Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Sacharydy to grupa związków chemicznych, którą potocznie nazywamy cukrami. Występują zarówno w organizmach roślinnych jak i zwierzęcych, ale są wytwarzane wyłącznie przez rośliny. Ponadto dla człowieka i zwierząt stanowią podstawowy składnik pożywienia wykorzystywany głównie jako źródło energii niezbędnej do życia.
Ze wzglądu na budowę cząsteczek, sacharydy dzielimy na:
-monosacharydy (cukry proste)- saharydy o najprostszej budowie - zawierające od 2 do 8 cząsteczek węgla w cząsteczce
-oligosacharydy (cukry złożone) - saharydy o cząsteczkach zbudowanych z kilku monosacharydów (2-10)
-polisacharydy (cukry złożone) - sacharydy cząsteczkach zbudowanych z wielu monosacharydów
Są to monosacharydy (cukry proste) o wzorze C6H12O6.
1.Glukoza - zwana rówież cukrem gronowym, występuje w soku owoców, nektarze kwiatów, miodzie, a w organizmach zwierzęcych we krwi i w moczu. Dla większości organizmów żywych stanowi podstawowe źródło energii i występuje zarówno w stanie wolnym jak i w postaci zapasowych polisacharydów.
2.Fruktoza - tak jak glukoza, powstaje w tkankach roślin jako produkt fotosyntezy. Jest zwana także cukrem owocowym, ponieważ decyduje o słodkim smaku owoców i miodu.
-przemysł szklarski - błyszcząca powierzchnia luster to wynik charakterystycznej reakcji glukozy (tzw. próby lustra srebrnego)
-przemysł farmaceutyczny - glukoza jest jednym z surowców używanych do wytworzenia witaminy C
-garbarstwo i przemysł włókienniczy - glukozę stosuje się do barwienia skór i bielenia bawełny
-syrop glukozowo-fruktozowy jest popularną substancją słodzący używaną w produkcji napojów i dżemów. Wykorzystuje się go np. do produkcji lodów, sztucznego miodu i peklowania produktów mięsnych
-diabetyki - fruktozę można stosować do słodzenia potraw przeznaczonych dla chorych na cukrzycę, gdyż powoduje wolniejszy wzrost poziomu cukru we krwi