Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

PODCZERWIEŃ

Co to jest podczerwień ?

Co to jest podczerwień?

Podczerwień znana też jako promieniowanie podczerwone to promieniowanie elektromagnetyczne miedzy światłem widocznym, a falami radiowymi. Fale podczerwone czyli promieniowanie podczerwone emituje każde ciało fizyczne, które ma wyższą temperaturę niż zero bezwzględne. Światło, które dochodzi do Ziemi ze Słońca, to fale widzialne i niewidzialne. Te, które widzimy, umożliwiają nam rozróżnianie kolorów. Z kolei te, których nie widzimy, pozostają w obszarach czerwonych. Jest to promieniowanie podczerwone.

Do czego służy podczerwień?

Szerokie zastosowanie promieniowania podczerwonego sprawiło, że rozchodzące się fale przekazujące ciepło wykorzystywane są w różnych branżach, poczynając od medycyny, a na budownictwie kończąc. Ogrzewanie na podczerwień to na przykład jeden z bardziej ekologicznych sposobów ogrzania domu czy mieszkania przy wykorzystaniu prądu. Promieniowanie podczerwone zastosowane zostało również w:

-telefonach komórkowych,

-urządzeniach do pomiaru odległości,

-pilotach

-kamerach monitoringu

-Termografi

-Fotografi

-Ogrzewaniu i chłodzeniu

-telefonach

Czy podczerwień jest zdrowa dla człowieka?

Szkodliwość promieniowania podczerwonego dotyczy przede wszystkim skóry i oczu. Może ono prowadzić do oparzeń, zapalenia spojówek i wysuszania gałki ocznej. Należy jednak pamiętać, że podczerwień jest groźna tylko w przypadku długotrwałej lub niekontrolowanej ekspozycji. Odpowiednio stosowana i dawkowana może pozytywnie wpływać na organizm.

Zastosowanie podczerwieni w medycynie

W medycynie promieniowanie podczerwone wykorzystywane jest między innymi w celach terapeutycznych. Właściwości cieplne podczerwieni mają działanie przeciwbólowe oraz relaksacyjne. Przydają się więc przy leczeniu rozmaitych urazów i schorzeń typu zwyrodnień stawów czy chorób reumatycznych. Promieniowanie podczerwone wnika do komórek tkanki podskórnej na maksymalną głębokość nawet 4 cm. Wpływa na poprawę krążenia krwi i wzmacnia wchłanianie substancji odżywczych. Wspiera również metabolizm oraz wspomaga rozwój układu odpornościowego.

Zastosowanie podczerwieni w medycynie

Ciekawostki

Rodzaje podczerwieni

Rozróżniamy następujące rodzaje podczerwieni:

-podczerwień bliska - zakres 0,8−2,5 mikrometrów,

-podczerwień średnia - zakres 2,5−25 mikrometrów,

-podczerwień daleka - zakres 25−1000 mikrometrów.

Inna nazwa podczerwieni

Inna nazwa tego promieniowania to promieniowanie IR od angielskiego słowa infrared. Człowiek rejestruje to promieniowanie nie okiem, które nie jest wrażliwe na ten zakres fal, ale za pomocą receptorów ciepła.

Co widzi w podczerwieni?

Zmysłem podczerwieni posługują się węże boa, pytony czy żmije. Niektóre gatunki nietoperzy, w tym przede wszystkim nietoperze-wampiry, używają podczerwieni, aby sprawnie zlokalizować swoją ofiarę.

Jak wygląda lew w podczerwieni?

Kto odkrył podczerwień?

W 1800 r. fizyk-astronom William Herschel umieścił termometr rtęciowy w widmie optycznym uzyskanym z pryzmatu. Eksperyment ten pozwolił mu zmierzyć ilość energii cieplnej przenoszonej przez poszczególne kolory światła. Ku jego zaskoczeniu okazało się, że termometr najbardziej rozgrzewa się, gdy znajdzie się na nieoświetlonym polu poniżej czerwonego koloru. Doszedł do wniosku, iż istnieje niewidzialne dla oka promieniowanie „podczerwone”, które transmituje ciepło w postaci niewidocznej fali świetlnej. Naukowo, promieniowanie podczerwone (IR) nazywane jest promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fali od 780nm do 1mm. Dla porówniania promieniowanie światło widzlne emituje fale o długości 380-780 nm. (nm-nanometr)

Za kulisami

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi