Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

EraBus

Firma: Transport pasażerski

Siedziba:

97-500 Radomsko

ul. Wiosenna 200

Polska Klasyfikacja Podatkowa

49.31.Z

PKD

Transport lądowy pasażerski, miejski i podmiejski

Działalność dodatkowa

73.11.Z

Diałalność agencji reklamowej

PROCES REJESTRACJI FIRMY

Rejestracja działalności –CEIDG

Rejestracja działalności gospodarczej wymaga złożenia odpowiedniego wniosku.

Należy złożyć wniosek o wpis do CEIDG, czyli do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można tego dokonać elektronicznie lub tradycyjnie – przez złożenie dokumentu w urzędzie gminy lub miasta.

CEIDG

Rejestracja działalności -

CEIDG, czyli Centralna Ewidencja

i Informacja o Działalności Gospodarczej

  • Wniosek o rejestrację działalności gospodarczej można złożyć, w formie tradycyjnej w Urzędzie Miasta Radomsko, Referat Działalności Gospodarczej.

  • W czasie pandemii istnieje możliwość rejestracji firmy w CEIDG w formie wniosku papierowego w urzędzie Miasta Radomska. Dokumenty rejestracyjne składane są do specjalnego do tego wyznaczonego pojemnika i po okresie kwarantanny wniosek jest rejestrowany. Rejestracja on-line wymaga posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu albo profilu zaufanego ePUAP.

  • Wypełniony wniosek można wysłać listem poleconym . W przypadku przesłania wniosku listem poleconym, należy podpisać go własnoręcznie, a następnie podpis potwierdź u notariusza.

Podatek

Wybór formy opodatkowania

Prowadzona działalność gospodarcza będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podstawowe zasady opodatkowania przychodów osób fizycznych określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Firma transportowa podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych według tzw. podatku liniowego.

Określenie statusu firmy jako płatnika VAT

Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej należy zastanowić się, czy firma będzie płatnikiem VAT. Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług (VAT) reguluje ustawa o podatku od towarów i usług. Firmy, których roczne przychody nie przekraczają 150.000 zł obrotu netto są z tego obowiązku zwolnione (z pewnymi wyjątkami, m.in. świadczenia usług doradztwa), ale mogą zgłosić chęć płacenia tego podatku. Występuje też katalog czynności, których wykonywanie jest zwolnione z podatku VAT, a niektóre towary i usługi mają obniżone stawki podatku. Przedsiębiorca, który zamierza być płatnikiem podatku VAT powinien złożyć w urzędzie skarbowym formularz VAT-R.

Przedsiębiorcy samodzielnie składający wniosek w CEIDG i dysponujący podpisem elektronicznym mogą to zgłoszenie dołączyć do wniosku o wpis do CEIDG.

Od 1 stycznia 2015 r. rejestracja przedsiębiorcy dla celów VAT jest bezpłatna. Obowiązek uzyskiwania potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego został zniesiony. Przedsiębiorca może wystąpić z wnioskiem o wydanie potwierdzenia rejestracji i w takim przypadku należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 170 zł.

NIP

NIP - Numer Indentyfikacji Podatkowej

Numer NIP działalności gospodarczej jest ten sam, co osoby, która tą działalnością zarządza.

7723253246

Rejestracja firmy w urzędzie statystycznym

Po dokonaniu rejestracji w CEIDG-1 w ciągu 14 dni od wpisu do ewidencji należy uzyskać numer REGON. Wpis do rejestru REGON prowadzony jest przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Obecnie zgłoszenie podatnika o nadanie numeru REGON następuje w oparciu o wniosek CEIDG-1. Natomiast, jeśli dana osoba założyła drugą działalność gospodarczą, numer REGON przechodzi z pierwszej zarejestrowanej działalności. Numer REGON jest niezbędny do prowadzenia firmy. Będzie on potrzebny do kontaktów z Urzędem Skarbowym oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a także do zawierania umów i rozliczania się z kontrahentami. REGON zamieszcza się również na firmowych pieczątkach i drukach urzędowych.

Następne kroki jakie zostaną podjęte na wniosek CEIDG-1

Następne

kroki

Urząd skarbowy

URZĄD SKARBOWY

CEIDG przesyła do naszego Urzędu Skarbowego wniosek CEIDG-1 z informacją o formie opodatkowania, która została przez nas wybrana i zaznaczona we wniosku. Nie ma obowiązku wizyty w Urzędzie Skarbowym, za wyjątkiem osób, które będą podatnikami podatku VAT. W tym przypadku niezbędne jest wypełnienie druku VAT –R, który należy złożyć we właściwym Urzędzie Skarbowym. Rejestracja musi nastąpić przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgłoszenie do ZUS

ZGŁOSZENIE FIRMY DO

ZAKŁADU UBEZBIECZEŃ

SPOŁECZNYCH

W ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności przedsiębiorca musi zgłosić się do ZUS jako ubezpieczony. Wcześniejsze złożenie wniosku CEIDG-1 jest zgłoszeniem płatnika. Bowiem ZUS na podstawie danych przekazanych z CEIDG sporządzi za przedsiębiorcę/płatnika dokumenty niezbędne do zaewidencjonowania w ZUS konta płatnika składek. Jeśli wykonywana działalność jest jedynym źródłem dochodów, trzeba wypełnić druk ZUS ZUA, gdy ktoś np. ma umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy i nie chce podlegać dobrowolnie ubezpieczeniom społecznym, wypełnia ZUS ZZA (dla potrzeb ubezpieczenia zdrowotnego).

Osobom, które po raz pierwszy zakładają firmę, przysługują ulgi w płaceniu składek ZUS.

Dotyczy to również przedsiębiorców, którzy w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadzili działalności gospodarczej (nie byli też wspólnikami w spółce) oraz nie świadczą usług na rzecz byłego pracodawcy.

Konto bankowe dla firmy

Pieczęć firmowa

Biuro księgowe

W formularzu CEIDG należy wskazać, kto będzie prowadził dokumentację finansową firmy. Jeśli nie wiemy jeszcze w momencie wypełniania wniosku, z jakim biurem księgowym będziemy współpracować, to wybieramy opcję samodzielnego prowadzenia dokumentacji, a później nasz wpis aktualizujemy (podając dane biura księgowego).

Nie ma obowiązku posiadania konta firmowego –można używać również prywatnego konta albo chociażby płacić gotówką.

Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, musi nastąpić za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w przypadku, gdy:

  • ● stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca
  • ● jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł

Poniżej kwoty wskazanej w ustawie, płatności między przedsiębiorcami mogą zostać uregulowane gotówką. Co więcej, rozliczenia tego typu dotyczą tylko kontaktów biznesowych. W przypadku relacji konsument-przedsiębiorca obowiązku korzystania z rachunku bankowego nie ma.

Po założeniu firmowego konta bankowego należy poinformować o tym fakcie Urząd Skarbowy oraz ZUS wypełniając wniosek aktualizacyjny CEIDG.

Firmowy rachunek bankowy przedsiębiorcy znajdzie się na białej liście podatników, jeżeli zostanie umieszczony w rubryce 27. wniosku CEIDG-1.

Przedsiębiorca nie ma obowiązku posiadania pieczątki firmowej. Jest to jednak spore ułatwienie, np. przy wystawianiu ręcznie faktur lub przy wizytach w urzędach. Partnerzy biznesowi mogą wymagać czasami, by dla uwiarygodnienia umowy oprócz podpisu widniała również pieczęć firmowa.

Ważne elementy pieczęci to:

  • ◻ pełna nazwa firmy –zgodna z tą podaną w ewidencji gospodarczej, z imieniem

i nazwiskiem właściciela firmy,

  • ◻ adres siedziby firmy,
  • ◻ NIP,
  • ◻ REGON.

Regulacje prawne przy zakładaaniu naszej firmy

Wymogi

Aby założyć firmę, która zajmuje się przewozem osób trzeba spełniać kilka warunków:

  • przynajmniej jedna z osób zarządających firmą musi posiadać certyfikat kompetencji zawodowych;
  • na każdy samochód musi być założone odpowiednie zabezpieczenie;
  • kierowcy muszą posiadać właściwe kwalifikacje.

Firma musi uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie drogowym. Certyfikaty takie wydaje Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie.

Zobowiązania pracodawcy

Przewoźnicy, którzy zatrudniają kierowców mają obowiązek:

- pokrywania kosztów za badania lekarskie i psychologiczne po uprzednim skierowaniu,

-przechowywać orzeczenia lekarskie oraz zaświadczenia o ukończeniu przez nich kursów dokształcających przez cały okres zatrudnienia kierowcy,

- prowadzić dokumentację dotyczącą czasu pracy kierowcy,

- wystawić kierowcy zaświadczenie, o zatrudnioniu oraz spełnia przy tym wszystkie wymogi ustawowe.

Zobowiązania kierowcy

Ustawa o transporcie drogowym określa również wymagania wobec kierowców, którzy zajmują się transportem drogowym osób.

Muszą oni między innymi:

  • mieć ukończone 21 lat;
  • posiadać prawo jazdy;
  • ukończyć kurs dokształcający dla kierowców pojazdów przeznaczonych do przewozu osób, które prowadzą wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego;
  • przechodzić obowiązkowe badania lekarskie i psychologiczne.

Koronawirus a zmiany w transporcie

Zmiany

w

przepisach

Ilość

pasażerów

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia

określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem

stanu epidemii mówi:

2) środkami publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2475 i 2493 oraz z 2020 r. poz. 400, 462 i 875) oraz pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą - danym środkiem transportu albo pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi:

a) połowa liczby miejsc siedzących albo

b) 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych;

Zwiększenie limitu pasażerów w pojeździe nie zwalnia z nakazu utrzymania reżimu w postaci niezajętych 50% miejsc siedzących.

Bezpieczeństwo

  • Zwolnienie z obowiązku zakrywania nosa i ust przez prowadzących pojazdy transportu publicznego

Kierujący pojazdami transportu publicznego nie mają obowiązku zakrywania nosa i ust podczas wykonywania pracy, należy jednak zadbać o ograniczenie ich kontaktu z pasażerami. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się możliwe jak najlepsze odseparowanie kierowcy w kabinie od przestrzeni pasażerskiej.

OZONOWANIE

Aby zwiększyć bezpieczeństwo naszych podróżnych postanowiliśmy skutecznie dezynfekować nasze pojazdy. Dodatkowo ta metoda skutecznie usuwa wirusy, bakterie, grzyby, substancje zapachowe i jest kilkakrotnie bardziej skuteczna niż dezynfekcja konwencjonalnymi chemikaliami.

Dziękujemy

Klaudia Andrzejczyk

Maciej Gniatkowski

Norbert Pietrasik

Mateusz Pluta

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi