мінестерство освіти і науки України
роботу виконувала учениця 7-Б
ОЗ"Шабівський ЗЗСО 1-3ст"
Волошинової Вікторії
2022р
мета
1. Що таке перли? Хто їх утворює?
2. За яких умов утворюються перли?
3. Чи всі перли однакові?
4. Чи може людина впливати на перлоутворення? Якщо так, то яким чином?
5. Використання перлів.
6. Що нині в моді? Як довго існують вироби з перлів?
висновок
список літератури
тверде округле утворення арагоніту біогенного походження, що виникає всередині мушлі (черепашки) деяких двостулкових молюсків унаслідок подразнення їхньої мантії яким-небудь стороннім об'єктом — переважно піщинкою чи паразитом. Перлина таким чином ізолює об'єкт від тіла молюска.
Перли утворюються в мантії двостулкових молюсків.
Розрізняють перли морські та річкові. З морських молюсків перли здебільшого утворюють молюски родини Птеріїдів.
Вона утворюється, коли всередину раковини потрапляє сторонній предмет або паразит, дратівливий для ніжного тіла молюска. Позбутися від стороннього тіла молюск не може, і тому він захищається від чужинця, огортаючи його шарами спеціальної речовини. Робить він це точно так же, як при формуванні своєї раковини.
Ні вони поділяються на морські та річкові а також по забарвленні та розміром і формою
У річковій мушлі можна розмістити 10 і більше ядер перламутру, а в морській - до 3-х. Морські перли, в порівнянні з річковими, більш рівні, яскраві та світлі.
Перлини бувають як блискучими білими, так і більш тьмяними фарфорово-білими, а також рожевими, чорними і бронзовими.
Чорні перли - одні з найцінніших видів перлів, являють собою рідкісне поєднання яскравих кольорів і блиску.
Розмір
Перли поділяються на три групи: вагою до 50 мг, вагою від 50-200 мг, вагою понад 200 мг. Чим більший розмір перлини, тим вона дорожча.
Форма
Найдорожчою формою вважається сферична (кругла) форма.
А також перли бувають:
овальної,грушоподібної,"блістер" плоскої форми,безформне "бароко".
Людина поміщає спеціальні ядра в мантію молюска, провокуючи утворення перламутрової оболонки. Не завжди метод спрацьовує, багато молюсків гинуть після процедури. Але зате вцілілі гарантовано утворюють нові перлини. Ці перлини називають культивовані. У зв'язку зі стрімким погіршенням морської екології, все важче знаходити природні перли. Тому в масове виробництво надходять саме культивовані.
Перли цінуються як дорогоцінний камінь і використовуються для виготовлення ювелірних виробів.
Основне правило перлового намиста полягає в наступному: короткі намиста відмінно виглядають на довгій шиї, в той час як довгі намиста добре підійдуть для короткої шиї.
Якщо ви регулярно носите перли, протирати їх потрібно після кожного одягання.
Перші приклади використання перлів людиною як прикрас належать корінним жителям Північної Америки 6500 років до н. е. Перша згадка перлів у пам'ятках Стародавнього Китаю відома з 2206 року до н. е. Традиційно в Китаї більше цінувалися жовті перлини, що нагадували золото. Згідно з тамтешнім міфом, перлини виникають, коли дракони борються в хмарах. У Стародавній Індії перлини були відомі близько тисячоліття до н. е., зокрема згадуються у Ведах і Рамаяні.
Єгипетські прикраси саме з перлів виникають в добу перського завоювання в V ст. до н. е. Давньоримський історик Пліній Старший описав, як під час бенкету цариця Клеопатра, щоб вразити римського полководця Марка Антонія своїм багатством і щедрістю, нібито розчинила одну з грушоподібних перлин у кубку з вином і на очах враженого гостя випила чашу з безцінним напоєм за його здоров'я.
Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2007. — Т. 2 : Л — Р. — 670 с. — ISBN 57740-0828-2.
Перла // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1963. — Т. 6, кн. XI : Літери Пере — По. — С. 1341-1342. — 1000 екз.
Farn Alexander E. Pearls: Natural, Cultured and Imitation. Elsevier, 2013. 160 p
Жемчуг // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп.). — СПб., 1890—1907
Сребродольский Б. И. Жемчуг / Отв. ред. Н. А. Созинов; Рец.: О. В. Горбачёв. — М.: Наука, 1985. — 136 с. — (Человек и окружающая среда). — 120 000 экз.
Воронов В. А. . Жемчуг. — М.: Астрель, 2004. — 142 с. — ISBN 5-271-08523-6.
Фарн А. . Жемчуг: натуральный, культивированный и имитации / Пер. с англ. канд. геол.-мин. наук В. Б. Александрова и Д. Н. Хитарова. — М.: Мир, 1991. — 191 с. — ISBN 5-03-001307-5.