Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Kosovo i Metohija obuhvataju južnu srpsku pokrajinu . To su dve samostalne kotline. Nastale su rasedanjem i spuštanjem sredinom terciojera na sastavu Dinarskih i Šarskih bora i kontaktu sa starom srpsko-makedonskom masom.
Na zapadu se graniči sa Prokletijama, na jugu sa planinom Šarom, Koritnikom i Paštrikom, a sa severne i severoistočne strane Kopaonikom. Istočni obod kosovske kotline je niži i preko njega vode prelazi u dolinu Južne Morave i Toplice. Jugozapadni deo Metohije između Paštrika i Koritnika je takođe niži i tuda otiče Beli Drim. Kosovo i Metohija je rastavljeno pobrđem Drenica i planinom Crnoljeva.
Sastoji se iz Velikog i Malog Kosova spojenih dolinom reke Lab. Dno kotline čini plodna ravnica u dolini reke Sitnice. Sitnica odvodnjava najveći deo Kosovske kotline prema Ibru, a Nerodimka prema Lepencu, odnosno Vardaru. Njen južni deo je vlažan i močvaran. Obod Kosovske kotline izgrađen je od krečnjaka, škriljaca i eruprivnih stena. U okolini Kosovske Mitrovice i Prištine ima vulkanskih oblika (Zvečan, Veletin – vulkanske kupe). Akumulacijom drvne mase u Kosovskom neogenom jezeru stvorene su debele prostrane naslage lignita. Od rudnog bogatstva ima olova, cinka, srebra i nikla. Rudnici su Novo Brdo, Trepča, Janjevo, Ajvalija, Goleš, Kižnica. Zahvaljujući plodnom zemljišti i rudnom bogatstvu Kosovo je odavno nastanjeno.
Crnoljeva je planina u srednjem delu Kosova i Metohije, dugačka 14 km. Prema severozapadu nastavlja se na venac Drenice, a prema jugoistoku oštro je ograničena dolinom Topila.
Najviši vrhovi su Gradina 1055 m i Topila 1177 m, nalaze se na krajnjim tačkama koritastog bila.. Najniži deo (859 m) poznat je kao Ćafa Dulje (Duljski prevoj preko kojeg vodi najkraći put od Prizrena za Uroševac i Prištinu.
Izgrađena je od dijabaz-rožnih stena i gornjokrednih flišnih slojeva koji su nabrani i po svom tektonskom položaju i pravcu pružanja pripadaju Vardarskoj zoni. U reljefu preovlađuju denudacioni i kraški oblici, ali je ratvijena i dolinska morfologija- Crnoljeva je šumovita sa mnogim proplancima, pa se stanovništvo pretežno bnavi stočarstvo, Naselja su retka i razvijenog tipa.
Žegovac je planina u istočnom delu Kosova i Metohije, jugoistočno od Prištine, a severoistočno od Uroševca. Najviši vrh je Plitković visok 1.071 m U planini postoji ležište olovne, cinkove i srebrne rude, koje se kopaju u rudniku Novo Brdo.
U zapadnom podnožju nalazi se Mermerna pećina, sa nizom prirodnih pećinskih ukrasa.
Žegovac
Brdsko-planinski masiv Goljaka pripada Rodopskom planinskom sistemu, koji je jedan od najstarijih u Evropi. Planina se na istoku proteže svojim obroncima tj brdo Hisar iznad Leskovca , do reke Veternice, koje je odvaja od Kukavice. Zapadno je kosovska planina Prugovac, severno Jablanička kotlina koja je odvaja od planine Radan. Južno je Kosovsko pomoravlje. Geološki sastav je raznovrstan, preovlađuju graniti i gnajsevi. Ispresecan je potocima i vododerinama nastalih tektonskim i drugim erozionim procesima.[1]
Najviši vrh Goljaka je Velja glava (1.181 m.)
Reka Lepenac usekla je klisuru izmedju Kosovske i Skopske kotline. Klisura spaja ove dve kotline, а odvaja planine Saru i Skopsku Crnu Goru. Gornji deo klisure је siri i njega je usekla jezerska utoka Kosovskog jezera.Donji, uzi deo usekao је Lepenac. U klisuri postoji erozivno prosirenje kod General Jankovica а u njoj se nalazi naselje Kacanik.
Nalazi se u kosovskoj podgorini Sare i izvoriste je Lepenca. Ova kotlinica spojena je prevojem Prevalac (1515m) sа котlinicom Sredskа, u metohijskoj podgorini.
Rugova je smeštena između Lumbardhit planina i reke Pećke Bistrice na jugu, centralnog planinskog venca planine Hajle na severu, Ahmica-Štedim planine i Alagine Reke na istoku i Glođije, područja Murgaš planine i Bogske Rijeke na zapadu.
Razlikuju se četiri godišnja doba. Zima je većinom sa snežnim padavinama, dok su leta uglavnom suva. Proleća i jeseni su uglavnom svežija sa padavinama. Klima na Kosovu i Metohiji je župska i submediteranska. To je uslovljeno zaklonjenošću visokim planinama koje sprečavaju nagle prodore hladnih vazdušnih masa sa severa i severozapada. Župska klima se odlikuje toplim sušnim letima i oštrijim zimama u odnosu na umerenokontinentalnu. Količina padavina je manja od 1000 milimetara godišnje. Ekstremnija je jer se vazdušne mase koje dolaze se zadržavaj na planinama i zimi tu izlučuju sve padavine. Leto je bez kiše, pa se kopno brže zagreva jer je vetar suv, a zimi nema padavina te se kopno brže hladi.
Klima Kosova i Metohije se može podeliti na tri klimatske oblasti:
Na planini Crnoljeva nalazi se hidrografski čvor gde se stiče razvođe između slivova Crnog, Jadranskog i Egejskog mora. Od najviše tačke Crnoljeve (Drmanska glava 1367 m) otiče na zapad Topluga u Beli Drim i Jadransko more. Prema severu se spušta Crnoljeva, koja preko Sitnice i Ibra otiče u Crno more. Prema jugu teče Nerodimka, pritoka Lepenca koja preko Vardara šalje vodu u Egejsko more.
Ibar je reka u južnom delu Srbije i istočnom delu Crne Gore, ukupne dužine 276 km. Površina sliva iznosi 8.059 km² Pripada Crnomorskom slivu.
Izvire jakim vrelom ispod planine Hajla u istočnoj Crnoj Gori, 10 km uzvodno od Rožaja. Teče istočno do Kosovske Mitrovice na Kosovu. Na 24 km uzvodno od Kosovske Mitrovice na Ibru je izgrađena brana visine 110 m, koja je napravila veštačko jezero Gazivode. U Kosovskoj Mitrovici se u Ibar uliva reka Sitnica, i odatle se Ibar okreće na sever. Odatle Ibar ide uglavnom uskim klisurama sa izuzetkom nešto širih kotlina u okolini Zvečana, Leposavića, Raške i Baljevca. Tu je Ibar iskopao prirodni put između Kosovske nizije i ostatka Srbije. Kod Kraljeva, uliva se u Zapadnu Srbiju.
Lab je reka koja nastaje na Kopaoniku od Murgulske reke i Rečice, u mestu Palatna, protiče kroz Podujevo, teče kotlinom Malo Kosovo i uliva se u Sitnicu kod mesta Velika Reka kod Stanovca) oko 300 m ispod mesta.[1] U blizini njegovog izvorišta, nalaze se ostaci Vrhlaba, srednjovekovnog dvorca koji je podigao srpski kralj Milutin (1282—1321).
Jezera se dele na :
Štrbačko jezero (ili Livadičko jezero) je ledničko jezero na Šar-planini, na Kosovu i Metohiji. Smešteno je u dubokom cirku, podno vrha Livadice na nadmorskoj visini od 2.173 metra. Udaljeno je oko šest kilometara jugoistočno od Štrpca. Dužina jezera iznosi 220, a širina 124 metra, dok je obim jezera 683 metra. Dubina jezera varira u rasponu od 6,50 do 8,60 metra, u zavisnosti od doba godine. Providno je do samog dna.
Jezero ima svoju podzemnu otoku, koja predstavlja izvorišni krak Kaluđerske reke. Vodu dobija od padavina, topljenjem snežanika, kao i od brojnih površinskih i podzemnih izvora.
Batlavsko jezero nastalo je kao akumulacija na reci Batlavi, između Batlave i Orlana, oko 20 kilometara severoistočno od Prištine na Kosovu.
Brana na Batlavi u slivu Laba podignuta je 1958. godine. Nastalo je jezero dugo devet kilometara, čija je širina prosečno oko kilometar.
Vlada Republike Srbije na teritoriji Kosova priznaje pet okruga:
Prilikom napada srpske vojske na Prištinu u oktobru 1912. godine, izgleda da su Albanci, predvođeni turskim oficirima, zloupotrebili belu zastavu na gradskoj tvrđavi i na taj način ubili mnoge srpske vojnike. Nakon toga je usledila surova odmazda srpske vojske. Izveštaji kažu da je odmah po ulasku u grad, srpska vojska je započela "lov" na Albance, vršeći pokolje kojima je prištinska populacija "doslovno desetkovana". Nakon toga, vojni komandant Božidar Janković je primorao glavešine grada da pošalju telegram zahvalnosti kralju Petru.
Peć je grad koji se nalazi u zapadnom dijelu Kosova (oblast Metohija). Prema procjenama iz 2003. godine imao je 81.800 stanovnika. Ostali nazivi za grad uključuju turski Ipek ili İpek, latinski Pescium ili Siparantum, te nekoć Pentza.
Procenjuje se da oko 240,000 ljudi živi u opštini Prizren, koja obuhvata grad i 74 okolna naselja.[1] Većina stanovništva su Albanci, a postoji i velika Bošnjačka zajednica u gradu.
Prizren se nalazi na padinama Šar planine, u blizini granice s Albanijom i Makedonijom (na 42.23° North, 20.74° East). Čuven je po velikom broju istorijskih crkava i starih džamija
Kosovska Mitrovica je grad na severu Kosova i Metohije, u Republici Srbiji, na 42.89° severno, 20.87° istočno, na 496 metara nadmorske visine (ušće Sitnice u Ibar). Kosovska Mitrovica je i opština čija je površina 350 km². Pored grada, opštinu čini i 49 sela. U Kosovskoj Mitrovici je sedište Kosovskomitrovičkog upravnog okruga, koji osim mitrovičke, zahvata još pet opština: Vučitrn, Srbicu, Zvečan, Zubin Potok i Leposavić. Kosovska Mitrovica se nalazi na severu Kosovske kotline, sa istoka, severa i zapada okružena planinama Mokrom Gorom i obroncima Golije i Kopaonika. Kroz grad teku reke Ibar, koji ga deli na južni i severni deo, Sitnica i Ljušta. Od grada na sever počinje Ibarska klisura kroz koju Ibar teče ka Kraljevu, gde se uliva u Zapadnu Moravu.
Memorijalni kompleks Gazimestan je uzvišenje na severoistoku Prištine, 5km od grada, s desne strane magistrale za Kosovsku Mitrovicu. Na njemu je vođena bitka na Vidovdan 1389. godine. Kao centralno mesto sudara srpske i turske vojske, Gazimestan predstavlja celinu u kojoj se nalaze: spomenik kosovskim junacima u obliku srednjevekovne kule podignut 1953.godine, Muratovo trube i Gazimestan trube. Na vrhu kule nalazi se platforma sa koje se sagledava prostor Kosovske bitke.
Manastir Gračanica – po narodnom predanju, kralj Milutin je zaspao pred bitku na reci Gračanki, pa mu se javio anđeo Gospodnji, rekavši mu da će pobediti i da iz zahvalnosti Gospodu Bogu, za pomoć koja mu je pružena, treba da sagradi crkvu čiji će mu se oblik prikazati. Tako je i bilo. Drevni manastir je podignut između 1315. i 1321.godine kao zadužbina kralja Milutina. Kvadrat u kvadratu, crkva u crkvi je arhitektonska zamisao koju je teško naći premca u svetu, kako na Istoku, tako i na Zapadu. Ipak, istorija ne pamti ime genijalnog arhitekte ovog remek-dela. U Gračanici je, prvi put u srpskom slikarstvu, naslikana uspravno loza Nemanjića, sa 16 portreta. Na ulazu u crkvu, jedan nasuprot drugom, nalaze se portreti ktitora kralja Milutina i njegove žene Simonide.
Manastir Visoki Dečani je zadužbina kralja Stefana Sedmovenčanog. Izgradnja je započeta 1327. godine, a dovršena 1335.g odine tokom vladavine kralja Stefana Dušana. Na obali Dečanske Bistrice, pod obroncima Streočke planine, na putu ka Prizrenu, uzdiže se vekovna utvrda srpskog pravoslavlja. „Visoki“ Dečani „preuzvišenom blagodeću sjaje svima koji ih gledaju“ i predstavljaju najvišu sačuvanu građevinu srednjevekovne Srbije. Osnivač Stefan Uroš Dečanski je sahranjen u ovom manastiru. Predstavlja kult slepim ljudima. Naime, oslepeo ga je otac Milutin, a kasnije je i progledao. Od 2004.godine manastir Dečani se nalazi na listi Svetske kulturne baštine Uneska, a od 2006.godine na ovoj listi se nalaze još i Pećka patrijaršija, Gračanica i Saborni hram Bogorodice Ljeviške. Sve ove svetinje se nalaze na listi pod nazivom „Srednjevekovni spomenici na Kosovu“ i uvršćene su u listu Ugrožene svetske baštine.