Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

KraljevinaŠpanija

Osnovni geografski podaci

Površina: 505 370 km kvadratnih

Broj stanovnika: 46 000 000

Glavni grad: Madrid

Službeni jezik: španski

Valuta: evro

Geografske odlike

Geografski polozaj

Kanarska ostrva

  • Kraljevina Španija je država južne Evrope.
  • Zauzima najveći deo Pirinejskog poluostrva.
  • Transkontinentalna država.

Seuta

Melilja

Granice

Španija se na zapadu graniči sa Portugalijom, Francuskom i Andorom na severoistoku, dok se na jugu graniči sa britanskom kolonijom Gibraltar. Izlazi na Sredozemno more i Atlantski okean.

Španija je u 15. veku bila najveća pomorska sila, osvajala prekomorske teritorije i širila svoje granice.

Razudjenost obala

Obala Španije je slabo razudjena. Najveći zaliv je Biskajski, a medju ostrvima najveća su Balearska koja se nalaze u Sredozemnom moru.

Prirodno-geografske odlike

Balearska ostrva

Reljef

Reljef Španije

Kantabrijske planine

Pirineji

Mezeta

Aragonija

Reljef Španije je pretežno planinski. Najstariji deo čini visoravan Mezeta, koja je okružena mladim venačnim planinama. Najviše planine su Pirineji na granici sa Francuskom. Nizije se javljaju samo u priobalnom delu, po svojoj površini izdvajaju se Andaluzija i Aragonija

Andaluzija

Betijske planine

Klima i vegetacija

Klima i vegetacija Španije

Zelena Španija

Španija se nalazi u umerenom pojasu, a njen neujednačen reljef utiče na veliku klimatsku raznovrsnost.

Atlantska klima

Kontinentalna klima

Sredozemna klima

Planinska klima

Hidrografija

Objasni zbog cega je gušća rečna mreža na zapadu Španije?

Hidrografija Španije

Ebro

Reke Španije pripadaju slivu Atlantskog okeana i Sredozemnog mora. Rečna mreža je neravnomerno razvijena. Najznačajniji tokovi su: Gvadalkivir, Gvadijana, Taho, Duero i Ebro.

Taho

Gvadalkivir

Društveno- geografske odlike

Preko 410 miliona ljudi koristi španski kao maternji jezik, što ga čini drugim jezikom u svetu.

Sagrada familija, čuvena crkva u Barseloni, gradi se već više od 130 godina, a kraj je planiran 2026.godine

Antonio Banderas je jedan od najpoznatijih Španaca u svetu. Do svoje 14. godine igrao je fudbal. Tokom jednog treninga slomio je stopalo i odlučio da promeni zanimanje. Nnjegovo prezime, na španskom znači “zastave"

Zemlja koride, flamenka i vina

Ukoliko vam se dopalo nasa današnje putovanje u Španiju ispričaću vam jos nekoliko zanimljivosti koje će vas još više uveriti u sve lepote zemlje sunca, flamenka, šunke, fudbala i možda najlepše zamlje sveta!

Zanimljivosti

Arapski uticaj

ŠPANIJOM SU VLADALI ARAPI SKORO OSAM VEKOVA

Arapi su vladali većim delom današnjih španskih teritorija od 711. do 1492. godine. Taj period ostavio je veliki trag na jezik, kulturu, arhitekturu i mnoge druge elemente života. Savremeni španski jezik ima oko 4000 arapskih reči! Veoma često ćete ih prepoznati po tome što počinju na al. Evo nekih primera: almohada – jastuk, aceituna – maslina, alfombra – tepih, albañil – zidar, algodón – pamuk, alcohol – alkohol…). Čak i uzvik ojalá (daj Bože) potiče iz arapskog.

Fiesta

Pamplona

Pamplona je grad na severu Španije gde se svake godine održava jedan od najneobičnijih, najomiljenijih ali i najopasnijih festivala na planeti. Tokom nedelju dana ,svako jutro počinje „encierro“ odnosno tradicionalna trka sa bikovima. Šest razjarenih bikova trči uskim kaldrmisanim ulicama dok ispred njih beže najhrabriji posetioci festivala. Uprkos činjenici da svake godine bude povređenih a neretko i ubijenih učesnika ova viševekovna tradicija postaje sve popularnija. Na kraju ove uske staze bikovi pronalaze put do velikog borilišta gde se u prvim večernjim satima održavaju borbe bikova.

Korida

Korida

Borba s bikovima, poznata i kao korida, je tradicionalna predstava po kojoj je posebno poznata Španija. Španski parlament je, nakon peticije koju je potpisalo 180 hiljada ljudi, izglasao zakon kojim se zabranjuje održavanje popularnih borba bikova. Peticija je pokrenuta najvećim delom na inicijativu zagovornika prava životinja. Zakon je stupio na snagu 2012. godine.

Paelja

Spanska kuhinja

Za Španiju se vezuje nekoliko jela: uglavnom paelja, tortilja, gaspaco i ćurosi sa čokoladom kao dezert, ali španska gastronomija je mnogo raznovrsnija. U svakom delu zemlje postoje specifična jela zbog klime, podneblja, vrste povrća koje se uzgajaju, geografskom položaju u odnosu na more. Ono što je zajedničko svim delovima zemlje jeste upotreba maslinovog ulja.

Gaspaćo (gazpacho) je hladna supa od paradajza, drugog povrća, crnog i belog luka i potiče iz Andaluzije jer je zbog dugih i vrelih leta odlična za rashlađivanje.

Najtipičnija poslastica su ćurosi sa čokoladom, koji najviše podsećaju na naše uštipke. Najviše se jedu u zimskom periodu u centralnim delovima Španije, i to u vreme doručka ili ručka.

Paelja (paella) sadrži pirinač, povrće i morske plodove ili piletinu i neizostavni začin koji joj daje žutu boju, šafran. Potiče iz Valensije, i pravo je primorsko jelo, ali je danas jede u celoj zemlji.

Španska kraljevska porodica

Prema državnom uredjenju, Španija je parlamentarna monarhija. Filipe VI je kralj Španije. Na presto je stupio 2014. godine nakon abdikacije njegovog oca Huana Karlosa I. Rodjen je 30.1.1968. u Madridu. Srednju školu i studije završio je u Ontariju i Madridu. Učestvovao je na Letnjim olimpijskim igrama u Barseloni 1992. godine. 2004. godine oženio se novinarkom Letisijom Ortiz, ima dve ćerke, Leonor, princezu od Asturije i naslednicu prestola i Sofiju.

Filipe VI

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi