Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

ADD YOUR

LOGO HERE

Aktivna mrezna oprema

repeater

Repeater

U slobodnom prevodu sa engleskog jezika znači pojačivač, odnosno njegova glavna namena je pojačanje električnih, bežičnih ili optičkih signala. Poznato je da signali gube na svojoj snazi sa povećanjem rastojanja. Da bi se premostile što je moguće veće udaljenosti mora postojati uređaj koji će primiti oslabljen signal i ponovo ga pojačati za dalji prenos.

Spada u aktivne mrežne uređaje. U svom radu ne vrši nikakvu obradu podataka nego vrši direktno pojačanje signala. Problem sa repetitorima je što oni pojačavaju ceo signal uključujući i šum.

Repetitori nemaju sposobnost da regulišu mrežni saobraćaj ili da odlučuju o putu kojim će se podaci prenositi.

Repetitor može da spaja samo segmente mreže koji imaju isti metod pristupa (o metodima pristupa u narednim lekcijama) ali zato mogu da spajaju segmente mreže sa različitim medijumima – kablovima.

Repetitore upotrebite za:

Povezivanje dva segmenta sa sličnim ili različitim medijumom,

Regeneraciju signala da biste povećali rastojanja na kojima se vrši prenos,

Prosleđivanje celokupnog saobraćaja u oba smera,

Povezivanje dva segmenta na najekonomičniji način.

Repetitore nemojte da koristite kada:

Imate gust mrežni saobraćaj,

Segmenti koriste različite metode pristupa,

Podaci treba da se filtriraju.

hub

Hub

Hub je centralni uređaj za povezivanje računara u zvjezdastu topologiju, i dijeli se na aktivne i pasivne hubove. Pasivni razvodnik ni na koji način ne obrađuje podatak. Aktivni razvodnik obnavlja signal (ponekad se naziva repetitor) i održava potrebnu snagu signala. Neki razvodnici također mogu preuzeti ulogu mrežnih mostova, usmjerivača ili skretnica.

Većina razvodnika je aktivna, to jest, oni obnavljaju signal i prosljeđuju signal na isti način kao i repetitor. Pošto razvodnici obično imaju od osam priključaka ponekad ih nazivaju i repetitori s više priključaka.

Hub spaja više uređaja te tako pravi mrežu između dva ili više računara. Svaki uređaj prikopčan na hub dijeli iste adrese. Mrežni resursi se dijele na sve računare koji su u mreži, za razliku od switcha koji omogućava dodijeljivanje. Hub se obično koristi za manje kućne mreže, obično za 3 i više računara, jer dva računara je moguće spojiti i sa crossover kablom koji će direktno spojiti dvije mrežne kartice odnosno računare.

Network Bridge

Network Bridge

Svaki mrežni medijum – kabl ima tzv dozvoljeni propusni opseg. Ako LAN mreža počne značajno da raste dolazimo do situacije da mrežni saobraćaj prevazilazi dozvoljeni propusni opseg mrežnog medijuma (dolazi do učestalih sudara itd.) U tim situacijama najbolje je mrežu podeliti na dve ili više grupa, LAN mreža – SEGMENTI, po mogućstvu vodeći računa da računari koji češće komuniciraju budu u istom LAN-u. Ti segmenti se povezuju na most.

Bridge (mrežni most) je mrežni uređaj koji omogućava da se mreža podeli na više segmenata a da se pri tome optimizuje komunikacija tako da se lokalna komunikacija na svakom segmentu zadržava na njemu pri čemu se ostali segmenti mreže ne opterećuju viškom komunikacije. Ako zamislimo Bridge uređaj sa 4 porta onda smo praktično napravili 4 LAN segmenta od kojih svaki ima svoj HUB ili Switch uređaj što je školski primer postavljanja mreže.

Mostovi su pametniji od habova i repetitora i imaju softver koji im pomaže u radu. Most može da čita MAC adrese (,,jedinstvene” hardverske adrese koje su fabrički utisnute u mrežne kartice na svakom računaru). Ove adrese se nalaze na svakom paketu podataka koji se kreće kroz mrežu. Učenjem koje su MAC adrese u kom segmentu MOST sprečava nepotreban saobraćaj za one segmente kojima paket nije upućen i time ,,čuva” dozvoljeni propusni opseg datog segmenta.

Most:

Sluša celokupan saobraćaj

Čita izvorne i odredišne MAC adrese svakog paketa

Pravi tabelu za određivanje putanje – metodom UČENJA

Prosleđuje pakete na sledeći način:

Ako odredište nije u tabeli šalje paket svima

Ako je odredište u tabeli prosleđuje ga u taj segment gde se nalazi odredišni računar, osim u slučaju ako je odredište u istom segmentu kao i izvor. Tada ga jednostavno ukloni – FILTRIRA.

switch

Switch

Svič je uređaj koji ćete zasigurno najviše koristiti. Njihova cena je trenutno veoma povoljna te su tako ušli i u naše domove. Njihova je uloga da regulišu saobraćaj na mreži. Možemo sve naše računare povezati na svič, a i svič na svič te tako proširiti našu mrežu. Razlika u odnosu na Hab, iako isto izgledaju, jeste da svič vodi računa o tome koji podatak kom računaru ili mrežnom uređaju prosleđuje. Svič je u stanju da razlikuje (indentifikuje) uređaje koji su povezani na njega.

Skretnice rade na istom principu kao mostovi s tom razlikom što sa svičem moguće definisati i virual LANs, VLANs gde možemo prostorno razuđene korisnike grupisati u virtualnu LAN mrežu a time i zajednički deliti propusni opseg koji im je dodeljen.

Ovaj uređaj funkcioniše na drugom nivou (Layer 2 uređaj) što znači da je svestan svojih klijenata. Identifikator uređaja povezanog na svič je njegova fizička tzv. MAC (engl. Media Access Control) adresa.

Gateway

Gateway (srp. mrežni prolaz) ili Residential Gateway je hardverski uređaj čija osnovna uloga je prevođenje iz jednog protokola u drugi protokol, odnosno vrši prilagođavanje električnog signala jednog protokola u električni signal drugog protokla. Sama definicija Gateway-a bila bi da je to mesto na mreži koje služi kao ulaz na drugu mrežu. Mogu biti i softverskog tipa kada su implementirani u ruter uređaje ili kombinacija hardversko-softverskog uređaja.

Za razliku od rutera koji prosleđuju pakete najkraćom putanjom za njima poznate protokole, Gateway uređaji poznaju različite protokole na osnovu čega rade prevođenje iz jednog u drugi protokol. Najpoznatiji Gateway uređaji su PSTN modem, ADSL modem, kablovski modem, itd. Kada je softverska verzija Gateway-a u pitanju može biti primenjena kroz računare, servere ili mrežne uređaje što je i najčešći slučaj kada su u pitanju poslovne ili enterprise konekcije. Zbog toga računar (ili server ili mrežni uređaj), koji je konfigurisan da radi kao Gateway uređaj, nazivamo i Default Gateway.

router

Router

Ruter predstavlja i tehnički najsavršenije rešenje na mreži. On povezuje uređaje u različitim zgradama, gradovima i kontinentima. Postoje varijante i varijante rutera sa jednom jedinom namenom, a to je da upravljaju saobraćajem preko različitih mreža povezanih različitim prenosnim medijumima. Ruter možete upotrebiti da spojite dva predstavništva firme u dva grada preko telefonske iznajmljene linije, bežične veze ili bilo koje druge.

Ruter je Layer 3 uređaj koji reguliše saobraćaj na osnovu IP adrese klijenta, za razliku od svičeva i mostova koji su to činili na osnovu MAC adrese. Ako bi pokušali da uprostimo objašnjenje ove razlike, svič bi bio ekvivalent gradskog MUP-a koji je zadužen za regulisanje saobraćaja u svom gradu, dok bi ruter bio ekvivalent Republičkog MUP-a zaduženog da koordinira rad policije u svim gradovima.

MAC adresa ne može da se prostire van svoje LAN mreže (učionice, škole). Unutar škole sve funkcioniše uz pomoć svičeva. Čim probamo da izađemo na internet, počinju da važe nova pravila.

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi