Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

PONOVIMO O OBLIKI ZEMLJE

STRUKTURA ZEMLJE

POVRŠJE

SKORJA

PREVERI SVOJE ZNANJE

PLAŠČ-ZGORNJI DEL

PLAŠČ

ZUNANJE JEDRO

DOMAČA NALOGA

NOTRANJE JEDRO

POVRŠJE

1

Zemeljsko površje je zunanja meja zemeljske skorje oziroma litosfere. Je področje stika med tlemi in atmosfero planeta, pa tudi prvobitno življenjsko okolje človeka. Slednje velja le za kopno površje Zemlje, ki prekriva 29 odstotkov celote, medtem ko površje na dnu svetovnih oceanov zavzema 71 % celotne površine.

Površje Zemlje je skupek raznolikih površinskih oblik, ki so jih oblikovali mnogi procesi tako v geološki preteklosti kot v današnjem času.

Skoraj v celoti med te procese sodijo eksogeni (zunanji oziroma zniževalni) procesi, kot so različne vrste preperevanja in denudacije, pretakanja površinskih in podzemnih voda, delovanja ledenikov in vetra, ter endogeni (notranji oziroma zviševalni) procesi, kot sta tektonika in ognjeniška aktivnost.

SKORJA

2

Skorja je v geologiji zunanji izmed slojev Zemlje in del njene litosfere, ki združuje slednjo in tudi najzgornejši del plašča.

Sestavljajo jo številne različne vrste magnetnih, metamorfnih in sedimentnih kamnin. Najgostejši del Zemljine skorje je znan kot celinska skorja in najdemo ga tam, kjer je kopno. Najtanjši del skorje je znan kot oceanska skorja in najdemo ga pod oceani. Temperatura skorje se spreminja glede na globino: globlje ko greš, bolj je vroče.

Ta skorja je razdeljena na "koščke" znane kot tektonske plošče. Črta, kjer se srečujeta dve plošči, se imenuje meja ali linija preloma. Te plošče se nenehno premikajo, čeprav ne zelo hitro se vsako leto premaknejo le nekaj centimetrov. Včasih se te plošče zataknejo. Tako se shrani elastična potencialna energija in ko plošče zdrsnejo, se ta energija sprosti kot potresni valovi. Če je sproščena energija dovolj velika, so lahko ti potresni valovi zelo veliki in so znani kot potresi.

ALI STE VEDELI?

Ali ste vedeli, da oceanska skorja zavzema 71% zemeljske površine med tem, ko celinska skorja zavzema 29%?

ZA TISTE, KI ŽELIJO VEDETI VEČ!

PLAŠČ-ZGORNJI DEL

3

Zemljin plašč leži pod skorjo in je debel okrog 2900 km. V njem prevladujejo predvsem silicijeve, magnezijeve in železove spojine. Delimo ga na zgornji in spodnji plašč.

Zgornji plašč je v trdem agregatnem stanju, temperature namreč še niso tako zelo visoke, da bi se kamnine talile. Skorja in trdni zgornji plašč sestavljata litosfero.

PLAŠČ-SPODNJI DEL

4

Spodnji plašč je bolj vroč od zgornjega in pritiski na kamnine so bistveno večji, zato se kamnine talijo in nastaja magma. Neenakomerna toplota v plašču povzroči konvekcijske tokove, kar pomeni, da se magma nenehno premika. Vroča magma se dvigne proti skorji, nato se ohladi in se potopi nazaj proti toplejšemu jedru.

KONVEKCIJSKI TOKOVI

KONVEKCIJSKI TOKOVI

Konvekcijski tokovi nastanejo zaradi visokih temperatur, ki so posledica razpadanja radioaktivnih mineralov v plašču in različnega pritiska v notranjosti Zemlje. Magma se iz Zemljine notranjosti dviga proti hladnejšim delom plašča in Zemljini skorji, se vodoravno razteka, ohlaja, postaja težja in zato ponovno tone v notranji del plašča. Magma, ki prodre na površje, se strdi in iz nje nastanejo magmatske kamnine.

ZA TISTE, KI ŽELIJO VEDETI VEČ

JEDRO-ZUNANJI DEL

5

Zemljino jedro je v središču Zemlje. Njegova zgradba je slabo poznana, sestavljata ga predvsem železo in nikelj, zato ga pogosto imenujemo tudi nife. Sestavljeno je iz notranjega in zunanjega jedra.

Zunanje jedro je debelo 2200 km in ima temperaturo med 3000 in 5000°C. Sestavljeno je večinoma iz železa in je v tekočem agregatnem stanju. Prevladuje mnenje, da zaradi premikanj v njem nastaja Zemljino magnetno polje.

NOTRANJE JEDRO

6

Notranje jedro je debelo dobrih 2300km in naj bi imelo temperaturo do 7000°C. Kljub visokim temperaturam je zaradi visokega pritiska trdno.

Sestavljeno je pretežno iz železa in manj niklja in je zelo težko, gostota kamnin je namreč petkrat večja kot pri kamninah na površju. Tu je izvor Zemljine težnosti oz. gravitacije. Gravitacija je sila, ki vsa telesa vleče proti središču Zemlje, zadrži vse predmeti na Zemljinem površju, povzroča polzenje tal, premikanje lednikov in podobno.

NALOGA

https://www.mozaweb.com/sl/Extra-3D_animacije-Zgradba_Zemlje_osnovna_raven-147966

NALOGA

1. Odpri zgornjo povezavo in se registriraj na spletno stran MOZAIK education

2. Na računalnik si naloži zunanji pregledovalnik m3dViewer

3. Odpri 3D animacijo

4. V okvirčku označi ANIMACIJA in poslušaj razlago

5. Nato označi PREREZ in poskušaj določiti plasti Zemlje. Pravilnost svojih odgovorov lahko preveriš s klikom na črko a v zgornjem desnem kotu.

6. Postopek ponovi v prikaz NOTRANJI SLOJI, IZSEK IN LUPINASTA ZGRADBA

7. Če želiš razširiti svoje znanje označi črko i v zgornjem desnem kotu in preberi dodatne informacije.

DOMAČA NALOGA

NALOGA

ZA DOMAČO NALOGO BOŠ NAREDIL MODEL ZEMLJE. Za začetek potrebuješ:

  • Kolaž papir ali barvni karton (idealno: modro, zeleno, črno, rdeče, oranžno in rumeno)
  • Škarje
  • Pisalo
  • Šestilo (ali karkoli imaš doma s čim lahko narišeš kroge!)
  • Sponke za papir (lahko risalni žebljiček ampak bodi ZELO previden!)

1. korak

Na črn papir narišite velik krog. Ta črn krog bo predstavljal skorjo zemlje. S svetlim pisalom označite krog.

1. korak

2. korak

2.korak

S šestilom na rdeč papir narišite malenkost manjši krog od tistega, ki ste ga narisali na črn papir. Nato lahko previdno izrežete ta krog. Rdeč krog bo predstavljal plašč zemlje. S pisalom na rdeč krog napišite plašč.

3. korak

S šestilom na oranžen papir narišite krog, ki je nekoliko manjši od plašča. ta oranžen krog bo predstavljal zemljino zunanje jedro. Previdno izrežite krog in ga označite.

3. korak

4. korak

S šestilom na rumeni papir narišite najmanjši krog in ga previdno izrežite. Rumen krog bo predstavljal notranje jedro zemlje. S pisalom označite krog.

5. korak

S prosto roko lahko narišete nekaj držav na zeleni papir. Če želite, da vaš izdelek izgleda bolj profesionalno, priporočam, da uporabite šablono iz interneta, ki jo natisnete in obrišete. Ko ste končali z risanjem držav, le-te previdno izrežite.

6. korak

Največji krog s šestilom narišite na moder papir in ga previdno izrežite. Ta krog bo predstavljal zemljo. Iz modrega kroga izrežite 90 stopinjski kot, nanj pa nalepite države, ki ste jih ustvarili v prejšnjem koraku.

6. korak

7. korak

Kroge nanizajte enega za drugim (v tem vrstnem redu: skorja, plašč, zunanje jedro, notranje jedro in Zemlja). Na koncu vse pritrdite s sponko oz risalnim žebljičkom. !

7. korak

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi