Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Zagrozenia informacyjne

Autorzy:

Klasa 1 PTE

Patryk Slawek

Dawid Wróblewski

Yelyzaveta Purych

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjr. Henryka Sucharskiego nr.3 w Bolesławcu

Źródła

Fałszywe informacje

Fake newsy i ich skutki

Fake newsy to fałszywe informacje, które rozpowszechniane są w celu dezinformacji i manipulacji ludźmi. Specyfika internetu sprawia, że celowe rozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji może być dużo łatwiejsze i tańsze, ale samo zjawisko nie jest niczym nowym.

Bardzo ciekawym przypadkiem rozprzestrzenienia się fałszywej informacji jest sprawa tzw. niebieskiego wieloryba. Na początku 2017 r. w polskim internecie pojawiły się wiadomości o tajemniczej i niebezpiecznej grze o nazwie Niebieski wieloryb. Miała to być gra, w której dzieci wykonują różne zagrażające ich życiu i zdrowiu zadania, np. samookaleczają się. Ostatnim etapem gry miało być samobójstwo. Zadania miał zlecać poznany przez internet opiekun. Według licznych prasowych doniesień ofiarami Niebieskiego wieloryba padło ponad 100 dzieci w Rosji. W Polsce wybuchła medialna panika. O grze informowały praktycznie wszystkie media. Przez kilka tygodni był to bardzo głośny temat. Sytuacja w mediach miała wpływ na rodziców i profesjonalistów. W szkołach organizowano apele, ostrzegano rodziców. Ostatecznie okazało się, że cała sprawa była typowym przykładem fake newsa. Jak było naprawdę? O przypadku samobójstwa dwóch dziewczynek napisał jeden rosyjski portal. Następnie wiadomość była bezrefleksyjnie przepisywana przez kolejne serwisy. Niestety polskie media także nie dotarły do prawdziwych źródeł tej wiadomości i powielały zmyślone informacje. Ostatecznie dorośli wykreowali problem, z którym trzeba było się następnie mierzyć. Bardzo dokładny opis tego incydentu można znaleźć na blogu Mitologia Współczesna (mitologiawspolczesna.pl) prowadzonym przez dr. Marcina Napiórkowskiego, specjalistę od mitów konsumenckich, legend miejskich i teorii spiskowych (Napiórkowski, 2017).

Jak temu zapobiec?

Podstawą w przeciwdziałaniu fake newsom jest nauczanie dzieci i młodzieży krytycznego podchodzenia do informacji, nie tylko w kontekście internetu.

Banka informacyjna (filtrujaca)

Bańka filtrująca to sytuacja, gdy jesteśmy zamknięci w kręgu podobnych opinii i interpretacji faktów. Będąc w bańce informacyjnej, nie możemy spojrzeć na konkretne wydarzenie lub problem z różnych perspektyw. Taka sytuacja może mieć wpływ na pogłębianie się skrajnych poglądów i radykalizację. Przykładowo podczas kampanii wyborczej dotrą do nas tylko komunikaty od partii, która według algorytmu jest najbliższa naszym przekonaniom. Nie będziemy mieli natomiast możliwości, aby poznać punkt widzenia pozostałych stron.

Co to jest bańka inormacyjna?

Obecnie dla wielu osób głównym źródłem informacji są wybrane serwisy internetowe i aplikacje. Rolę dzienników informacyjnych przejmują Facebook, Twitter raz Google. Jedną z dużych zalet tego typu rozwiązań jest stworzenie własnego, zindywidualizowanego zestawu wiadomości (ang. news feed). Korzystając z Facebooka, możemy świadomie klikać „lubię to” na stronach, które chcemy śledzić. Dzięki temu dostaniemy to, co faktycznie nas interesuje. Niestety tego typu podejście ma także pewne wady. Internetowe narzędzia, korzystając ze stale zmieniających się algorytmów, bardzo precyzyjnie definiują nasze poglądy, zainteresowania. W rezultacie proponują nam to, co według algorytmu powinno nas zainteresować. Co istotne, są to algorytmy, których schemat działania jest dla nas całkowicie niejawny. W ten sposób częściowo świadomie, a częściowo nieświadomie zamykamy się w tzw. bańce filtrującej.

Marketing internetowy

Marketing internetowy

3. Marketing wirusowy Często mówi się o tzw. potencjale wirusowym treści, czyli o prawdopodobieństwie dalszego udostępniania, komentowania przez użytkowników serwisów społecznościowych itp. Marketing wirusowy korzysta z tych mechanizmów.

Chodzi o wykreowanie takiej treści reklamowej, która będzie na tyle ciekawa, intrygująca lub kontrowersyjna, by użytkownicy internetu chcieli ją sami podawać dalej, np. zabawny spot reklamowy. Oprócz możliwości osiągnięcia dużego zasięgu takich treści z pewnością nie do przecenienia jest niski koszt ich rozpowszechniania.

Reklama może być tam, gdzie kompletnie się jej nie spodziewamy. W telewizji i prasie przekaz reklamowy zebrany jest w odpowiednio oznaczonych blokach. W internecie często takiego oczywistego wyróżnienia nie ma. Należy być bardzo czujnym, aby zauważyć wszystkie momenty, gdy kierowany jest do nas przekaz reklamowy.

Przykładowo w serwisie YouTube, który systematycznie wypiera telewizję, jeżeli chodzi o popularność wśród młodych ludzi (Wirtualnemedia.pl, 2016), często można natknąć się na lokowanie produktu. Młody użytkownik internetu nie wie, czy jego ulubiony youtuber pije dany napój, dlatego, że go lubi, czy dlatego, że ktoś mu za to zapłacił. Niektórzy youtuberzy co prawda zaznaczają, że dany odcinek sponsorowany jest przez konkretną firmę, ale nie jest to norma.

1. Remarketing

Proszę wyobrazić sobie taką sytuację: młoda osoba chce kupić plecak na wyjazd w góry. Wpisuje w Google „plecak turystyczny”, przeszukuje kilka sklepów internetowych, ale akurat żaden produkt nie wzbudza jej zainteresowania. Na drugi dzień włącza komputer, wchodzi na swoją ulubioną stronę, a tam… reklamy plecaków turystycznych. Przypadek? Oczywiście, że nie. W ten sposób działają nowoczesne systemy reklam banerowych. Wiedząc, czego aktualnie szukamy, system dobiera reklamy do naszych zainteresowań, dzięki czemu znacznie wzrasta prawdopodobieństwo kliknięcia w baner. Na tym właśnie polega remarketing.

2. Content marketing Marketing treści polega na publikowaniu przez firmy treści, które mogą okazać się przydatne i wartościowe dla potencjalnego klienta. Mogą to być np. artykuły, które nie reklamują wprost danego produktu, tylko opisują jakąś kwestię lub problem. Przykładowo zamiast tworzyć artykuł wychwalający zalety konkret- nego plecaka, marketingowiec może napisać, w jaki sposób dobrać plecak do swoich potrzeb oraz jak dobrze go wyregulować, dostosowując do swojej sylwetki. Taki artykuł może okazać się bardzo popularny i stanie się on często wyszukiwany przez użytkowników za pomocą np. Google. Dzięki temu użytkownik będzie naturalnie trafiał na stronę producenta lub stronę, gdzie reklamowane są właśnie te produkty.

sciaganie plików z sieci

Ściąganie plików z sieci

Ściąganie nielegalnych plików z internetu może się niektórym wydawać problemem z minionych już czasów. Okazuje się jednak, że w ostatnim roku popularność tzw. torrentów rośnie. Według raportu firmy Sandvine (2018 Internet Phenomena Report) przyczyną tego może być duże rozdrobnienie na rynku serwisów streamingowych. Dla wielu konsumentów problematyczne jest opłacanie abonamentów kilku platform jednocześnie. Sięgają więc do nielegalnych źródeł. Dotyczy to nie tylko filmów, ale także gier, muzyki oraz oprogramowania komputerowego.

Najpopularniejsze sposoby na pozyskiwanie tego typu treści to wyspecjalizowane serwisy, np. Chomikuj.pl, lub oprogramowanie umożliwiające wymianę plików pomiędzy komputerami użytkowników sieci P2P (ang. peerto-peer), m.in. torrenty. Inną drogą rozpowszechniania nielegalnych kopii jest przekazywanie ich pomiędzy użytkownikami z wykorzystaniem fizycznych nośników, np. pendrive’ów.

Plagiatowanie

Plagiat to termin prawny określający przywłaszczenie autorstwa cudzego utworu, czyli wykorzystanie (np. skopiowanie, rozpowszechnienie) utworu i zaprezentowanie go jako własny.

Plagiatowanie może wiązać się z odpowiedzialnością karną oraz cywilną. Ponadto konsekwencje plagiatowania mogą też być zawarte w regulaminie szkoły. Podczas pracy z młodymi osobami warto jasno podkreślać, że plagiat to nie tylko kopiowanie słowo w słowo, ale także zmienianie tekstu z wykorzystaniem innych słów, w sytuacji, gdy oddana jest ta sama treść oraz konstrukcja myślowa.

Plagiatowanie w pierwszej kolejności kojarzy się z pracami naukowymi lub ze sztuką. Biorąc jednak po uwagę powszechny dostęp do internetu, może ono dotyczyć także prac domowych, wypracowań kopiowanych przez dzieci i młodzież. Istnieje wiele wyspecjalizowanych serwisów, w których uczniowie mogą odrabiać swoje prace domowe poprzez powielanie gotowych odpowiedzi lub wprowadzanie swojego zadania i oczekiwanie, aż rozwiąże je ktoś inny. Dodatkowo częstą praktyką jest publikowanie rozwiązań prac domowych w klasowych grupach na Facebooku.

Stop Plagiatom

https://www.google.com/search?q=download&rlz=1C1ASUM_enPL821PL821&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiLqvzKvb7lAhWeSBUIHbWsBhMQ_AUIEigB&biw=1920&bih=969#imgrc=X20Dikxe0EfB_M:

https://www.google.com/search?q=fake+news&rlz=1C1ASUM_enPL823PL823&sxsrf=ACYBGNRrYT2PtD1kYKH8bbsd68vmNjhcIQ:1573814416900&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiuzYvKg-zlAhXEDOwKHZTzD3QQ_AUIEigB#imgrc=say8cFJ37tKweM:

https://www.google.com/search?q=the+end&rlz=1C1ASUM_enPL823PL823&sxsrf=ACYBGNTQlxIX_mZinHkzHbwawmMFeyBX1g:1573816104319&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwijvdvuiezlAhVBb1AKHds5DTQQ_AUIEigB&biw=1920&bih=969#imgrc=uZAU-_OMsWrujM:

https://www.saferinternet.pl/pliki/publikacje/kompendium2019.pdf

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi