Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading content…
Loading…
Transcript

PIERWSZA POMOC

JEST W TWOICH RĘKACH

Katarzyna Błaszczak

RKO

RKO

zespół czynności stosowanych u poszkodowanego, u którego wystąpiło podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia, czyli ustanie czynności serca z utratą świadomości i bezdechem.

ZASADA NR.1

ZACHOWAJ SPOKÓJ BY BYĆ W PEŁNI UMYSŁU

POSTĘPOWANIE

Jak zacząć I pomoc...?

ZAKRES I POMOCY

Zadbaj o siebie!

LIFE

Zanim ruszysz z pomocą sprawdź, czy nic Ci nie grozi!

Jeśli NIE

LIFE

Zabezpiecz miejce wypadku

zabezpiecz miejsce, w którym udzielona zostanie pomoc (poszkodowany może np. znajdować się w pobliżu pożaru)

użyj środków ochrony osobistej (rękawiczki jednorazowe, maseczka do sztucznego oddychania).

Trzeba też pamiętać o tym, by nie poruszać ofiary bez potrzeby, nie podawać jej leków, niczego do jedzenia ani picia.

Elementy odblaskowe

Sprawdź stan poszkodowanego

Bezpieczeństwo

O ile pacjent jest przytomny, możemy spróbować zebrać wywiad - jest to istotne szczególnie przy chorobach przewlekłych (np.cukrzyca), jeśli to one spowodowały, że chory potrzebuje pomocy (np. podania glukozy).

HEALTH

U pacjenta nieprzytomnego należy określić, czy oddycha, przykładając policzek nad jego usta, obserwując zarazem czy unosi się klatka piersiowa (tzw. widzę, słyszę, czuję)

Sróbój złapać kontakt jeśli to możliwe

Wezwij pomoc!

CAR

Oceniwszy stan poszkodowanego, należy niezwłocznie wezwać pomoc. Najlepiej jeśli poprosi się o to kogoś ze świadków zdarzenia, zyskując w ten sposób cenny czas.

CAR

Jeżeli ratownik działa w pojedynkę, powinien pamiętać, by mimo emocji przeprowadzić spokojną, rzeczową rozmowę z dyspozytorem, informując go, co się wydarzyło, podając dokładny adres miejsca wypadku, liczbę i stan poszkodowanych, informację o dotychczas udzielonej pomocy oraz swoje dane osobowe.

HOME

Po powidomieniu słóżb nie możemy zostawić poszkodowanego!

Więc co teraz...?

HOME

Ofiarę układamy na twardym podłożu

RKO DOROŚLI

Uwaga - masaż serca u osób dorosłych wykonuje się z użyciem dwóch rąk, u dzieci - jednej ręki, a u niemowląt - dwóch palców.

RKO

DZIECI

BEZDECH

ZADŁAWIENIE

Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku najczęstszych urazów

NAJCZĘSTSZE URAZY

Rany i krwotoki

Rany pozostawia się w takim stanie, w jakim się je zastało (nie wolno usuwać tkwiących w nich ciał obcych!). Jeśli rana jest zanieczyszczona ziemią czy piaskiem, można przemyć ją strumieniem zwykłej wody. Miejsce krwawienia należy przykryć jałowym gazikiem i założyć opatrunek uciskowy (uciska się tylko ranę).

Bandażowanie

Jeśli krwawienie występuje na kończynie, unosi się ją do góry. Gdy opatrunek nasiąka krwią, dokłada się świeże gaziki, nie zdejmując starych i nie zwalniając ucisku. Podczas silnego krwotoku trzeba zastosować dodatkowo ucisk na tętnicy powyżej miejsca krwawienia

Krwotok z nosa

W takim przypadku, poszkodowanego należy posadzić z głową pochyloną do przodu i ułożyć mu zimny okład na karku i u nasady nosa. Jeśli krwawienie nie ustanie, w obie dziurki nosa wkłada się rulony z gazy.

Złamania

Jeśli nie ma konieczności transportowania poszkodowanego, złamanie pozostawia się w takim stanie, w jakim się je zastało. W przypadku złamań otwartych należy jedynie założyć jałowy opatrunek na ranę.

Gdy przetransportowanie ofiary jest konieczne, pierwsza pomoc przedmedyczna polega na unieruchomieniu złamania w pozycji zastanej (dwóch stawów sąsiadujących ze złamaną kością lub dwóch sąsiadujących kości). Nie wolno przesuwać poszkodowanych w przypadku podejrzenia złamania kręgosłupa lub miednicy!

Oparzenia

Oparzenia

Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej polega na jak najszybszym schłodzeniu oparzonego miejsca, najlepiej strumieniem czystej, zimniej wody. Schładzanie powinno trwać kilkanaście minut. Następnie pęcherze na skórze należy okryć jałowym opatrunkiem. Nie wolno ich usuwać czy smarować.

Porażenie prądem

Oparzenia

prądem

Przede wszystkim należy odłączyć źródło prądu. Jeśli to niemożliwe, trzeba odsunąć poszkodowanego od przyczyny porażenia za pomocą przedmiotu, który nie przewodzi prądu. Ofiara może wymagać resuscytacji krążeniowo-oddechowej i opatrzenia oparzeń.

Poród uliczny

Rodząca powinna położyć się na plecach z nogami zgiętymi w kolanach na czystym kocu lub ubraniu. Może być inna, wygodna pozycja.

EKSTREME

Rodząca lub ktoś, kto ją wspiera, powinien zadzwonić na pogotowie. Pomoc najpewniej nie zdąży dojechać, ale dyspozytor poinstruuje osobę, która che pomóc urodzić się dziecku lub ciebie.

Krok po kroku...

Co zrobić!?

Rodzącej można pomóc krótkimi intensywnymi wdechami. Jeśli jest taka możliwość, osoba asystująca niech umyje ręce. Gdy urodzi się główka, pozostała część ciała dziecka powinna urodzić się na drodze rotowania, czyli sama. Nie ciągniemy, nie wypieramy dziecka na siłę. Warto jedynie sprawdzić, czy pępowina nie jest okręcona wokół szyi, jeżeli tak jest, trzeba ją delikatnie zsunąć przez głowę dziecka.

Nowo narodzonemu dziecku warto przetrzeć buzie i nosek.

Wszystko ładnie, pięknie

Przyjżyjmy się bliżej

WYPADEK

Natychmiastowe wyciągnięcie z samochodu osoby poszkodowanej

Powinniśmy jednak poczekać na karetkę. My sami nie potrafimy ocenić, czy dana osoba doznała urazu głowy lub kręgosłupa. Jeżeli tak jest, możemy pogorszyć jej stan.

To prawda, że w wielu przypadkach istnieje niebezpieczeństwo, że paliwo się rozleje i dojdzie do wybuchu. To właśnie dlatego staramy się jak najszybciej wydobyć z auta osoby poszkodowane w wypadku.

MIEJSCE

Jeżeli wypadek miał miejsce na motorze

W przypadku motocyklistów, pamiętaj, żeby nie zdejmować kasku (chyba, że utrudnia mu on oddychanie). Jeżeli leży na brzuchu, nie zmieniaj jego pozycji. W przypadku absolutnej konieczności, zrób to z pomocą kilku osób i z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi