Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Szczepionke na tyfus plamisty. Rozwiązanie Rudolfa Weigla było przełomowe - po raz pierwszy w historii wykorzystał owada jako zwierzę doświadczalne. Tym była wesz, która zarażała tyfusem ludzi. Dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu udało mu się opracować szczepionkę przeciwko niezwykle groźnej chorobie. Szczepionka Weigla sprawiła, że liczba zachorowań na tyfus w Polsce zdecydowanie się zmniejszyła
Placówka naukowo-badawcza założona i prowadzona przez prof. Rudolfa Weigla, funkcjonująca we Lwowie w latach 1920–1944. Instytut prowadził własną działalność konspiracyjną polegającą na przydzielaniu szczepionek najlepszej jakości do obozów koncentracyjnych, gett i oddziałów partyzanckich.
Centrala instytutu mieściła się w Zakładzie Biologii UJK, który znajdował się w łączniku między gmachem starego uniwersytetu przy ul. św. Mikołaja a sąsiadującym z nim barokowym kościołem św. Mikołaja (w którym proboszczem przez 40 lat był późniejszy święty ks. Zygmunt Gorazdowski). Tam była pracownia prof. Rudolfa Weigla, laboratoria jego najbliższych współpracowników, działy produkcyjne i biura a także zwierzętarnia. W czasie wojny drugim, znacznie większym gmachem było przeznaczone na ten cel przez okupantów sowieckich dawne państwowe gimnazjum żeńskie im. Królowej Jadwigi (przy ul. Potockiego). Jedną z najbliższych współpracowników profesora była jego żona, także biolog Zofia Weigl[1], a asystentką późniejsza druga żona Anna Herzig[2].
Jeżeli uważaliście to macie teraz szanse wygrać małe słodkości
Na jaką chorobę Rudolf Weigl wynalazł szczepionkę?
a) tężec
b) tyfus plamisty
c) zapalenie płuc
Czy instytut założony przez profesora pomagał w obozach koncentracyjnych?
A) tak
B) nie
Gdzie się urodził?
A) w Polsce
B) w Czechach
C) w Niemczech