Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Made by Ludmila Homjakova, 2022,october, 31,Latvia, Riga
Laikmeta raksturojums
Romantisms radās Eiropas kultūrā 18. un 19. gs. robežā. To rašanos ietekmēja Lielā Franču revolūcija, kas bija iemesls cilvēku vilšanām dzīves vērtībās, apkārtējā pasaulē un kā rezultātā- iedziļināšanās sevī, savā iekšējā pasaulē, domās un jūtās.
Cilvēka iekšējā pasaulē apvienojās dažādas jūtas, emocijas, pārdzīvojumi; asi roomantiķu darbos ir skarta vientulības tēma.
Click to edit text
Ir raksturīga dabas tematika un arī fantastiskie un pasakas tēli.
E.T.A.Hofmanis
Romantisma stila veidošanā Eiropas mākslā liela loma ir E.T.A. Gofmanam, kurš pirmais pielietoja terminu “romantisms” attiecībā uz mūzikas mākslu.
Ernests Teodors Vilhelms Hofmanis bija vācu rakstnieks, komponists, jurists, mūzikas kritiķis, zīmētājs, karikatūrists. Hofmanis tiek uzskatīts par vienu no izcilākajiem vācu romantiķiem un vienu no ietekmīgākajiem XIX gs. autoriem.
Par pirmajiem mūzikas mākslas romantiķiem tiek uzskatīti Francis Šūberts, E.T.A. Gofmans, Karl Marija Vēbers, Nikolo Paganīni, Džoakino Rosīni, Džons Filds.
19.gs. 30.-50. gados darbojās Friderīks Šopēns, Roberts Šūmanis, Felikss Mendelsons-Bartoldi, Hektors Berliozs, Džakomo Mejerbers, Vinčenco Belīni, Ferencsm Lists, Rihards Vāgners, Džuzeppe Verdi;
19. gs. II pusē lielā nozīme ir Johana Bramsa, Ferenca Lista un Riharda Vāgnera darbiem, daļa no Georga Malera un Riharda Štrausa daiļrades.
Šajā periodā veidojās nacionālās skolas dažādās valstīs: Norvēģijā tā saistās ar E. Grīga daiļradi, Somijā darbojās J. Sibeliuss, Spānijā- I. Albenis, Krievijā var minēt P. Čaikovski, N. Rimski-Korsakovu, M. Balakirevu, A. Borodinu, A. Taņejevu, S. Rahmaņinovu, A. Skrjabinu,Polijā- F.Šopēnu.
Idejisks un mākslas virziens (Eiropā un Amerikas Savienotajās Valstīs 18. gadsimta beigās un 19. gadsimta pirmajā pusē), kas centās atrast jaunus sociālus un estētiskus ideālus, vērsās pret racionālismu, priekšplānā izvirzīja cilvēka garīgo dzīvi, individuālos pārdzīvojumus.
F. Šūberts reāli radīja veselu virkni skaņdarbu, kas izpauda tautas, sabiedrības izjūtas, ilgas un cerības. Svarīgs sasniegums ir mūzikas un muzicēšanas demokratizācija. Komponists balstījās uz Vīnes (un Austrijas) daudznacionālo vidi un dzīvesstilu, – viņa daiļradē aspīguļo ungāru, slovāku, horvātu melosa vērtības. Tādēļ F. Šūberta mūzika ir brīnišķīgs sava laikmeta dokumentējums un pārlaicīga vēsts par mūzikas un mākslas sociālo nozīmīgumu un spēku.
9 simfonijas ( 8.-,, Nepabeigtā")
10 operas
6 mesas
600 vokālie skaņdarbi- cikli- ,, Daiļa dzirnavniece", ,, Ziemas ceļš", ,, Gulbja dziesma",balāde ,, Meža karalis", ,, Ave Marija", ,, Serenāde"
Klavieru skaņdarbi- ,, Muzikālie momenti", ,, Ekspromti", 16 klavieru sonātes
Literatūrā romantisms ir virziens, kas savu popularitāti piedzīvoja 19. gs. pirmajā pusē.
Romantisms kā daiļrades metode un arī literatūras virziens ar savu estētisko programmu un dzīves pozīciju īpaši spilgti izpaudās 19. gadsimta sākumā. Romantisma attīstību ietekmēja Lielā franču revolūcija, kā arī nacionālās atbrīvošanās kustība un pastiprināta zemnieku cīņa pret dzimtbūšanu.
Vācijā – Novāliss, Heine, brāļi Grimmi, Hofmanis;
Francijā – Igo, Stendāls, Žorža Sanda, Bodlērs;
Anglijā – Bairons, Šellijs.
1. pacilātība,
2. emocionalitāte,
3. subjektīvisms,
4. kontrastainība,
5. eksotika,
6. simbolu un izteiktu hiperbolu kā mākslinieciskās izteiksmes līdzekļu izmantošanas paņēmieni.
Romantisms galvenokārt saistāms ar esošā noliegumu- t.i. ar eskēpismu. Tādēļ iecienīta bija vēsturiskā tematika, sevišķi viduslaiki, kuri tika idealizēti. Iecienītas ainas ar bruņiniekiem, pilīm, vēsturi.
austrumu tematika- arābu, grieķu pasaule.
reliģija
folklora. Interesēja nevis cilvēks vispār, bet nacionālā, vietējā tradīcija, tāpēc tai laikā aktīvi pētīja folkloru.
Ežēns Delakrua
Click to edit text