Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Jednostka ładunkowa- ładunek zbiorczy, utworzony z wielu mniejszych ładunków przez umieszczenie ich w (lub na) palecie ładunkowej, pakiecie lub kontenerze; zwarta całość przystosowana do mechanizacji przeładunku i składowania.
Ładunek–dobra materialne przemieszczane w łańcuchach dostaw
jednorodne (homogeniczne) - ładunek uformowany na palecie zawiera tylko jedną partię jednej pozycji asortymentowej
niejednorodna (heterogeniczna) - ładunek uformowany na palecie zawiera więcej niż jedną pozycję asortymentową
1) mikrojednostki, niespaletyzowane
Pakiety – tworzy się z towarów,
których długość jest znacznie
większa od pozostałych
wymiarów gabarytowych i
wynosi ponad 1,2 m
płaskie
słupkowe skrzyniowe
specjalne
Kontener ładunkowy jest trwałym,
wytrzymałym na wielokrotne użycie urządzeniem transportowym, zaprojektowanym w celu ułatwienia przewozu ładunków jednym lub kilkoma rodzajami transportu bez
konieczności ich przeładowywania, skonstruowanym w
sposób umożliwiający łatwe jego napełnianie oraz
opróżnianie.
Każda jednostka ładunkowa może
być jednostką logistyczną
Kombinacja jednostek ładunkowych (dowolna)
utworzona dla potrzeb przechowywania lub transportu
w celu identyfikowania i śledzenia tych jednostek w łańcuchu dostaw
Każda jednostka ładunkowa może
być jednostką logistyczną
Kombinacja jednostek ładunkowych (dowolna)
utworzona dla potrzeb przechowywania lub transportu
w celu identyfikowania i śledzenia tych jednostek
paletowa jednostka ładunkowa EUR
Proces transportowo-magazynowy:
- przechowywanie u nadawcy,
- przygotowanie ładunku do przewozu,
- załadunek na środek transportowy,
- przewóz środkiem transportowym,
- przechowywanie w magazynach przejściowych,
- wyładunek na miejsce przeznaczenia,
- przekazanie ładunku odbiorcy,
- przechowywanie u odbiorcy,
- wrażliwość na wstrząsy i uderzenia (szkło, piasek),
- wrażliwość na długotrwały transport, temperaturę,
wilgotność (zwierzęta, mięso, gips, ruda żelaza),
- szkodliwość dla zdrowia ludzi (kwas siarkowy, mleko),
- ujemne oddziaływanie na inne ładunki (drut kolczasty,
papier),
- podatność na wchłanianie i wydzielanie zapachów (chleb,
środki chemiczne, węgiel),
- podatność od samozapalenia i wybuchu (paliwa płynne, stal),
- podatność na rozsypywanie, wylewanie, ulatnianie (ziarno,drewno, ciecze, lepik, eter, polimery).
pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków. Określenie to obejmuje również samochód ciężarowo-osobowy, przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 (łącznie z kierowcą).
samochód ciężarowy
Na zwykłe auto ciężarowe (plandeka) o standardowej długości naczepy 14,3 metrów ładuję się 28 złożonych słupków palet jedna w drugą po 25 sztuk każdy słupek co daje równo 700 sztuk. Jeżeli auto nie ma żadnych belek wystających w górnej części naczepy można ładować wyższe słupki po 27 palet każdy co daje 756 sztuk palet. Ładuje się również auta tandemowe czyli ciągnik z solówką oraz naczepa. Na takie auto można z reguły maksymalnie załadować 32 słupki palet po 30 palet każdy co daje 960 palet. Dysponujemy również autem typu solówka gdzie można załadować 16 słupków palet po 25 każdy
załadunek do samolotu
Współczesne samoloty transportowe, w zależności od typu, mogą unieść od 40 do 250 ton ładunku, a samoloty pasażerskie znacznie mniej (do kilku ton). Należy też pamiętać, iż ładowność samolotu jest zmienna, gdyż zależy od odległości, jaką ma on do pokonania bez tankowania. Ograniczeniem jest również zdolność lotniska do przyjęcia, a ściślej rzecz biorąc do startu samolotu – decydującym czynnikiem jest długość pasa startowego. W takim wypadku samolot może wziąć mniej ładunku lub paliwa.
załadunek piasku na pociąg
Pociąg towarowy przeznaczony jest do przewozu ładunków (rzeczy), w szczególności w ilościach masowych. Zestawiony jest z wagonów towarowych odpowiednich do rodzaju ładunku, jakie są przeznaczone i przygotowane do przewozu. Mogą być to wagony towarowe zarówno przeznaczone do przewozu jednego rodzaju towaru, jak i różnorodne. Zasadniczo do pociągów towarowych nie włącza się innego rodzaju wagonów niż wagony towarowe ani innych pojazdów kolejowych, ale na zasadach określonych przepisami jest to dozwolone.
Pociągi towarowe bezpośrednie – składają się z tego samego rodzaju wagonów towarowych i przeznaczone są do przewozu jednorodnego rodzaju ładunku w masowych ilościach.
Pociągi towarowe grupowe – zestawione mogą być z tego samego rodzaju wagonów towarowych albo różnych rodzajów wagonów towarowych. Ten typ pociągu towarowego umożliwia obsługę kilku punktów docelowych ładunku, szczególnie wtedy, gdy część trasy przewozu poszczególnych grup wagonów – od punktu nadania do punktu przeznaczenia – pokrywa się.
Pociąg towarowy intermodalny – zestawiony z wagonów towarowych przeznaczonych do przewozów jednostek ładunkowych (takich jak kontenery, naczepy samochodowe lub całe samochody ciężarowe).
Pociągi zdawcze i zbiorowe – przeznaczone są do obsługi punktów ładunkowych przynależnych do rejonu obsługi danej stacji rozrządowej.
Pociągi odcinkowe – przeznaczone są do obsługi przewozów pomiędzy stacjami rozrządowymi. Wśród tego typu pociągów wyróżnić można pociągi towarowe dalekobieżne, których trasa przejazdu przebiega tranzytem przez co najmniej jedną stację rozrządową.
załadunek kontenerów w porcie
Mierzący niemal 400 m długości oraz 58,8 m szerokości kontenerowiec może zabrać na swój pokład 21 413 TEU.
załadunek drewna na wagony
załadunek sieczkarni do kontenera
Kontenery są nieodłącznym elementem transportu morskiego. Te przeważnie metalowe skrzynie o standaryzowanych wymiarach służą do transportu towarów, głównie drobnicowych.
załadunek kontenera do samochodu ciężarowego
załadunek palet do naczepy
Załadunek i rozładunek samochodów odbywa się w systemie Ro-ro, czyli przez odpowiednie furty z rampami na rufie i burtach statku, łączące pokłady z nabrzeżem. Dzięki temu czas załadunku został skrócony do kilku-kilkunastu godzin. Po załadowaniu samochody są mocowane za pomocą łańcuchów lub pasów do odpowiednich uchwytów na pokładach.
Samochodowce dzieli się na oceaniczne i dowozowe (wożące samochody między portami, do których zawijają większe samochodowce oceaniczne, a portami drugorzędnymi)
http://www.kadziolk.webd.pl/jlad.pdf
http://ecr.pl/projekty/slownik-terminow-logistycznych/
http://ecr.pl/projekty/slownik-terminow-logistycznych/
https://m.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/mobi?_nfpb=true&_pageLabel=P4180015671496742791029&html_tresc_root_id=300006580&html_tresc_id=300006636&html_klucz=300006222&html_klucz_spis=
http://www.knmg.agh.edu.pl/wiki/index.php/Jednostka_%C5%82adunkowa