Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Васил Левски

Title

Левски-

Васил Иванов Кунчев

Роден:

18 юли 1837 г. Карлово 18февруари 1873 г . край София

Обесен:

Биография

Детството на Левски не е леко. Баща му умира рано и върху 14 годишния Васил паднала отговорността да помага в изхранването на семейството. Започнал учението си в карловското взаимно училище, но под влияние на вуйчо си станал послушник в манастир, учил църковно пеене и богослужение. За кратко време имал възможност да продължи образованието си в Стара Загора, но след това приел монашеството под името Игнатий.

Бойно кръщение

През пролетта на 1862 г. Васил Левски, по призива на Георги Раковски, се отправил за Белград за да се включи в Първата българска легия. В Белград получил и бойното си кръщение, и името Левски. След разтуряне на легията се завърнал в Българско и известно време учителствал.

Втора българска легия

По препоръка на Раковски, Левски бил избран за знаменосец на четата на Панайот Хитов. След тримесечен поход по Стара планина четата преминала в Сърбия. Малко по-късно се записал във Втората българска легия. Изкарал успешно всички изпити, Левски очаквал предстоящата сръбско-турска война, но разтурянето на легията осуетило плановете за вдигане на въоръжено въстание в българските земи.

Създаване на първите комитети в страната

В края на 1871 г. в Букурещ начело с Любен Каравелов и Вътрешната организация начело с Левски стигнали до убеждението, че за успеха на освободителното движение било нужно обединяване на усилията на комитетската организация в страната с тези на емиграцията. Левски се завърнал в Българско. През есента на 1872 г. се създали и първите окръжни центрове, които осъществявали координацията между Букурещкия централен комитет и местните комитети в страната.

Залавянето на Левски

По време на една от обиколките си, Левски се отбил в Ловеч за да прибере комитетският архив, но вследствие на предателство, бил заловен в ханчето на с. Къкрина, Ловешко и изправен пред съда в София. На18 февруари 1873 г. Васил Левски бил обесен.

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi