Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading content…
Loading…
Transcript

Fotosynteza

Fotosyntezą nazywamy proces, w którym z tlenku węgla(IV) i wody przy udziale energii świetlnej wytwarzana jest glukoza. Zachodzi on w zielonych częściach roślin (liściach i młodych łodygach). Ich komórki zawierająchloroplasty, w których znajduje się chlorofil - barwnik pochłaniający światło. Dzięki chloroplastom energia świetlna jest przekształcana w energię potrzebną do wytworzenia glukozy.

Najczęściej substratami fotosyntezy są dwutlenek węgla i woda, produktami – węglowodany i tlen, a źródłem energii – światło słoneczne

Łucja Chanek 1al4

Fotosynteza zachodzi w dwóch etapach:

źródłem zielonego koloru liścia jest chlorofil (barwnik fotosyntetyczny)

faza jasna - (określana jako faza przemiany energii), w której światło jest absorbowane, a jego energia jest zamieniana na energię wiązań chemicznych, a jako produkt uboczny wydzielany jest tlen,

faza ciemna - (określana jako faza przemiany substancji), w której energia wiązań chemicznych, związków powstałych w fazie świetlnej, jest wykorzystywana do syntezy związków organicznych.

obie te fazy zachodzą jednocześnie

najczęstrzymi substratami fotosyntezy są:

dwutlenek węgla i woda, produktem – węglowodan i tlen (jako produkt uboczny), a źródłem światła – słońce. Zarówno bezpośrednie produkty fotosyntezy, jak i niektóre ich pochodne (np. skrobia i sacharoza) określane są jako asymilaty.

najczęstrzymi substratami fotosyntezy są:

W komórkach eukariotycznych proces fotosyntezy zachodzi w wyspecjalizowanych organellach – chloroplastach, zawierających barwniki fotosyntetyczne. U roślin organami zawierającymi komórki z chloroplastami są głównie liście, będące podstawowymi organami asymilacyjnymi. Pewne ilości chloroplastów zawierają także komórki niezdrewniałych łodyg oraz kwiatów i owoców.

w komórkach eukariotycznych

organizmy wykorzystujące fotosyntezę

organizmy wykorzystujące fotosyntezę

Dawniej wszystkie organizmy wyposażone w chlorofil zaliczano do jednego królestwa – roślin. Badania ewolucjonistów wykazały, że zdolność do fotosyntezy nie jest dobrym kryterium oceny związków filogenetycznych. Fotosynteza tlenowa (z uwolnieniem tlenu) wykształciła się pierwotnie jedynie u sinic, natomiast aparat fotosyntetyczny organizmów eukariotycznych (chloroplast) jest wynikiem endosymbiozy.

sinice

Organizmy uzyskujące energię metaboliczną na drodze fotosyntezy to:

Organizmy uzyskujące energię metaboliczną na drodze fotosyntezy to:

-wszystkie rośliny (nieliczne wyjątki to rośliny cudzożywne: pasożytnicze i tzw. saprofityczne),

-niektóre protisty, takie jak eugleniny, bruzdnice, złotowiciowce, różnowiciowce, okrzemki, brunatnice,

-część bakterii i archeanów: sinice, bakterie zielone, bakterie purpurowe, heliobakterie oraz halobakterie (uzyskujące energię w procesie fotochemicznym odmiennym od klasycznej fotosyntezy).

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi