Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Ian Morris, Why the West Rules - For Now: The Paerns of History, and What They About the Future, Farrar, Straus and Giroux, New York 2010.
Powstaje świat który rzadzi sie innymi regulami gospodarczymi - w ktorym miejsce niedoboru zajmuje nadmiar, dobra cyfrowe roznia sie od tych fizycznych i ta różnica ma istotne znaczenie.
Swiat staje sie hybrydowy (dobra fizyczne i dobra cyfrowe). Postep techniczny dokonuje się w tempie wykładniczym.
Rutyna
Rewolucja przemyslowa - uwolnienie od ograniczeń siły mięśni (para) - epoka maszyn
Druga epoka technologiczna - zwiekszenie mozliwosci wykorzystania umysłu (kompetencji intelektualnych) - (sieć i Algorytmy)
Komputery dignozuja choroby, sluchają nas i do nas mówią, a dodatkowo piszą wysokiej klasy prozę, roboty kreca sie po magazynach i autonomicznie prowadzą samochody...świat zaczyna do złudzenia prypominać dzieło science fiction.
Polskie słowo rutyna pochodzi od francuskiego „routine", a dokładnie od „route" – co znaczy „droga". Przez rutynę rozumiemy z jednej strony biegłość i wprawę nabytą przez długą praktykę w celu osiągnięcia zamierzonego celu. Z drugiej strony rutyna może oznaczać postępowanie czy wykonywanie jakichś czynności według utartych schematów, uleganie nawykom.
Trzymając się pochodzenia słowa rutyna od słowa „droga" moglibyśmy powiedzieć, że jest to nic innego jak docieranie do określonego celu utartą drogą, zawsze tą samą. I tu zaczyna się robić ciekawie, szczególnie w kontekście szkodliwości i zalet rutyny w erze cyfrowej.
opracowanie pierwszego na świecie aparatu cyfrowego - 1975 r., trzymanie się wysokomarżowego biznesu fotografii analogowej, upadłośc w 2012 r. po nieudanej próbie wyjścia na czołówkę z samego "ogona" cyfrowej transformacji.
- jak to mozliwe?
Co zrobił Kodak aby przeprowadzić cyfrową transformacje:
- po 2000 r. - zaakceptował konieczność zamknięcia zakładów produkujących błony fotograficzne i zwolnienia dziesiątek tys. pracowników,
- inwestycje w nowe technologie, zakłady, personel,
- w 2005 r. Kodak był na pierwszym miejscu w sprzedaży aparatów cyfrowych w USA i na 3. niejscu na świecie.
- z sukcesem przekształcenie się w potęgę druku cyfrowego (miał wysoką marżę na takich produktach jak: tusze drukarskie i papier fotograficzny)
- patenty w dziedzinie rejestracji obrazu (przyniosły firmie olbrzymie zyski - np. za wykorzystanie patentuzwiązanego z wyświetlaniem zdjęć w trybie podglądu Samsung zapłacił 550 milionów dolarów, a LG 414 mln dol.)
- Pieniądze na prawach do własności intelektualnej Kodak inwestuje w zdobycie silnej pozycji na rynku sprzętu i materiałów do drukowania zdjęć cyfrowych (drukarki, papier, tusze) - zastępując tradycyjny obszar fotografii analogowej, - 2010 r. kodak zajął 4. miejsce wśród producentów drukarek atramentowych (doganiając HP, Lexmarka i Canona).
Kodak przestawił się z produktu analogowego (jako żródła zysku) na produkt cyfrowy. Ale i tak poniósł klęskę i stając się szntandarowym przykładem nieudolności innowacyjnej - dlaczego?
Wraz ze spadkiem kosztów oraz łatwoscią robienia zdjęć cyfrowych i taniego drukowania wzrosła sprzedaż aparatów cyfrowych oraz drukarek do zdjęć.
Jednak w miarę jak telefony komórkowe miały lepszą rozdzielczość robienia zdjęć, rozpoczął się trend niszczący rynek aparatów cyfrowych jako oddzielnych urządzeń, ponadto konsumenci zaczeli większość zdjęć oglądać bezpośrednio na ekranie telefonu, tabletów i komputerów, aukowanie na papierze było tylko na spec. okazje.
Z wojny prądów (AC i DC) zwycięzcy (Tesla, Westinghouse) wyszli niemalże bankrutami.
Dopóki Tesla nie skonstruował trójfazowego silnika indukcyjnego, zalety przesyła energii na napięciu przemiennym były kwestionowane przez brak urządzań zdolnych do jej wykorzystania.
Przyczyna porażki (podążanie za niewłaściwymi trendami):
Plany startegiczne Kodaka zakładały zdobycie pozycji lidera w nowej metodzie przenoszenia zdjęć na papier.
NIkt nie zorientował się, w jaki sposób pozostałe komponenty ekosystemu cyfrowych zdjęć zniszczy wartość, do której Kodak dążył
model 1 n (do wielu) vs n n
Kiedyś radyklana zmiana zasad dział odbywała się na poziomie technologii wytwarzania produktów i usług (świat pojedyńczych produktów), dziś transformacja odbywa się na poziomie ekosystemów biznesowych (wpływ mają inni gracze i technologia)
Iphone vs Blackberry
https://fb.watch/rl5UJthvRC/
JP Morgan
Kolej
Od 1870 do 1890 potroiła się liczba szlaków kolejowych - był to odpowiednik boomu internetowego
Spółki kolejowe stanowiły 80 proc notowań na giełdzie w nowym jorku
Połączyło się wiele spółek kolejowych (wcześniej konkurujących) a w każdej był zaangażowany Morgan (był w radzie nadzorczej każdej spółki i miał wgląd w dokumenty) był w razie nadzorczej 112 spółek.
Kontrolował 4 z 6 największych sieci kolejowych
Nadzorował 40 proc kapitału zainwestowanego w USA
Innowacje Technologiczne - FINTECH
dr Wojciech KUROWSKI
Warszawa 09 04 2024
Jeff Bezos to obecnie najbogatszy człowiek świata - wynika ze sporządzanego na bieżąco rankingu Bloomberga. Założyciel Amazona na szczycie zestawienia zastąpił Elona Muska, który spadł na drugą pozycję.
Od czego zaczynał Bezos?
Bezos jest absolwentem uniwersytetu Princeton i byłym pracownikiem funduszu hedgingowego D.E. Shaw. Przed 30. urodzinami porzucił Wall Street i zaczął sprzedawać książki w internecie. Amazon.com założył w 1994 roku, a trzy lata później wprowadził firmę na giełdę.
Bezos więcej zarabia w minutę niż 3 nauczycieli w rok
2019 Bezos (Amazon) zarabiał 150 tys dolarów na minutę
Rockefeller
Dzisiejsza wartość jego bogactwa po uwzględnieniu inflacji to ok 400 mld dol - byłby najbogatszy na świecie
1870 - nafta - najcenniejszy zasób z ropy - wykorzystywany do oswietlaniab
Do 1885 Rockefeller i standardOil trzymali w garści 90 proc rynku rafinacji bropy naftowej w usa, posiadali 20 tys szybów ropy naftowej, zatrudniali ponad 100 tys osób
Utworzył trast naftowy integrując pionowo cały rynek i tworząc monopol
Do 1937 r - do śmierci Rockefeera jego majatek wyniósł 1,5 proc. PKB USA - w przyblizeniu x2 majatku Jefa Bezosa
„Śmierć jest tylko dla tych, którzy nigdy nie żyli, którzy zostali martwi przez całe swoje życie (…) możesz odejść, ale sposób w jaki żyłeś będzie tworzył własne wibracje" (z filmu Matrix)
"Nasze czyny za życia odbijają się echem w wieczności" (z filmu Gladiator)
"Czas obecny i czas miniony
Obecne bodaj są zarazem w przyszłym czasie,
A przyszłość zawiera się w czasie minionym."
T. S. Eliot, Cztery kwartety, w przekładzie Adama Pomorskiego, [w:] Thomas Stearns Eliot. W moim początku jest mój kres, Świat Książki, Warszawa 2007, s. 277
Źródło: N. Felton, How Americans Spend Their Money, „New York Times” 10 lutego 2008 r.
www.nytimes.com/imagepages/2008/02/10/opinion/10op.graphic.ready.html (dostęp 20.10.2008).