Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading content…
Transcript

Krzywica i osteoporoza

Klaudia Bielińska,

Daria Kowalska,

Jakub Donoch,

3To.

Czym jest układ kostny?

Układ kostny (szkielet) jest częścią podporowa i konstrukcyjną ciała człowieka, składającą się z kręgosłupa z osadzoną na nim czaszką (szkieletu osiowego), szkieletu kończyn górnych połączonych obręczą barkową oraz ze szkieletu kończyn dolnych łączących się ze szkieletem osiowym za pomocą obręczy miednicznej.

Prawidłowy układ kostny

Choroby układu kostnego

Chorób układu kostnego jest wiele. Między innymi krzywica, osteoporoza, artretyzm, reumatyzm, ostomolacja, Choroba Pageta, fibromialgia, mikromelia i tym podobne. Na prezentacji przedstawimy dwie z wyżej wymienionych - krzywicę i osteoporozę.

Krzywica

Inaczej nazywana zapaleniem kręgosłupa lub angielską chorobą. Choroba występująca u dzieci, najczęściej pomiędzy 2 miesiącem a 3 rokiem życia dziecka, związana z zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforowej, spowodowana najczęściej niedoborem witaminy D. Powoduje zmiany w układzie kostnym i zaburzenia rozwojowe. Jest to choroba dziedziczona jako cecha dominująca związana z chromosem X.

Objawy

Pierwsze objawy choroby to utrata łaknienia, drażliwość, wzmożone pocenie się, skłonność do zaparć, niepokój, czasami charakterystyczny zapach moczu. Inne objawy krzywicy to skolioza, rozmiękanie kości potylicy, zniekształcenie kości miednicy, opóźnienie wzrostu i wiele innych.

Leczenie

Przy właściwej opiece pediatrycznej krzywica jest bardzo rzadka w krajach rozwiniętych. Ważne jest zapobieganie polegające na podawaniu doustnie preparatów witaminy D3.

Zdjęcie rentgenowskie nóg 2-letniego dziecka z krzywicą.

Szkielet przedstawiający krzywicę.

Rodzina z krzywicą. Paryż, 1900.

Krzywica u psa

Osteoporoza

Występuje wiele rodzajów osteoporozy:

-Osteoporoza młodzieńcza

-Osteoporoza idiopatyczna wczesnego wieku dojrzewania

-Osteoporozy wtórne

-Osteoporoza w hiperglikokortykoidyzmie

-Osteoporoza w hipertyroezie

-Osteoporoza spowodowana unieruchomieniem

-Krzywica i osteomalacja.

Na prezentacji omówimy 2 rodzaje osteoporozy.

Osteoporoza młodzieńcza

Osteoporoza młodzieńcza jest rzadko spotykanym typem omawianej choroby i występuje zwykle między 5 a 15 rokiem życia.

Przyczyny

Jedynym do tej pory poznanym czynnikiem etiologicznym jest zaburzenie wchłaniania wapnia w przewodzie pokarmowym, a tylko w nielicznych przypadkach zwiększenie wydalania wapnia i hydroksyproliny z moczem.

Skutki

Na zdjęciach rtg można zobaczyć, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, zapadnięcia i złamania kompresyjne trzonów kręgowych, a także złamania w obrębie kończyn i zachamowania wzrostu organizmu. Badania histomorfometryczne tkanki kostnej wykazują zmniejszenie ilości tkanki kostnej zarówno w części korowej, jak i w beleczkach, czym osteoporoza młodzieńcza przypomina chorobę Scheuermanna.

Osteoporoza w hiperglikokortykoidyzmie

Przyczyny

Nadczynność kory nadnerczy lub długotrwała terapia glikokortykosteroidami powoduje spowolnienie tworzenia tkanki kostnej, a równocześnie zwiększenie jej resorpcji. W taknce kostnej gąbczastej zwiększa się czynna powierzchnia resorpcji, następuje zmniejszenie ilości osteoblastów z jednoczesnym powiększeniem rozmarów jamek, w których znajdują się osteocyty. Glikokortykosteroidy w wątrobie wpływają na syntezę nieczynnych biologicznie metabolitów witaminy D, które blokują receptory komórek jelita dla kalcytriolu.

Skutki

Charakterystycznymi cechami są bóle pleców, spowodowane złamaniami trzonów kręgów i żeber, a także martwica głowy kości udowej. Nieuchronnym skutkiem nieleczonej lub źle leczonej osteoporozy są złamania kości, które mogą być przyczyną ciężkiego kalectwa, a nawet zgonów. Najczęściej są to złamania kręgosłupa, szyjki kości udowej, kości promieniowej. Częstość złamań gwałtownie wzrasta wraz z wiekiem.

Leczenie

Leczenie osteoporozy ma na celu zwiększenie masy kostnej poprzez wpływ na architekturę beleczek kostnych (wzrost ich grubości). Wiadomo jednak, iż nie można odtworzyć jakościowo prawidłowej tkanki kostnej w przypadku przerwania ciągłości beleczek. Istotna więc jest wczesna profilaktyka osteoporozy poprzez prawidłową dietę, aktywność fizyczną, leczenie chorób współistniejących oraz poprzez okresowe wykonywanie badania gęstości kości wraz z oceną metabolizmu kostnego (markery kostne). Osteoporoza spowodowana hiperkortyzolemią ma specyficzny dla innych typów osteoporozy przebieg kliniczny i wymaga leczenia przyczynowego.

Dziękujemy za uwagę.

Bibliografia

https://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_kostny_cz%C5%82owieka ,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzywica#Objawy ,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Osteoporoza ,

Książka ,,Patologia narządu ruchu'' Krzysztofa Spodaryka,

Książka ,,Anatomia i fizjologia człowieka'' Aleksandra Michajlika i Witolda Ramotowskiego,

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi