Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Policijski službenik može obaviti pregled osoba, predmeta i prometnih sredstava kad:
1. treba spriječiti bijeg počinitelja kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaja,
2. je potrebno otkriti tragove ili predmete koji mogu poslužiti utvrđivanju činjenica kaznenog djela ili prekršaja,
3. je to potrebno radi zaštite opće sigurnosti.
Pregled osobe obavlja osoba istoga spola.
Iznimno, kad je nužan žuran pregled osobe radi oduzimanja oružja ili predmeta prikladnih za napad ili samoozljeđivanje, pregled može obaviti osoba drugog spola.
Pregledom prometnog sredstva smatra se pregled svih otvorenih i zatvorenih prostora i predmeta koji se prevoze. Pregled predmeta obuhvaća predmete koje osoba nosi sa sobom ili su u njenoj izravnoj blizini ili se u blizini prevoze po njenom nalogu.
Pregled predmeta i prometnih sredstava se obustavlja, ako se pregledom otkriju tragovi kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti ili drugi dokazi, ili je potrebno nasilno otvaranje ili rastavljanje predmeta pregleda.
Prilikom pregleda prometnih sredstava policijski službenik može iz tog sredstva udaljiti putnike dok se ne obavi pregled. Policijski službenik će pri nasilnom otvaranju zatvorenog predmeta odnosno prometnog sredstva nastojati prouzročiti što manju štetu.
Prema opsegu može biti:
- potpun ili
- djelomičan.
Potpuni pregled uključuje cjelinu objekta pregleda, a djelomični pregled pojedine njegove dijelove. Pregled osobe seže samo do vanjskih površina koje postoje u konkretnom slučaju, odnosno, odjeće, obuće, vanjskih proteza tjelesnih osjetila (slušni aparat, štap, naočale), stvari u fizičkoj detenciji osobe te pod istim uvjetima tijela životinje.
Prilikom pregleda policijski službenik može koristiti tehnička sredstva i službenog psa.
Razlikujemo dva osnovna tipa pregleda:
„klasični“ pregled
„zidni“ pregled
Kod „klasičnog“ pregleda osobi prema kojoj se primjenjuje ovlast prethodno se izdaje naredba da podigne ruke iznad glave i okrene leđima policijskom službeniku koji će obavljati pregled.
Drugi policijski službenik, za to vrijeme, na udaljenosti 3-5 metara osigurava policijskog službenika koji postupa te prati kretanje osobe prema kojoj se postupa.
Ovom prilikom se mogu primijeniti i druge kombinacije - da osoba, uz dizanje ruku u zrak, potpuno raskorači kako bi bila što nestabilnija i sl.
"Zidni“ pregled se primjenjuje prema opasnim osobama ili prema onima za koje se pretpostavlja da su opasne i naoružane ili da će pružati otpor. Osobi se izda naredba da se licem okrene prema zidu i približi mu se na oko jedan metar, naloži da stane na vrhove nožnih prstiju, a vrhovima prstiju ruku da se naslanja na zid, čime se postiže to da bude nestabilan.
Policijski službenik koji obavlja pregled jednom nogom staje neposredno uz nogu pregledavanoga i pri najmanjem pokušaju napada ili otpora povuče nogu osobe prema kojoj postupa, tako da ovaj uslijed gubitka ravnoteže mora pasti.
S obzirom na to da kao i kod provjere identiteta, kod pregleda osobe najčešće postupaju dva policijska službenika trebaju se unaprijed dogovoriti o taktičkom rasporedu i podjeli uloga.
Policijski službenik koji neposredno postupa treba prići i zauzeti položaj sa stražnje ili bočne strane osobe prema kojoj će primijeniti ovlast pregleda, s iskoračenom jednom nogom, pazeći da položaj tijela ne omete eventualno potrebnu intervenciju drugog policijskog službenika koji je u svojstvu zaštite.
Prilikom postupanja prvo se oduzimaju predmeti pogodni za napad (oružje, nož, bokser, štap i sl.), a zatim se traže i oduzimaju ostali predmeti. Naravno da je važno odrediti određeni sustav pa pregled obavljati određenim redoslijedom, npr. od glave prema stopalima.
Ukoliko osoba ima na glavi kapu ili šešir treba tražiti da ih skine te se isti pregleda, opipa se kosa, pregleda vrat, opipa se gornji dio tijela - do pojasa, opipaju se podlaktice i nadlaktice s unutarnje i vanjske strane, zatim pod pazuhom.
Nakon toga opipa se i pregleda pojas, zatraži se od osobe da isprazni džepove ukoliko se opipom zamijeti da se nešto nalazi u njima. Pri ovome je važno voditi brigu o tome da se procijeni o čemu se radi te da se osobu pita što mu je to, da bi se izbjeglo da osoba u džepu ima oružje.
Ukoliko bi se dogodilo da policijski službenik procijeni da se radi o oružju, postupanje iz pregleda prelazi u pretragu .
Prilikom pregleda pažljivo se opipaju džepovi te je potrebno obratiti pozornost na eventualno skrivene džepove, pregleda se pažljivo dio između nogu (prepone) te svaka noga posebno do gležnja.
Opseg i intenzitet pregleda, te hoće li se obaviti samo pregled ili će biti potrebno izvršiti pretragu osobe bez naloga po Zakonu o kaznenom postupku, ovisi o okolnostima svakog slučaja.
- pregled se obavlja u stojećem i u zidnom položaju,
- osoba se upozorava: “Gospodine, sad ćemo vas pregledati, u slučaju otpora primijenit ćemo sredstva prisile”,
- izdajemo naredbu: “Raširite noge što više možete, ruke na vrh glave i isprepletite prste”,
- hvatanjem za ruke na vrh glave u cilju sprečavanja napada nije uporaba tjelesne snage,
- ne smiju se preventivno primjenjivati zahvati samoobrane jer se pretpostavlja da bi osoba mogla napasti,
- ne smije se osobu udarati po nogama da više raširi noge,
- ne smije se osoba vezati ukoliko nema zakonskih uvjeta (dovođenje, privođenje, uhićenje).
Pregledi se obavljaju u:
- stojećem položaju (osoba je vezana),
- ležećem položaju (osoba je vezana),
- zidnom položaju (kada osoba nije vezana),
- pronađene predmete policijski službenik odlaže iza sebe tako da ih osoba ne može dohvatiti,
- uvijek se prvo pregleda osoba, a potom prtljaga