コンテンツを読み込み中…
ロード中…
テキスト

Policijske ovlasti

Uvod

„Policijska ovlast je svojevrsna punomoć koja je propisana određenim aktom.

Ona obuhvaća pravo i dužnost policijskog službenika da poduzima određene aktivnosti. U stručnom smislu ovlast možemo odrediti kao normativnu kvalifikaciju po kojoj, u našem slučaju policijski službenik u određenom pravnom odnosu i pod uvjetom nastupanja određene situacije, smije nešto učiniti ili ne učiniti i ujedno može zahtijevati od određene osobe da nešto čini ili ne čini, kao i mogućnost primjene sile, ako određena osoba ne izvrši obvezu.

Bez obzira na to kako je ovlast izražena u propisu, trenutak u kojem se određena ovlast primjenjuje ovisi uvijek o objektivnim okolnostima, a ne o volji službene osobe.“

Ovlast

U Zakonu o policijskim poslovima i ovlastima nabrojene su samo one koje su najtipičnije za obavljanje policijskih poslova.

Pojedini policijski posao ili ovlast mogu propisati i drugim zakonima (Zakon o kaznenom postupku, Prekršajni zakon i dr.) te policijski službenici mogu obavljati i:

- zadržavanje,

- uhićenje,

- pretragu stana, drugoga prostora, pokretne stvari i osobe...

- privremeno oduzimanje predmeta,

- prepoznavanje,

- fotografiranje i daktiloskopiranje (uzimanje otisaka prstiju i drugih dijelova tijela),

- redarstvene vlasti mogu, ako postoji opasnost od odgode odrediti potrebna vještačenja osim obdukcije i ekshumacije tijela.

Policijske ovlasti iz drugih zakona

Policijsku ovlast primjenjuje policijski službenik u skladu s Ustavom i zakonom te je dužan poštovati dostojanstvo, ugled i čast svake osobe, kao i druga temeljna prava i slobode čovjeka.

Policijske ovlasti

Način primjene ovlasti

Posebno obzirno policijski službenik postupa prema djeci, maloljetnim, starim i nemoćnim osobama, osobama s invaliditetom i prema žrtvi kaznenog djela i prekršaja.

Osobama s invaliditetom će se prilikom postupanja sukladno sa Zakonom o policijskim poslovima i ovlastima osigurati potrebna prilagodba i odgovarajuća podrška, uzimajući u obzir specifičnosti svakog pojedinog oštećenja (tjelesno, senzoričko, intelektualno i mentalno).

Policijski službenik obavlja policijski posao u službenoj odori, ako Zakonom o policijskim poslovima i ovlastima ili drugim propisom nije drukčije propisano.

Sukladno sa Zakonom o policijskim poslovima i ovlastima, policijski službenik dužan je nositi odoru kad obavlja poslove:

- održavanja javnog reda i mira,

- nadzora i upravljanja prometom na cestama,

- nadzora državne granice ili druge poslove prema propisima o načinu postupanja policije.

Primjena ovlasti

Navedene poslove policijski službenik može po zapovijedi nadređenog, obavljati u građanskom odijelu.

Policijski službenik u građanskom odijelu, dužan je, prije početka primjene policijske ovlasti, predstaviti se pokazivanjem službene značke i službene iskaznice.

Policijski službenik u odori dužan je predstaviti se pokazivanjem službene značke i službene iskaznice na zahtjev osobe prema kojoj će primijeniti policijsku ovlast.

Iznimno, policijski službenik se neće predstaviti na propisani način, ako okolnosti primjene policijske ovlasti ukazuju na to da bi to moglo ugroziti postizanje njenoga cilja, a čim prestanu te okolnosti, policijski službenik će se predstaviti na propisani način.

Ove odredbe ne primjenjuju se na postupanje policijskog službenika koji poduzima prikrivene policijske radnje ili koji prema posebnom zakonu poduzima posebne dokazne radnje.

Predstavljanje

Postupanje prema posebnim kategorijama

Policijsku ovlast prema maloljetnim osobama, mlađim punoljetnim osobama i u predmetima zaštite zdravlja, razvoja i odgoja te kaznenopravne zaštite djece primjenjuje posebno osposobljen policijski službenik za mladež, pri čemu je dužan voditi računa o zaštiti najboljeg interesa maloljetnika, kao i o zaštiti njegove privatnosti.

Kod primjene policijske ovlasti prema osobi s invaliditetom policijski službenik će, kada to ocijeni potrebnim, zatražiti pomoć osobe koja raspolaže znanjem o ispravnom načinu komunikacije i ophođenja prema osobi s invaliditetom, ovisno o specifičnosti svakog pojedinog oštećenja.

Iznimno, policijsku ovlast primjenjuje drugi policijski službenik ako zbog okolnosti slučaja ne može posebno osposobljen policijski službenik za mladež, odnosno policijski službenik sam, ukoliko zbog okolnosti slučaja ne može osigurati pomoć osobe koja raspolaže znanjem o ispravnom načinu komunikacije i ophođenja prema osobi s invaliditetom.

Postupanje prema posebnim kategorijama

Policijska ovlast prema maloljetnoj osobi i osobi lišenoj poslovne sposobnosti primjenjuje se u nazočnosti roditelja ili skrbnika, osim ako to zbog okolnosti slučaja nije moguće.

Ako je roditelj ili skrbnik sumnjiv kao počinitelj kaznenog djela ili prekršaja na štetu maloljetne osobe ili osobe lišene poslovne sposobnosti, policijska ovlast primjenjuje se u nazočnosti stručne osobe centra za socijalnu skrb, osim ako to zbog okolnosti slučaja nije moguće.

Policijsku ovlast, policijski službenik primjenjuje i prema vojnoj osobi ako posebnim propisom nije drukčije određeno. O primjeni policijske ovlasti prema vojnoj osobi odmah će se obavijestiti vojna policija.

U odnosu na osobu s imunitetom, policijski službenik postupa u skladu s međunarodnim ugovorom i posebnim propisom.

O postupanju u odnosu na osobu s imunitetom, policijski službenik odmah obavještava nadređenog.

Kada postoji osnova sumnje da je počinjeno kazneno djelo za koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaj, policija provodi kriminalističko istraživanje.

Analitička obrada može se provesti radi utvrđivanja razloga za provedbu kriminalističkog istraživanja te tijekom kriminalističkog istraživanja.

Izvide kaznenih djela za koje se progoni po službenoj dužnosti po nalogu državnog odvjetnika provodi policija.

Dokazne radnje za kaznena djela za koja se progoni po službenoj dužnosti provodi policija i istražitelj.

Izvidi i dokazne radnje

Istražitelj može biti policijski službenik koji ima najmanje pet godina radnog iskustva na poslovima suzbijanja kriminaliteta.

Istražitelj koji ispituje svjedoka ili okrivljenika može biti policijski službenik s najmanje osobnim policijskim zvanjem policijski narednik.

Istražitelj mora imati posebna znanja te mora biti posebno osposobljen.

Istražitelja imenuje glavni ravnatelj uz prethodno pribavljeno mišljenje glavnog državnog odvjetnika.

Istražitelj

1. prikupljanje, procjena, pohrana, obrada i korištenje podataka,

2. provjera i utvrđivanje identiteta osoba i predmeta,

3. prikupljanje obavijesti od građana,

4. pozivanje,

5. dovođenje i privođenje,

6. traganje za osobama i predmetima,

7. privremeno ograničenje slobode kretanja,

8. davanje upozorenja i naredbi građanima,

9. uporaba tuđeg prijevoznog sredstva i komunikacijskog uređaja,

10. privremeno oduzimanje, čuvanje, uništenje i prodaja predmeta,

11. zaprimanje prijava, podnošenje kaznenih prijava i izvješća,

12. osiguranje mjesta događaja,

Policijske ovlasti

13. provjera uspostavljanja elektroničke komunikacije,

14. poligrafsko ispitivanje,

15. pregled dokumentacije,

16. ulazak i pregled objekata i prostora,

17. ulazak u tuđi dom,

18. pregled osoba, predmeta i prometnih sredstava,

19. javno raspisivanje nagrade,

20. snimanje na javnim mjestima,

21. prikrivene policijske radnje,

22. uporaba sredstava prisile,

23. zaštita žrtava kaznenih djela i drugih osoba,

24. provjera zastave, progon, zaustavljanje, uzapćenje i sprovođenje plovnog objekta.

Policijske ovlasti

Policijsku ovlast primjenjuje policijski službenik.

Policijski službenik primjenjuje policijsku ovlast u skladu s Ustavom i zakonom.

Policijski službenik je dužan poštivati dostojanstvo, ugled i čast svake osobe, kao i druga temeljna prava i slobode čovjeka. Posebno obzirno policijski službenik postupa prema djeci, maloljetnim, starim i nemoćnim osobama, osobama s invaliditetom i prema žrtvi kaznenog djela i prekršaja.

Osobama s invaliditetom će se prilikom postupanja sukladno ovom Zakonu osigurati potrebna prilagodba i odgovarajuća podrška, uzimajući u obzir specifičnosti svakog pojedinog oštećenja (tjelesno, senzoričko, intelektualno i mentalno).

Primjena ovlasti

Policijski službenik će o obavljenim policijskim poslovima te primijenjenim policijskim ovlastima podnijeti pisano izvješće nadređenom policijskom službeniku.

Podnošenje usmenog priopćenja ne oslobađa policijskog službenika obveze podnošenja pisanog izvješća, a naprijed navedeno ne odnosi se na podatke koji se unose u zbirku operativnih izvješća, službene zabilješke i druga izvješća koja se odnose na rad ili na podatke prikupljene od informatora ili davatelja obavijesti.

Podnošenje izvješća

Policijsku ovlast, policijski službenik primjenjuje i prema vojnoj osobi ako posebnim propisom nije drukčije određeno.

O primjeni policijske ovlasti prema vojnoj osobi odmah će se obavijestiti vojna policija.

U odnosu na osobu s imunitetom, policijski službenik postupa u skladu s međunarodnim ugovorom i posebnim propisom.

O postupanju u odnosu na osobu s imunitetom, policijski službenik odmah obavještava nadređenog.

Primjena ovlasti