Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Przed czym zabezpiecza?
Jest to metoda zabezpieczania metali przed korozją elektrochemiczną, która jest spowodowana procesami elektrochemicznymi, zachodzącymi wskutek występowania różnych potencjałów na powierzchni korodującego obiektu znajdującego się
w środowisku elektrolitu.
Schemat
Polega na połączeniu wszystkich elementów chronionej konstrukcji w jeden zamknięty obwód elektryczny, w którym chroniony metal jest anodą.
Anoda jest elektrodą, przez którą prąd elektryczny wpływa do urządzenia (co może polegać na dopływie ładunku dodatniego lub wypływie ładunku ujemnego).
Jak działa?
Na powierzchni metalu zachodzą reakcje utleniania, które prowadzą do wytworzenia produktów stałych w formie zwartych warstw nalotowych.
Anodowa polaryzacja chronionego metalu może zachodzić bez stosowania zewnętrznego źródła napięcia.
Polaryzacja anodowa
Do anodowej polaryzacji chronionego metalu doprowadza się:
-Stosując zewnętrzne źródła napięcia (ochrona elektrolityczna)
-Zapewniając kontakt z metalem, który w środowisku korozji ma wyższy potencjał, czyli jest bardziej szlachetny (ochrona galwaniczna.
Katodowa powłoka metaliczna zapewnia skuteczną ochronę galwaniczną wtedy, gdy na odsłoniętym fragmencie powierzchni chronionego metalu powstaje szczelna warstwa stałych produktów anodowej reakcji utleniania.
Ochrona galwaniczna
Galwanizacja czyli wykonywania trwale przylegających cienkich powłok metalicznych poprzez osadzanie jednego metalu na innym (np. chromowanie, cynkowanie, cynowanie, kadmowanie, miedziowanie, niklowanie, złocenie)
Ochrona elektrolityczna (katodowa)
Jedna z elektrochemicznych metod ochrony metali przed korozją elektrochemiczną, która polega na tym,
że do chronionej konstrukcji dołącza się zewnętrzną anodę. Powierzchnia chronionego metalu staje się katodą – elektrodą, na której zachodzą reakcje redukcji depolaryzatora ( substancja chemiczna obecna w roztworze elektrolitu, która na powierzchni elektrody, przeciwdziała jej polaryzacji), a nie zachodzi utlenianie metalu (jak
w przypadku ochrony andowej)
Zastosowanie
W przeciwieństwie do elektrolitycznej ochrony katodowej ochrona anodowa jest stosowana rzadko, przede wszystkim wykorzystywana do ochrony aparatury chemicznej
w środowisku silnie utleniającym, np. w stężonym kwasie siarkowym.
Metodę tą stosuje się również w celu zabezpieczenia
i poprawy wyglądu np. części samochodowych poprzez
np. chromowanie.
Chromowanie
Aparatura chemiczna
Podsumowanie
Moim zdaniem jest to dobra metoda ochrony przed korozją, ale aby w pełni chroniła musimy spełnić jeden podstawowy warunek (100% powierzchni metalu musi być poddane galwanizacji).
Prezentację przygotował
Jakub Operskalski
w oparciu o:
-"Wikipedię"
-"AlfaCore"