Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Miraże i inne zjawiska optyczne

Wykonała: Aleksandra Rojczyk kl. 1AY

Miraże i inne zjawiska optyczne

Miraże i zjawisko optyczne

Co to jest zjawisko optyczne?

Zjawisko optyczne – każde zjawisko dotyczące oddziaływania światła z materią.

Miraż górny

Miraż, czyli fatamorgana – zjawisko powstania pozornego obrazu odległego przedmiotu w wyniku różnych współczynników załamania światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze, a co za tym idzie, gęstości.

Miraż górny

Miraż górny

Co to jest miraż górny?

Tekst

Miraż górny- to zjawisko załamania występujące wielokrotnie w kolejnych warstwach powietrza, powodujące że światło rozchodzi się po linii krzywej. Do oczu obserwatora dociera obraz przedmiotów będących poza kierunkiem spostrzegania. Są to czasami miejsca znajdujące się poza linia horyzontu.

Miraż górny

Zdjęcia

Miraż dolny

symbol przewidziany dla mirażu

Miraż dolny

Miraż dolny

Co to jest miraż dolny?

Tekst

Miraż dolny -obserwuje się go pod horyzontem. Decydującym czynnikiem warunkującym jego powstawanie jest dostatecznie silne ogrzanie dużej powierzchni ziemi (np. asfaltowej szosy, ściany dużego budynku itp.). Promienie świetlne są wówczas zakrzywiane w górę, ku gęstszemu powietrzu.

Miraż dolny

Zdjęcia

Zjawisko halo w słońcu i księżycu

Halo, czyli tarcza słoneczna – jest to zjawisko optyczne zachodzące wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Zachodzi w atmosferze ziemskiej.

Jak wygląda halo?

Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy, pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca. Efekt halo powstaje, kiedy na opadających poziomo kryształach lodu załamują się promienie słoneczne.

Halo

Zdjęcia

Halo- piękne zjawisko optyczne

Filmik

Widmo Brockenu

Widmo Brockenu

Widmo Brockenu,, inaczej mamidło górskie – zjawisko optyczne spotykane m.in. w górach, polegające na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora. Zazwyczaj zjawisko cechuje się tęczową obwódką, która nazywana jest glorią.

Gdzie jest obserwowane?

Można je zaobserwować między innymi w górach. Polega ona na obserwacji własnego cienia na chmurze. Gdy obserwator znajduje się na linii prostej pomiędzy słońcem a mgłą, która położona poniżej obserwatora rozprasza i odgrywa rolę ekranu. Zjawisko obserwowane w górach, daje nam wrażenie, że nasz cień jest powiększony

Widmo Brockenu

Zdjęcia

Widmo Brockenu w Tatrach

Filmik

Gloria

Gloria

Gloria to zjawisko optyczne polegające na wystąpieniu barwnych pierścieni wokół cienia obserwatora widocznego

na tle chmur lub mgły, przy czym niebieski pierścień ma mniejszą średnicę od czerwonego.

Jak powstaje?

Gloria powstaje na skutek ugięcia fal i odbicia światła w kroplach wody. Jest podobna do wieńca, jednak powstaje nie dookoła słońca lub księżyca, lecz dookoła punktu położonego po stronie przeciwnej względem tarczy ciała niebieskiego.

Gloria

Zdjęcia

Zjawiska optyczne- słoneczne

Słońce poboczne

Słońce poboczne, parhelion (obok+słońce) – zjawisko optyczne w atmosferze. Jest ono jasną plamą światła. Ten rodzaj halo powstaje, gdy promienie słońca załamują się w kryształach lodu. Muszą to być płaskie kryształy lodu, szcześciokątne kryształy, które opadają poziomo.

Słońce poboczne

Zdjęcia

Schemat słońca pobocznego

Schemat

Słup słoneczny

Słup słoneczny, słup świetlny – zjawisko optyczne w atmosferze polegające na ukazaniu się kolumny świetlnej. Jeśli powstanie to najłatwiej jest go zaobserwować tuż przed wschodem Słońca lub tuż po jego zachodzie, wtedy przybiera postać świetlnej kolumny czerwonej

Słup słoneczny

Zdjęcia

Iryzacja

Iryzacja

Iryzacja, czyli inaczej tęczowanie – zjawisko optyczne polegające na powstawaniu tzw. tęczy barw w wyniku interferencji światła białego odbitego od przezroczystych lub półprzezroczystych ciał składających się z wielu warstw substancji o różnych własnościach optycznych.

Gdzie występuje Iryzacja?

Gdzie występuje Iryzacja?

Występuje m.in. na powierzchni minerałów, macicy perłowej, plamach cieczy, bańkach mydlanych, a czasem w atmosferze – na chmurach (krople deszczu). Bywa też wywoływane sztucznie i wykorzystywane przy produkcji ozdobnych iryzowanych wyrobów szklanych i ceramicznych.

Iryzacja

Zdjęcia

Iryzacja

Filmik

Obłoki iryzacyjne

Co jest potrzebne aby powstały?

pyły wulkaniczne

kwas siarkowy

opary detergentów

małe kropelki lub kryształki lodu

Refrakcja

Refrakcja – zmiana kierunku rozchodzenia się fali elektromagnetycznej lub akustycznej. Zjawisko polega na zmianie prędkości porzez załamanie fali, gdy przechodzi z jednego ośrodka do drugiego. Zmiana prędkości wiąże się ze zmianą długości fali, podczas gdy częstotliwość pozostaje stała.

Refrakcja- ciekawostki

A to ciekawe :)

Według części źródeł, głównie z dziedziny chemii fizycznej, pojęciu „refrakcja” bywa nadawane znaczenie węższe, równoważne lub zbliżone do znaczenia wielkości R (refrakcja molowa), występującej we wzorze Lorentza-Lorenza. W okulistyce badaniami „refrakcji” nazywa się badania pomiaru mocy łamiącej układu optycznego, w stosunku do długości gałki ocznej oraz akomodacji oka (diagnozowanie wad refrakcji, np. krótkowzroczność i dalekowzroczność)

Refrakcja

Przykłady

Schemat Refrakcji

Schemat

Złudzenia optyczne

Złudzenie optyczne – błędna interpretacja obrazu przez mózg pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają mózg w błędny tok myślenia. Złudzenie wynika z mechanizmów działania percepcji, które zazwyczaj pomagają w postrzeganiu. W określonych warunkach jednak mogą powodować pozornie tylko prawdziwe wrażenia.

Złudzenia

Przykłady

Złudzenia

Przykłady

Złudzenia optyczne

Filmik

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi