Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
W średniowieczu Uniwersytet Krakowski( obecnie Jagielloński) nazywano Studium Generale.
W dniu 26 lipca 1400r. rok po jej śmierci Jagiełło wydał akt fundacyjny i Uniwersytet został otwarty w pełnym składzie, uroczystym wykładem biskupa Piotra Wysza z prawa kanonicznego.
Pierwszym rektorem został wychowanek Jadwigi - Stanisław ze Skalmierza; uczelnia liczyła 205 studentów. Za czasów panowania Jadwigi i Władysława Jagiełły najważniejszym wydziałem był Wydział Teologiczny z niezbędnym Wydziałem Artystycznym bogato wyposażonym w katedry. Dzięki testamentowi Jadwigi zakupiono wielki dom w dzielnicy żydowskiej Krakowa (dziś mieszczący magazyny Biblioteki Jagiellońskiej) - umieszczono w nim kolegium krakowskie i jurydyczne. Pensje dla profesorów wypłacał król dzięki żupom solnym
(kopalnie soli) oraz różne fundacje. Pierwsze grono profesorów składało się z magistrów Uniwersytetu Praskiego. Na 128 profesorów największą ilość stanowil Polacy (89), jednak byli też Niemcy (19) i Czesi(9). Wśrod Polaków 23 należało do szlachty , ale też i Małopolski(40) , Wielkopolski (21) i Śląska (17) . Uniwersytet Krakowski otwarty był dla wszystkich narodów. Przeważali w nim Polacy, ale zdarzali się też Litwini, Rusini, Węgrzy, Niemcy, Czesi, a nawet studenci z Skandynawii czy Szwajcarii.
Uczelnia rozwinęła się tak bardzo, że w XVw. znalazła się wśród najlepszych uczelni w Europie. Szczególne znaczenie na Uniwersytecie Krakowskim miały nauki matematyczne i astronomia( katedry matematyki i astronomii utworzono w 1406r.) Na uczelni studiował sam
Mikołaj Kopernik (uczył się u Wojciecha Brudzewskiego).
Dzięki uczelni podniosła się oświata w kraju. Pod koniec XVw. każde miasto i miasteczko miało swoją szkołę parafialną. Również na wsi w zamożniejszych parafiach szkoły były licznie zakładane. Korzyści z uczelni odnosiły również zakony(dominikanie, cystersi i bożogrobcy), którzy również studiowali: filozofię i teologię. Wewnętrzne życie Uniwersytetu bujnie się rozwijało dzięki zapewnionej mu autonomii. Uniwerstytet posiadał też przywilej monopolu nadawania stopni naukowych i prawa do strajku.
Ciekawostka o Uniwersytecie - 656 lat istnienia
Źródła:
Tekst
Film
Obrazki