczech i krajach skandynawskich.
JAN KALWIN
Sformułował on doktrynę, która dała początek wyznaniom ewangelicko- -reformowanym. Kalwinizm objął zasięgiem część Szwajcarii, Niderlandy, a także Francję, gdzie kalwinistów zwano hugenotami. W Polsce luteranizm zyskał popularność w kręgach mieszczaństwa (często niemieckiego pochodzenia), kalwinizm zaś wśród szlachty. Od kalwinistów z czasem odlączyli się występujący przeciw dogmatowi Trójcy Świętej antytrynitarze, sami nazywający się braćmi polskimi. Zwano ich też arianami od biskupa Ariusza (zm. 336), którego nauki zostały już w starożytności potępione przez Kościół.