prezentacja zrobiona przez Michalinę Kasprzak - Dżyberti
"rok czterech cesarzy"
ZMIANY W SYSTEMIE PAŃSTWA :
Rok 69 p.n.e. przeszedł do historii jako "rok czterech cesarzy". Tron usiłowali przejąć czterej wodzowie popierani przez wojska z innych części imperium. Ostatecznie władzę przejął Tytus Flawiusz Wespazjan. Po śmierci cesarza władzę przejeli jego synowie, rozpoczynając dynastię flawijską (69-96 r. p.n.e.), umacniając system rządów nadany przez Oktawiana Augusta.
panowanie Flawiuszów i Antoninów
zastąpienie i scentralizowanie administracji republikańskiej,
stworzenie kancelarii republikańskich,
ważna rola rady cesarskiej - grupa senatorów i ekwitów, opłacana i stworzona głównie z rzymskich urzędników,
wpływy prowincjonalnej arystokracji na stanowiska urzędowe
Tytus Flawiusz Wespazjan
rozwój zachodnich i wschodnich prowincji cesarstwa
prowincje
Zachodnie i wschodnie prowncje cesarstwa rozwijały się w różnym tempie. KIedy Zachód był hellenistyczny, Wschód był zromanizowany - upowszechniano tam wzorce rzymskie. Nadawano tam obywatelstwa rzymskie. Jednakże w 212 r. p.n.e. otrzymali je wszyscy wolni obywatele państwa rzymskiego. Istotnym elementem procesu romanizacji była urbanizacja, czyli zakładanie nowych i rozwój starych ośrodków miejskich. Kultura rzymska najszybciej upowszechniała się wśród warstw najwyższych , od których czerpała reszta mieszkańców prowincji.
wojny w okresie pryncypatu
wojny w okresie pryncypatu
powstanie w Judei (66-74 r. p.n.e.)
wojna z Dakami (89-106 r. n.e.)
wojna z Partami (114-117 r. n.e.) i utworzenie trzech nowych prowincji: Armenii, Mezopotamii i Asyrii.
Kolumna Trajana w Rzymie
budowa limesów i zagrożenia wewnętrzne
limes i zagrożenia wewnętrzne
napór barbarzyńców w rejonie Renu i Dunaju; bitwa z germańskimi Gotami i śmierć cesarza Decjusza (251 r. n.e.), pokonując germanów dopiero po kilkunastu latach, tracąc bezpowrotnie Dację.
W połowie III w. n.e. Alamanowie i Frankowie przekroczyli Ren i stopniowo pokonywali wojska rzymskie, osłabiając państwo od wewnątrz.
Po śmierci Trajana na tron wstąpił Hadrian. Wycofał się z polityki wojennej oraz oddał posiadłości odebrane Partom. Przystąpił on do polityki defensywnej, chroniąc podbite tereny. Już za dynastii Flawiuszów zaczęto buować ochronne limesy, sięgające od Renu do Dunaju, dlugie na 120 km w Wielkiej Brytanii wały obronne. Dokańczając je przyznano im nazwę Wału Hadriana.
W latach 60. II w. n.e. plemiona germańskie zaatakowały pasy umocnienia naddunajskie i doszły aż do Akwilei w Italii. Rzymianom z trudem udało się wypędzić najeźdców, pozwalając części na osadzenie się na terenach Italii.
W 260 r. n.e. podczas jednej z wojen rzymsko-perskich do perskiej niewoli trafił sam cesarz Walerian. Cesarstwo uratował Odenatus, odpychając wojska perskie. Przez bezradność Rzymu przyznano Odenatusowi dowództwa nad całym wojskiem rzymskim we wschodnich prowincjach.
WSCHÓD
ZACHÓD
dominat i tetrarchia
dominat i tetrarchia
Poprzez problemy wewnętrzne w państwie sprzyjała centralizacja i absolutyzacja rządów. Cesarz przestał być "pierwszym obywatelem", był on panem absolutnym (z łac. dominus). Nowy system nazwano dominatem. Za jego twórcę uznaje się Dioklecjana, jednakże koncepcja powstała stopniowo.
Ze względu na ilość wybuchających konfliktów i odległości pomiędzy nimi podzielono imperium na czterech cesarzy i wprowadzono tetrarchię. Obowiązywała między nimi hierarchia: każdy z dwóch starszych cesarzy, noszący tytł augusta, dobierał sobie młodszego - cezara.