Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Tlenek krzemu(IV) jest substancją stałą, krystaliczną, nie rozpuszczającą się w wodzie oraz nie przewodzącą prądu elektrycznego.
Właściwości Chemiczne
W wyniku reakcji z wodorotlenkami lub węglanami litowców powstają sole - krzemiany, jest bezwodnikiem kwasowym Nie ulega reakcji z powietrzem i wodą Nie reaguje z kwasami (oprócz kwasu fluorowodorowego)
Produkcja szkła krzemianowego odbywa się poprzez połączenie piasku, węglanu wapnia i węglanu sodu. Przy wysokiej temperaturze zachodzi rozkład soli, z czego powstają tlenki sodu i wapnia, które później reagują z piaskiem. Powstała tak mieszanina krzemianów sodu i wapnia tworzy szkło.
Do produkcji szkła używamy piasku, węglanu wapnia i węglanu sodu.
Wszystko dzieje się pod zwiększoną temperaturą. Wtedy następuje rozklad termiczny soli i powstają tlenki wapnia i sodu. Następnie owe tlenki reagują z piaskiem:
CaO + SiO2 --> CaSiO3
Na2O + SiO2 --> Na2SiO3
A mieszanina krzemianów wapnia i sodu to otrzymane szkło.
1.Barwne szkło- wytwarza się m.in z niego witraże, powstaje po dodaniu niewielkiej ilości tlenków metali
2.Szkło bezpieczne - szkło które pekając rozpada się na kawałki o zaokrąglonych brzegach, wytwarza się z niego m.in szyby samochodowe
3.Szkło kryształowe- zawiera znaczne ilości tlenku ołowi i tlenku potasu, ma największą gęstość ze wszystkich rodzajów szkła, wykorzystywane m.in do produkcji żyrandoli
4.Szkło optyczne - szkło o bardzo dużej czystości i okreslonych właściwościach optycznych
5.Szkło laboratoryjne- szkło odporne na działanie wysokiej temperatury i odczynniki chemiczne
Szkła i ich zastosowania
Szkło ołowiowe (kryształowe) — bezbarwna i przezroczysta odmiana szkła stosowana do wyrobu przedmiotów dekoracyjnych, zawierająca pewną ilość ołowiu wprowadzonego w postaci tlenków (glejty lub minii). Ołów występuje w gotowej masie szklanej pod postacią jonu modyfikującego Pb2+.
Szkło klejone otacza nas ze wszystkich stron, ale szczególnie dobrze widać to w mieście. We współczesnym budownictwie triumfują dwa chętnie łączone materiały: szkło i beton. Powstają więc ogromne wieżowce, w których jednym z głównych budulców jest szkło. Architekci zapewniają w ten sposób mnóstwo dziennego światła we wnętrzach, a także efektowny wygląd z zewnątrz. Zastosowanie szkła sprawia, że wnętrza zyskują nieco „oddechu”, zdają się bardziej przestronne, optycznie lżejsze. Ze szkła bezpiecznego powstają także elementy małej architektury miejskiej, takie jak np. wiaty przystankowe.
Bezpieczne szkło klejone jest używane w samochodach. Podczas wypadku szyba wykonana z tej odmiany szkła nie rozpadnie się pod wpływem siły uderzenia i nie porani pasażerów. Stosowanie wysokiej jakości szkła bezpiecznego w nowoczesnych samochodach ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze, a także zabezpiecza przed kradzieżą.
Obecnie szkło bezpieczne wkracza na salony jako element wykończenia, a dokładniej – okładzina ścienna. Coraz częściej tworzone są np. kuchnie, w których płytki ceramiczne zastępują szklane panele, np. barwione lub z nadrukiem. Szkło pojawia się także na elewacjach oraz jako nowoczesny element wystroju przestrzeni tak domowych, jak i biurowych.
stosowane do wyrobu soczewek, pryzmatów i in. elementów układów opt. (w mikroskopach, aparatach fot., lunetach, teleskopach, spektrofotometrach i in. przyrządach kontrolno-pomiarowych), a także do produkcji szkła do okularów.
Szkło laboratoryjne jest wytrzymałe mechanicznie i termicznie, ponieważ służy jako miejsce reakcji (kolby okrąglodenne) lub narzędzie do przenoszenia odczynnikow chemicznych (cylindry miarowe, zlewki itp.) jest odporne na działanie odczynników chemicznych.
Ditlenek krzemu, krzemionka (nazwa Stocka: tlenek krzemu(IV)), SiO2 – nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków, w którym krzem występuje na IV stopniu utlenienia.