Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Novoveká filozofia

Miriam Barňaková

Charakteristika

Novoveká filozofia je tretie obdobie vo vývine filozofie, ktoré nasleduje po stredovekej filozofii. Nadväzuje na ňu súčasná filozofia. Podľa názoru niektorých autorov, v Európe začína renesančnou filozofiou. Novoveká filozofia sa rozvíja v priebehu 17. stor. a 18. stor. a kulminuje v prvej tretine 19. stor. nemeckým klasickým idealizmom.

Charakteristika

obdobia

Racionalizmus

Učenci sa stretávajú s rovnakými problémami a ich riešenia na seba nadväzujú. Je to vek, v ktorom vystúpil do popredia rozum, ktorý sa vyhlásil za svojprávny. Ideálom sa stáva matematika. Filozofov tohto obdobia nemožno oddeliť od matematiky. Sami sú buď matematici (napr. Descartes)

Bol i významným matematikom (karteziánsky súčin, analytická geometria).

Otázka poznania: (Dielo Rozprava o metóde) Descartes kritizuje empirikov, že začínajú poznanie v zmyslových skúsenostiach. Poznávať sa má začať rozumom.

„Dubito ergo cogito, cogito ergo sum.- Pochybujem, teda myslím, myslím, teda som.“

René Descartes

Uznával, že poznávať sa dá skúsenosťami- všetko, čo je v rozume bolo predtým vo zmysloch, okrem rozumu samotného. Rozum však disponuje takými schopnosťami poznávania, ktoré nemožno vyvodiť zo skúseností. Rozum je preto miestom pravého poznávania a zmysly len vstupnou bránou.

Wilhelm Leibniz

Baruch Spinoza

Svoju pozornosť Spinoza obracia na Descartove vrodené idey. Namiesto nich hovorí, že sú tieto idey nie vrodené, ale človeku dané racionálnou intuíciou (teda rozumu sú odniekadiaľ bezprostredne ponúknuté idey). Pomocou racionálnej intuície uchopíme základné pravdy a zmyslové poznanie sa stáva len pomocným prostriedkom poznania. Toto sa deje v rozume a jeho vyššej, vyspelejšej časti- intelekte.

Empirizmus

Empirizmus

Empirizmus je filozofický smer - učenie, ktoré za zdroj poznatkov pokladá jedine skúsenosť (empíriu). Empirizmus sa snaží celé poznanie zdôvodniť skúsenosťou alebo na základe skúsenosti. Empirizmus je filozoficko-gnozeologické stanovisko, podľa ktorého pôvod, obsah, forma a kritériá všetkého poznania, princípy ľudského konania a mravnosti pochádzajú zo skúsenosti.

John Locke

Z hľadiska pôvodu rozoznávame 2 druhy ideí:

1. Zmyslové vnemy- sú tie, ktoré pochádzajú z okolitého hmotného sveta

2. Reflexie- sú odrazy toho, čo prebieha v duši (psychike), rozume (psychické procesy- city, vášne, vôľa, myslenie). Aj toto v nás zanecháva idey, ktoré sa ukladajú a neskôr ich používame.

Uznáva zmyslový pôvod poznania, podobne ako jeho predchodca F. Bacon. Zdôrazňoval však aj význam racionálneho poznania, ktoré je druhotné- rozum systematizuje empirické fakty a z nich indukuje všeobecne platné poznanie. Stál preto na rozhraní medzi empirizmom a racionalizmom.

Thomas Hobbes

Osvietenstvo

Osvietenstvo bolo kultúrne hnutie, filozofický smer, životný postoj a dejinné obdobie s cieľom nahradiť názory opierajúce sa o náboženskú a politickú autoritu názormi, ktoré sú výsledkom činnosti ľudského rozumu a zároveň obstoja pred jeho kritikou.

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi