Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Działalność człowieka mająca na celu zachowanie różnorodności biologicznej na poziomie genetycznym, gatunkowym i ekosystemowym, utrzymanie prawidłowego przebiegu procesów ekologicznych i stabilności ekosystemów naturalnych, zapewnienie przetrwania zagrożonym gatunkom organizmów żywych, zachowanie siedlisk przyrodniczych i składników przyrody nieożywionej , przywracanie naturalnego stanu układów biologicznych , siedlisk i składników środowiska przyrodniczego oraz kształtowanie właściwych postaw wobec przyrody.
Różnorodne działania mające na celu zachowanie różnorodności biologicznej na poziomie genetycznym, gatunkowym i siedliskowym.Formy ochrony gatunkowej mogą dotyczyć pojedynczych gatunków roślin i zwierząt lub całych złożonych ekosystemów, będących środowiskiem życia tych gatunków.
W Polsce:
- 800 gatunków zwierząt
- 700 gatunków roślin
- 300 gatunków grzybów
Dopuszcza stosowanie zabiegów ochronnych w celu przywrócenia pierwotnego stanu ekosystemów naturalnych oraz składników środowiska przyrodniczego, utrzymania określonych siedlisk przyrodniczych i siedlisk zagrożonych gatunków oraz zachowania bioróżnorodności na poziomie genetycznym, gatunkowym i siedliskowym
Umożliwiają zwierzętom przemieszczanie się, gdy ich siedliska rozstały rozdzielone np. przez drogę.
Zapewniają ptakom miejsca do rozrodu w zmienionym przez człowieka środowisku.
Prowadzone tylko wtedy, kiedy pokarmu w środowisku jest mniej lub jest on trudno dostępny np. podczas mrozów.
Ma na celu zahamowanie naturalnych przemian tych ekosystemów (czyli ich zarastania)
Wyhodowane tam foki wypuszcza się do środowiska naturalnego, aby odtworzyć tam ich populacje
Populację żubrów w Polsce zaczęto odtwarzać w 1929 r. Obecnie na wolności żyje ok. 1500 osobników.
Polega na umieszczeniu pary osobników pochodzących z niewoli w środowisku naturalnym w specjalnie przygotowanych zabudowach. Młode takiej pary tworzą nową, dziką populację.
W Polsce rozpoczęto w latach 70. W 1977 liczebność polskiej populacji bobra szacowano na 500 osobników. Obecnie gatunek ten liczy ponad 100 tys. osobników.
Polega m.in. na umieszczeniu jaj w specjalnym ośrodku. W odpowiednich warunkach wykluwają się z nich małe żółwiki, którymi naukowcy opiekują się przez cała zimę. Młode żółwie są wypuszczane na wolność wiosną.