Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Wirtualna oraz rozszerzona rzeczywistość

Pojawiające się współcześnie nowe technologie, systematycznie ulepszane, osiągające poziom uznawany jeszcze kilkanaście lat temu za adekwatny dla filmów science fiction, radykalnie zmieniają sposób funkcjonowania rynków. Wirtualna rzeczywistość (VR) i rozszerzona rzeczywistość (AR) to przykłady nowych technologii, które silnie kształtują działania podmiotów rynku. Te nowe technologie umożliwiają rozwój w wielu dziedzinach życia

Nowe technologie - przyszłość społeczeństwa

W obszarze medycyny technologie AR i VR przydają się w zapobieganiu komplikacjom i ratowaniu życia, umożliwiając lekarzom przećwiczenie procedur przed wejściem na salę operacyjną. W 2017 roku Johnson & Johnson Institute’s Education Technology & Innovation uruchomił program szkoleniowy dla studentów medycyny, którzy mogą przeprowadzać próbne operacje za pomocą gogli VR. Okazuje się, że ćwiczenia w rzeczywistości wirtualnej przynoszą lepsze efekty – przyszli lekarze szybciej przyswajają wiedzę i monitorują swoje postępy dzięki zaawansowanym programom, na których pracują.

Medycyna

Obszar zastosowania technologii VR i AR sukcesywnie się powiększa. Dzięki wdrażaniu rozwiązań wykorzystujących nowe technologie, odległość lub uwarunkowania społeczno-ekonomiczne coraz mniej wpływają na to, kto ma dostęp do usług, zawodu lub pełnowartościowej edukacji. Imisi 3D, nigeryjskie laboratorium technologiczne, rozpoczęło pracę nad udostępnianiem urządzeń VR lokalnym szkołom. W wirtualnej rzeczywistości uczniowe mogą m.in. przeprowadzać eksperymenty i obserwować Układ Słoneczny bez konieczności opuszczania klasy.

Edukacja

W ramach wirtualnej rzeczywistości tworzone są już kompleksowe kampanie. Na przykład reklama VR daje możliwość skonstruowania przekazu doskonałego, który będzie w 100 proc. koncentrował umysł użytkownika na projektowanym obrazie. Podczas realizacji kampanii marketingowych z wykorzystaniem AR i VR można pozwolić odbiorcom na personalizację wirtualnego świata tak, jak tego chcą.

Przykładem zastosowania VR i AR w praktyce w biznesie jest stworzenie kampanii marketingowej dla branży turystycznej. W miejsce tradycyjnych katalogów można przy użyciu rozszerzonej rzeczywistości zapewnić potencjalnym klientom biura podróży doświadczenie namiastki tego, co na nich czeka w danej destynacji.

Biznes

VR (virtual reality) to wirtualna rzeczywistość, czyli komputerowo wygenerowany trójwymiarowy świat, który możemy oglądać w 360 stopniach. Potrzebujemy do tego specjalnych gogli VR na wynajem, które zapewniają nam stereoskopowe widzenie.

AR to skrót od augmented reality, który oznacza rzeczywistość rozszerzoną. Jest to odmienna technologia, która polega na „nałożeniu” w czasie rzeczywistym elementów świata stworzonego za pomocą komputera na świat realny, widziany za pomocą kamery. Aby z niej skorzystać, potrzebujemy smartphone’u, tabletu lub specjalnych okularów.

Co to jest VR i AR ?

VR i AR działają dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technik komputerowych i sprzętu, który umożliwia przekazywanie człowiekowi wrażeń zmysłowych. Nowoczesna technika pozwala na generowanie trójwymiarowych obrazów w goglach VR. Ich treść zmienia się odpowiednio do kierunku spojrzenia, ruchu głowy. Wykonywanie w obrębie tej fikcyjnej rzeczywistości (np. w grach VR) różnych czynności jest możliwe dzięki specjalnym rękawicom przenoszącym ruchy ręki do wytworzonego komputerowo świata, a także za pośrednictwem bieżni albo mechanicznych i optycznych czujników ruchu całego ciała. Główną różnicą między VR a AR jest to, że AR zawiera nie tylko obrazy sztucznie wytworzone (np. kosmiczne światy znane z gier), ale też elementy prawdziwe – np. widoki ulic miasta, wnętrz pomieszczeń czy pojazdów.

Jak działa VR ?

Dzięki wirtualnej rzeczywistości przy pomocy gogli VR możemy grać w gry symulacyjne jak w realu. Umożliwia nam to wcielenie się między innymi w kierowców ciężarówek ( Euro Truck Simulator ) lub np. różnych sportowców.

Gaming

VR

Prekursorem rzeczywistości wirtualnej jest Myron W. Krueger (ur. 1942) – artysta, badacz i informatyk. Opracował i stworzył projekty wideoinstalacji, które określał mianem środowisk responsywnych. Pierwszym projektem Kruegera, utworzonym we współpracy z Dan Sandin, Jerry Erdman i Richard Venezky, był powstały w 1969 roku na Uniwersytecie Wisconsin-Madison, Glowflow. Konstrukcja składała się z zaciemnionego pokoju, na którego ścianach umieszczono cztery przezroczyste rury. Poprzez wpompowywanie w nie fluorescencyjnych cząsteczek zmieniano ich kolor, a procesowi temu towarzyszyły dźwięki legendarnego syntezatora Mooga. Ruchy osoby znajdującej się w pokoju były interpretowane przez komputer, który odpowiadał na nie sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi. Rok później powstał Metaplace łączący przekazy z dwóch pomieszczeń w formę wizualną którą kształtowały jednocześnie dwie osoby.

Historia VR i AR

Niezależnie od tego, czy postrzegamy je jako zabawę i rozrywkę, czy widzimy je w bardziej profesjonalnym kontekście, XR zyskuje na znaczeniu w codziennym życiu. Nie oznacza to jednak, że technologie te są dalekie od osiągnięcia szczytu rozwoju i masowej integracji rynkowej.

Nawet jeśli występują różnice między VR, AR i MR w tej dziedzinie, istnieją również różne poziomy integracji w zależności od kontekstu zastosowania i integracji.

Wdrażaniu i ulepszaniu aplikacji AR/VR na naszych obecnych urządzeniach towarzyszyć będzie rozwój nowych urządzeń, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania, aby technologie te osiągnęły swój prawdziwy potencjał wszechobecnego wykorzystania i rozpowszechnienia na rynku zarówno w obszarze życia osobistego, jak i w przemyśle.

Proces przyspieszenia rozwoju tych technologii promuje najnowsze ich urządzenia i platformy, które nie są już aktualne, ale bardzo szybko prezentuje nam również nowe osiągnięcia i funkcje w krótszych okresach czasu.

VR pomaga w codzienności

VR, czyli virtual reality pozwala na zaglądanie tam, gdzie dotychczas było to niemożliwe, czyli do wnętrza wizualizacji. Wiele osób oglądając nawet najlepsze rendery, miało kłopot z umiejscowieniem elementów w przestrzeni oraz oceny wielkości kuchni. To, co na obrazku wydaje się niewielkie, w rzeczywistości może być bardzo ergonomiczne, ale trudno to wyczuć w 2D. Dlatego w 3D, zakładając na głowę gogle VR, można wirtualnie spacerować wewnątrz wymarzonej kuchni i przekazać doradcy uwagi dotyczące wielkości pomieszczenia, układu oraz oczywiście barw i wykończenia mebli. Warto też wspomnieć, że elementy wyposażenia można zmieniać bez zdejmowania gogli, dzięki czemu korzystając z kontrolera, wybierać z bogatej bazy mebli oraz sprzętów AGD.

Projektowanie kuchni

Projektowanie kuchni przy pomocy okularów VR

Rynek VR

Rynek VR był w 2016 roku wart 1,6 mld dolarów. Szacuje się, że w 2020 roku wartość rynku VR wzrośnie od 40 miliardów do 120 mld dolarów !

Dziękuje za uwagę :)

by Krystian Piórecki

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi