Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Closing the presentation

  • Summarize each point you made
  • Give quick call-backs so your audience remembers
  • Make it clear this is the end

Nowa rzeczywistość na świecie

Świat na przełomie XX i XXI w.

Świat się zmienia ..

- znika zagrożenie wybuchu międzykontynentalnej wojny nuklarnej

-problemy lat 90: transformacja gospodarcza państw byłego bloku wschodniego

- wzrasta bezrobocie, recesja dosięga również Zachód i USA. Dobrze rozwijają się Chiny, Japonia i inne kraje Dalekiego Wschodu.

-USA nadal mocarstwo i rycerz całego świata

- w 1992 r. odbyła się sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ, na której pojawili się: Bush, Jelcyn, przedstawiciele rządów: Japonii, Chin. Francji, Wielkiej Brytanii. Uczestnicy podpisali deklarację określającą zasady bezpieczeństwa, które miały zapewnić utrzymanie pokoju na świecie.

-w 1992 r. Helsinkach podczas sesji KBWE, 27 państw podpisało Traktat o otwartych przestworzach, zwany też "układem otwartego nieba"

Make a bold statement

Keep your words short and punchy so your audience stays focused. You can add imagery and frames to keep their attention where you want it.

Rozpad Jugosławii

Integracja europejska

Partnerstwo dla pokoju

Jugosławia powstała po I wojnie światowej jako wielowyznaniowe państwo federacyjne, zamieszkiwane przez wiele narodów. Dominującą pozycję uzyskali tam Serbowie.

Po wojnie władzę przejęła Komunistyczna Partia Jugosławii, na której czele - aż do swojej śmierci w 1980 r. stał Josip Broz-Tito.

Po śmierci przywódcy w państwie narastać zaczęły tendencje separatystyczne, które naisliły się w okresie Jesienii Narodów. W czerwcu 1991 r. niepodległość proklamowały Słowenia i Chorwacja. W odpowiedzi Jugosławia podjęła interwencję zbrojną na Słowenii, którą jednak wstrzymano po 10 dniach.

Wkrótce wojska Jugosławii zaatakowały Chorwację, a rosnące napięcia doprowadziły do wybuchu wojny chorwacko-serbskiej, która trwała do stycznia 1992 r. W jej trakcie regularnie dochodziło do czystek etnicznych.

- program realizowany w latach 90

-jego celem było przygotowanie państw Europy Środkowo-Wschodniej do wstąpienia w sutruktury NATO.

- Rosja nie była zadowolona z tego pomysłu ..., uznawała to za enentualne zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. Obawiano się również izolacji Rosji na arenie międzynarodowej.

-Oficialny dokument Partenrstwa dla pokoju został orzjęty w styczniu 1994 r. podczas szczytu NATO w Brukseli.

- udział w programie zakładał rozwijanie współpracy w obszarze bezpieczeństwa, zapewnienie stabilności na kontynencie europejskim poprzez m.in wspólne ćwiczenia wojskowe, planowanie obronne, operacje pokojowe i humanitarne.

- w 1994 r. UE podpisała z Rosją układ o partnerstwie i współpracy.

- w 1991 r. wojska rosyjskie zostały wycofane z Węgier, Czech, Słowacji, 1993 r. z Polski i państw bałtyckich, a latem 1994 r. z Niemiec. Był to syboliczny koniec zimnej wojny

Omów prcesy powstawania i rozszerzania się Unii Europejskiej.

W sierpniu 1991 r. w Niemczech powstała organizacja zwana Trójkątem Weimarskim - który zainicjował współpracę Polski, Francji i Niemiec.

W tym samym roku powstaje Grupa Wyszehradzka -zrzeszająca państwa Europy Środkowej. W jej skład weszły Węgry, Polska i Czechosłowacja.

W 1992 r.podpisano z kolei Środkowoeuropejskie Porozumenie o Wolnym Handlu; celem tego układu było zniesienie ceł i usprawnienie wymiany handlowej po rozwiązaniu RWPG.

W tym samym roku podpisano Traktat o kowencjonalnych siłach zbrojnych w Europie, w którym ustalono limity liczebności wojska i typów broni dla 29 państw.

START I/ START II

w 1991 i 1992 r. zawarto układy dotyczące zniszczenia większości zapasów broni atomowej.

Do państw posiadających broń atomową dołączyły: Izrael, Indie, Pakiestan, RPA, a prace nad nią trwały również w Iranie, Iraku oraz Libii.

W listopadzie 1991 r. niepodległość ogłosiła Macedonia, a w marcu 1992 r. Republika Bośni i Hercegowiny. Decyzji tej byli jednak przeciwni Serbowie, którzy stanowili znaczny odsetek jej mieszkańców. W efekcie doszło tu najpierw do interwencji sił jugosłowiańskich, a po ich wycofaniu - do walk pomiędzy Bośniakami i Serbami, którzy korzystali ze sprzętu wojskowego pozostawionego przez armię Jugosławii.

Walki trwały do 1995 r. i pochłonęły ok.200 tys. ofiar. W trakcie dochodziło do czystek etnicznych i aktów ludobójstwa, takich jak masakra w Srebrnicy, podczas której Serbowie zamordowali 8 tys. bośniackich muzułamnów.

Wojna w Bośni i Hercegowinie skończyła się 21 listopada 1995 r., kiedy przedstawiciele Serbii, Chorwacji i Bośni podpisali porozumienie pokojowe w Dayton.

Na jego mocy terytorium Bośni i Hercegowiny podzielono na dwie autonomiczne części: Federację Bośni i Hercegowiny oraz Republikę Serbską, między którymi ustanowiono strefę zdemilitaryzowaną.

Obszarem spornym stało się także Kosowo, zamieszkiwane głównie przez Albańczyków. W 1990 r. zażądali oni oderwania Kosowa od Jugosławii i włączenia go do Albanii, co zahamowała interwencja Jugosławii.

W 1996 r. doszło do kolejnych wystąpień, a ponowna interwencja wojsk serbskich i zbrodnie popełnione na ludności cywilnej doporwadziły do interwencji sił NATO.

Ostatecznie od Serbii w 2006 r. oddzieliła się Czarnogóra, a w 2008 r. niepodległość ogłosiło Kosowo.

W 1997 r. w Paryżu podpisano Akt stanowiący o wzjamenych stosunkach, wpółpracy i bezpoeczeństwie między NATO a Federacją Rosyjską oraz powołano Stałą Wspólną Radę NATO-Rosja.

1999 r. do NATO weszły:Polska, Czechy, Węgry,

2004 r. - Bułgaria, Estonia, Łotwa, Litwa, Rumunia, Słowacja i Słowenia

2009 r. -Albania i Chorwacja

2017 - Czarnogóra

2020-Macedonia Północna

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi