Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Policijski službenik će bez odgode pružiti prvu pomoć i organizirati liječničku pomoć vidljivo ozlijeđenoj osobi prema kojoj su uporabljena sredstva prisile.
Policijski službenik će osobi prema kojoj su uporabljena sredstva prisile ponuditi organiziranje liječničkog pregleda i u slučaju kada na njoj nema vidljivih ozljeda.
Pružanje liječničke pomoći mora se organizirati i u slučaju kada osoba prema kojoj su uporabljena sredstva prisile takvu pomoć zatraži tijekom primjene službenih mjera i radnji, neovisno o tome je li ranije ponuđenu pomoć odbila.
Policijski službenik koji je uporabio sredstva prisile kao i policijski službenik koji je zapovjedio uporabu sredstava prisile dužan je o tome izvijestiti Operativno dežurstvo policijske postaje ili nadležni operativno komunikacijski centar prema mjestu postupanja i uporabe sredstava prisile i podnijeti pisano izvješće mjesno nadležnoj policijskoj upravi radi evidentiranja i daljnjeg kriminalističkog istraživanja te nadležnom rukovoditelju svoje ustrojstvene jedinice.
Pisano izvješće o uporabi sredstava prisile mora sadržavati sljedeće podatke:
- vrijeme i mjesto uporabe sredstva prisile
- vrstu sredstva prisile
- ime i osobne podatke osobe protiv koje je sredstvo prisile uporabljeno, osim kada nije moguće utvrditi ili provjeriti identitet jer se osoba udaljila sa mjesta postupanja, odnosno kada se identitet osobe iz opravdanih razloga utvrđuje ili provjerava naknadno
- druge podatke kada se radi o uporabi sredstava prisile prema skupini odnosno prema životinjama
- zakonsku osnovu uporabe sredstva prisile
- okolnosti pod kojima je sredstvo prisile uporabljeno
- eventualno nastale posljedice
- ime i prezime policijskog službenika koji je sredstva prisile uporabio odnosno zapovjedio njihovu uporabu.
Pisano izvješće neće se podnositi u situacijama kada je uporabljeno samo sredstvo za vezivanje, ukoliko vezana osoba nema vidljivih ozljeda, već će se uporaba sredstava za vezivanje konstatirati u izvješću o obavljenom policijskom poslu ili primijenjenoj policijskoj ovlasti kojeg policijski službenik podnosi.
Rukovoditelj dužan je odmah prikupiti potrebne obavijesti o okolnostima uporabe sredstava prisile te ih zajedno s pisanim izvješćem i mišljenjem dostaviti na ocjenu načelniku policijske uprave.
Ako je sredstva prisile uporabio policijski službenik ustrojstvene jedinice u sjedištu Ministarstva, nadležni rukovoditelj (načelnik uprave, zapovjednik jedinice, voditelj službe i dr.) će organizirati prikupljanje potrebnih obavijesti o okolnostima uporabe, te ih zajedno s pisanim izvješćem i mišljenjem bez odlaganja dostaviti na ocjenu glavnom ravnatelju policije.
Načelnik policijske uprave organizirat će prikupljanje svih relevantnih saznanja vezanih za uporabu sredstava prisile koju je osobno zapovjedio ili uporabio, te ih zajedno s pisanim izvješćem i mišljenjem bez odlaganja dostaviti na ocjenu glavnom ravnatelju policije.
Načelnik policijske uprave ili osoba koju on za to ovlasti, može zapovjediti da se u prikupljanje obavijesti o uporabi sredstava prisile uključi određeni rukovoditelj odnosno linijski službenik policijske uprave, dok će se policijski službenici za zakonitost postupanja nakon njihovog izvješćivanja uključiti po potrebi sukladno procjeni rukovoditelja ustrojstvene jedinice nadležne za unutarnju kontrolu.
Nadležni rukovoditelj, može zapovjediti da se u prikupljanje obavijesti o uporabi sredstava prisile uključi određeni rukovoditelj ili policijski službenik kojim rukovodi.
Glavni ravnatelj policije ili osoba koju on za to ovlasti može zapovjediti da se u prikupljanje obavijesti o uporabi sredstava prisile uključi stručni tim policijskih službenika Ministarstva koji će se za tu priliku formirati.
Stručni tim članka obvezno će biti formiran u situacijama kada je uslijed uporabe sredstava prisile neka osoba izgubila život, zadobila teške tjelesne ozljede opasne po život ili je zbog uporabe sredstava prisile došlo do uznemiravanja javnosti, odnosno javnog prosvjeda građana.
Rukovoditelji su dužni u roku od tri radna dana od prijema pisanog izvješća donijeti ocjenu opravdanosti i zakonitosti uporabe sredstava prisile.
Glavni ravnatelj policije donosi ocjenu opravdanosti i zakonitosti uporabe sredstava prisile, ako ih je uporabio ili zapovjedio načelnik policijske uprave ili policijski službenik Ministarstva u sjedištu.
Policijski službenik dužan je:
- sastaviti izvješće o postupanju vezanom uz pružanje pomoći osobi prema kojoj su uporabljena sredstva prisile,
- dati izvješće na potpis osobi prema kojoj su uporabljena sredstva prisile, a koja je odbila organiziranje pomoći,
- upisati u izvješće ako osoba odbije potpisati izvješće o ponuđenom organiziranju liječničke pomoći.
O bitnim činjenicama vezanim za uporabu sredstava prisile policijski službenik je dužan, bez nepotrebnog odlaganja, na pogodan način izvijestiti neposrednog rukovoditelja, odnosno šefa smjene operativnog dežurstva nadležne policijske postaje.
Šef smjene operativnog dežurstva policijske postaje dužan je, bez nepotrebnog odlaganja, telefonom o bitnim činjenicama vezanim za uporabu izvijestiti šefa smjene OKC policijske uprave, koji će o prikupljenim saznanjima odmah izvijestiti šefa smjene OKC Ministarstva unutarnjih poslova.
U slučajevima kada je ozlijeđen policijski službenik ili je osoba prema kojoj su uporabljena sredstva prisile zadobila vidljive ozlijede, kada je uslijed uporabe došlo do nehajnog ozljeđivanja građana ili veće materijalne štete, kada je uporabljeno vatreno oružje, ili neka osoba iznosi činjenice o nezakonitom postupku policijskog službenika prilikom uporabe, odnosno ukoliko postoji osnov sumnje da je policijski službenik prekoračio službeno ovlaštenje, dežurni rukovoditelj policijske postaje dužan je odmah po saznanju za uporabu sredstava prisile, izaći na mjesto događaja i organizirati daljnje postupanje.
Isto tako, u navedenim slučajevima u tijek obrade treba se odmah uključiti policijski službenik za zakonitost, taktiku i metodologiju postupanja iz policijske uprave. U tim slučajevima službenici za zakonitost, taktiku i metodologiju postupanja, u obvezi su detaljno raščlaniti taktiku postupanja prije, za vrijeme i nakon napada ili uporabe, dosljedno primjenjujući zakonske akte.
Posebnu pažnju trebaju usmjeriti na uzročno posljedičnu vezu između uporabljenog sredstva i nastalih ozljeda, eventualne kontradiktornosti u izjavama, pritužbe i druge sporne činjenice te ih zajedno s mišljenjem o utemeljenosti unijeti u izvješće o tijeku obrade. U svim ostalim slučajevima na istovjetan način postupat će službujući šef smjene.
Osobi nad kojom su uporabljena sredstva prisile treba se ponuditi da u obrazac izvješća o tijeku obrade svoje primjedbe unese vlastoručno. Za popunjavanje obrasca navedenog izvješća, odgovoran je šef smjene, koji će prema datim uputama sastaviti i zabilješku, u svim slučajevima kada se u tijek obrade ne moraju uključiti dežurni rukovoditelj ili metodolog.
Službenici policije koji su sredstva prisile uporabili, odnosno neposredni rukovoditelj koji je uporabu zapovjedio, podnose pisano izvješće rukovoditelju ustrojstvene jedinice (policijske postaje, jedinice, odnosno operativnog odjela), a isto će se uz mišljenje i druga relevantna saznanja dostaviti na ocjenu opravdanosti i zakonitosti načelniku policijske uprave.
Kada je uporabu sredstava prinude zapovjedio načelnik policijske uprave, dužan je o tome pisano izvijestiti glavnog ravnatelja policije.
U slučajevima kada se za uporabu sredstava prisile ne sazna odmah, već naknadno, npr. pritužbom građana, bolničkom prijavom, javnim pogovorom, objavljivanjem u sredstvima javnog priopćavanja ili na druge načine, potrebno je postupiti istovjetno.
Kod postojanja osnova sumnje da je prekoračena službena ovlast ili zlouporabljen položaj, potrebno je poduzimati sve zakonom predviđene mjere, a o rezultatima obrade (na odgovarajući način) izvijestiti nadležno državno odvjetništvo. Treba utvrđivati i stegovnu odgovornost, a izuzev odgovornosti policijskog službenika, utvrditi i subjektivnu i objektivnu odgovornost svih u subordinacijskom nizu koji su znali ili bili dužni znati za navedenu zlouporabu ili prekoračenje.
Sve policijske postaje, jedinice i operativni odjeli dužni su voditi zasebnu evidenciju uporaba sredstava prisile i napada na policijske službenike kroz popise akata u zasebnim dosjeima.
Kada su sredstva prisile uporabljena na način propisan zakonom, isključena je odgovornost policijskog službenika koji ih je uporabio.
Osobni podaci policijskog službenika koji je uporabio vatreno oružje su klasificirani podaci, a policijskom službeniku koji uporabi vatreno oružje Ministarstvo će osigurati potrebnu psihosocijalnu i medicinsku pomoć.
Policijskom službeniku koji uporabi sredstva prisile, zbog čije uporabe nastane teža posljedica, Ministarstvo će, na njegov zahtjev, osigurati potrebnu psihosocijalnu i medicinsku pomoć.
Ministarstvo policijskom službeniku osigurava pravnu pomoć na trošak Ministarstva kad se protiv njega poduzimaju radnje u okviru prethodnog postupka, kaznenog postupka ili postupka naknade štete u vezi s obavljanjem policijskih poslova, ako je po ocjeni policije navedene poslove obavio u skladu sa zakonom.
Ocjenu zakonitosti obavljanja poslova donosi glavni ravnatelj ili osoba koju on ovlasti na prijedlog povjerenstva koje imenuje glavni ravnatelj.
Ministarstvo osigurava pravnu pomoć na trošak Ministarstva i građaninu koji je pružio pomoć policijskom službeniku protiv kojega se poduzimaju radnje ili vodi postupak, zbog radnje počinjene u vezi s pružanjem pomoći policijskom službeniku. Pravna pomoć osigurat će se policijskom službeniku i nakon što mu je prestao radni odnos u Ministarstvu.