1979 m. gruodžio 27 d. iki 1989 m. vasario 15 d.
1
1978 m. balandžio mėn. Afganistane komunistinės orientacijos Afganistano liaudies demokratinė partija (ALDP) ir jai prijaučiantys kariškiai įvykdė karinį perversmą ir užėmė valdžią. ALDP paskelbė nekapitalistinį šalies vystymosi kelią.
2
Tarybų Sąjungos pavyzdžiu vykdomos reformos sukėlė didžiosios dalies visuomenės nepasitenkinimą. 1978 m. birželio mėn. šalyje prasidėjo ginkluoti sukilimai, kurių vyriausybė nepajėgė numalšinti.
3
1979 m. gruodžio 25 d. TSRS, gelbėdama komunistinę Afganistano valdžią, į Afganistaną įvedė savo kariuomenę.
Iki 1980 m. pradžios TSRS kariuomenė užėmė svarbiausius šios šalies miestus ir ėmė kontroliuoti pagrindinius rajonus.
1
Afganistane iš pradžių veikė apie 40 000, 1980 m. pavasarį – 80 000, o 1985 m. – daugiau kaip 100 000 TSRS karių armija. TSRS kariuomenei padėjo Afganistano vyriausybinės pajėgos.
2
Afganistano opoziciją rėmė dauguma Vakarų valstybių. Ypač didelę paramą teikė arabų šalys. Musulmonų partizanai (mudžachedai) naudojo partizaninio karo taktiką. TSRS kariuomenės bandymai įveikti juos naudojant klasikinio karo taktiką nepasiteisino.
3
1988 m. opozicija jau kontroliavo didžiąją šalies dalį ir perėmė karinę iniciatyvą į savo rankas. 1988 m. balandžio 14 d. Ženevoje buvo pasirašytas Afganistano, Pakistano, TSRS ir JAV susitarimas, kuriuo remiantis TSRS buvo priversta iki 1989 m. vasario 15 d. išvesti savo kariuomenę iš Afganistano. Taip TSRS pasibaigė Afganistano karas
4
Double click to edit
5
AMUNICIJA
Buvo naudojami sunkieji ginklai: tankai, didelio kalibro patrankos ir sraigtasparniai, taip pat bombardavimas. Iš lėktuvų numesta apie 20 milijonų pėstininkų minų, taip pat ant žemės ūkiui naudojamų laukų, siekiant apsunkinti valstiečiams naudotis žeme, buvo nuodijamas vanduo ir naudojamos minos-žaisliukai (prieš pėstininkus nukreiptos minos, kurios dėl savo įvairių spalvų ir ornamentų pritraukdavo dėmesį, bet jas paėmus į rankas jos sprogdavo, todėl žmogus galėdavo net mirti). Armija galėjo neribotai naudoti ginklus, bet apie 1986 m. palaipsniui pradėjo prarasti Afganistano kontrolę, iš dalies to priežastimi buvo CŽV pagalba sutikus JAV vyriausybei, kuri pradėjo tiekti karinę amuniciją – tais laikais naujus ginklus kovoje su sraigtasparniais ,rankinio paleidimo raketas ( Stingerius).
1
2
Per Afganistano karą žuvo apie 1,5 mln. civilių gyventojų, apie 15 000 SSRS karių, 4–5 mln. gyventojų pasitraukė į Iraną, Pakistaną.
Karas pagreitino SSRS ir socializmo žlugimą, paaštrino religinius ir tautinius prieštaravimus Afganistano visuomenėje,sukėlė daug moralinių ir fizinių kančių jo dalyviams. Po jo šalyje prasidėjo pilietinis karas(afganų karinių ir politinių grupuočių tarpusavio ginkluota kova), kuris su pertraukomis tęsiasi iki šiol.
LIETUVIAI KARE
Lietuva SSRS įsiveržimo į Afganistaną metu buvo jos dalimi. Kaip ir iš visos TSRS taip ir iš Lietuvos TSR buvo imami šauktiniai tarnauti į Tarybinę armiją ir dalis jų siunčiama į Afganistaną. Iš Lietuvos TSR Afganistane tarnavo apie 4760 šauktinių, žuvo 97. Vienas buvo patekęs į nelaisvę. Sūnaus paėmimas tarnauti į Afganistaną buvo didelis išgyvenimas jo šeimai. TSRS valdžia bandė nuslėpti bet kokią informaciją apie karą, slopino radijo bangas iš užsienio, kai buvo pranešinėjama apie karą, neleido ant žuvusio sūnaus paminklo parašyti, kad jis žuvo Afganistane
Afganistano karas prasidėjo NATO pajėgįsiveržimu į Afganistano pilietinį karą. Tai įvyko netrukus po 2001 m. rugsėjo 11 d. atakų norint sumažinti Al-Qaeda jėgas ir nuversti Talibaną nuo valdžios. JAV prezidentas George W. Bush pareikalavo, jog Talibanas išduotų Osamą bin Ladeną. Pastarieji teigė, jog jo nėra Afganistane ir atsisakė padėti neįrodžius jo įtakos rugsėjo 11 d. atakoms. JAV atsisakė imtis bet kokių derybų ir 2001 m. spalio 7 d. kartu su Didžiąja Britanija pradėjo operaciją „Tvirta laisvė“. Vėliau prie jų prisijungė kitos pajėgos, įskaitant ir NATO.
Pajėgos nuvertė Talibaną nuo valdžios ir įsteigė bazes daugumoje šalies miestų. Didelė dalis Al-Qaeda asmenų pabėgo į Pakistaną ir kitas kaimynines šalis.
2011 m. gegužės 2 d. JAV specialiųjų pajėgų kariai Pakistano Abotabado mieste atliko specialią operaciją, kurios metu buvo nukautas Osama bin Ladenas. Maždaug po trijų savaičių NATO lyderiai susitarė dėl visų savo pajėgų išėjimo iš Afganistano plano.
JAV už karą Afganistane sumokėjo net ~700 mlrd. dolerių.
Karo veterano prisiminimai