Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Pojezierze Mazurskie

Pojezierze Pomorskie

Pojezierze Wielkopolskie

Lokalizacja w Polsce

Pojezierze Mazurskie znajduje się pomiędzy Niziną Staropruską i Pojezierzem Iławskim na zachodzie, Pojezierzem Litewskim na wschodzie i Niziną Północnomazowiecką na południu. Pojezierze mazurskie zajmuję powierzchnię 52000 km² .

Jeziora i Miasta

Największym miastem w pojezierzu mazurskim jest Olsztyn. Jest ono jednym ze starszych polskich miast.Obecnie stanowi stolicę województwa warmińsko-mazurskiego. Do symboli miasta należą charakterystyczne muszle oraz baba pruska.

Olsztyn bogaty jest w zabytki architektoniczne, związane z długą i interesującą historią. Warte zobaczenia jest Stare Miasto, na które wedle zwyczaju powinno wkroczyć się Wysoką Bramą. W okolicy tej znajduje się Stary Ratusz, Targ Rybny, Dom Gazety Olsztyńskiej oraz Bazylika Konkatedralna.

Jezioro Śniardwy to zdecydowanie najlepiej znane i powszechnie kojarzone polskie jezioro. Swoją dużą popularność zawdzięcza oczywiście faktowi, że jest największym polskim jeziorem.

Cechy środowiska przyrodniczego

Cechy środowiska przyrodniczego

Powierzchnia w pojezierzu mazurskim jest żywa i urozmaicona, występują obszary wysoczyzn polodowcowych, wzgórza moren czołowych, doliny wód rzeczno-lodowcowych oraz setki jezior rynnowych i morenowych. Wzgórza kemów, ozów, moren martwego lodu i drumlinów uzupełniają krajobraz.

Pojezierze mazurskie położone jest na granicy ścierania się wpływów klimatu morskiego i kontynentalnego z przewagą tego drugiego. Na klimat tego regionu duży wpływ mają także takie czynniki, takie jak falistość terenu, występowanie licznych i dużych powierzchni wodnych, terenów bagnistych i znaczny stopień zalesienia. Mazury z uwagi na ostre zimy stanowią drugą najchłodniejszą część Polski. Średnia roczna temperatura wynosi tu poniżej 7°C. Przeważają wiatry z kierunku zachodniego i południowo wschodniego. Okres wegetacyjny wynosi od 180 do 190 dni.

Gleby oraz wody pojezierza mazurskiego

Gleby Pojezierza Mazurskiego są średnio-urodzajne, przede wszystkim brunatne, płowe i bielicowe, występuje ponadto niewiele czarnych ziem i mad rzecznych. Na Pojezierzu Mazurskim występuje największe skupisko wód jeziornych na terenie kraju ok. 7% powierzchni tego pojezierza, m.in. 2 największe w Polsce – Śniardwy i Mamry oraz Niegocin, Nidzkie, Roś i Tałty. Liczba jezior o powierzchni powyżej 1 ha wynosi 2700. Rzeki wypływające z Pojezierza Mazurskiego należą do dorzeczy Narwi i Pregoły.

Typy gospodarki

Przemysł w tej części Polski rozwinięty jest bardzo słabo. Działają głównie małe firmy z branży spożywczej i drzewnej. Z dużych zakładów przemysłowych regionu wymienić można właściwie tylko fabrykę opon w Olsztynie i fabrykę papierosów w Augustowie.

Znacznie lepiej na Mazurach rozwinęło się rolnictwo. To dlatego, że występuje tam stosunkowo dużo niezłych gleb brunatnych. Uprawia się na nich m.in. pszenicę, jęczmień, rzepak i tytoń. Znaczne obszary zajmują też łąki i pastwiska, na których chowane jest głównie bydło – stąd liczne spółdzielnie mleczarskie, w tym największe w Mrągowie, Nidzicy i Lidzbarku Warmińskim.

W mazurskich jeziorach poławiane są ryby słodkowodne, takie jak szczupaki, sandacze, sieje, sielawy, węgorze.

Drewno z okolicznych lasów wykorzystywane jest m.in. do produkcji mebli.

...

Województwo niewątpliwie należy do jednych z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym rejonów Polski. Warmia i Mazury, nazywane też "Krainą Tysiąca Jezior", stanowią również interesujące miejsce dla inwestorów. Obecnie do wiodących dziedzin gospodarki województwa warmińsko-mazurskiego można zaliczyć turystykę, produkcję zdrowej żywności, przemysł drzewny, produkcję maszyn i urządzeń – gdzie stosuje się czyste technologie przemysłowe i korzysta z odnawialnych źródeł energii, proekologiczną gospodarkę leśną, produkcję jachtów oraz ekoturystykę.

Główne miasta

Miasta na pojezierzu mazurskim:

Olsztyn - około 175 tys. mieszkańców.

Suwałki - około 70 tys. mieszkańców.

Ełk - około 60 tys. mieszkańców.

Augustów - około 31 tys. mieszkańców.

Giżycko - około 30 tys. mieszkańców.

Ketrzyn - około 28 tys. mieszkańców.

Mrągowo - około 22 tys. mieszkańców.

Pisz - około 19 tys. mieszkańców.

Główne ośrodki miejskie

Olsztyn

Olsztyn - miasto na prawach powiatu, stolica województwa warmińsko-mazurskiego, siedziba wład ziemskiego powiatu olsztyńskiego. Główny ośrodek gospodarczy, edukacyjny i kulturowy, siedziba władz i instytucji regionu, a także węzeł kolejowy i drogowy. Miasto centralnej aglomeracji olsztyńskiej. Największe miasto na Warmii.

Gleby Pojezierza Mazurskiego są średnio-urodzajne, przede wszystkim brunatne, płowe i bielicowe, wystepuje ponadto niewiele czarnych ziem i mad recznych.

Z danych przekazanych przez olsztyński ratusz wynika, że 1 grudnia 2021 roku w stolicy Warmii i Mazur mieszkało 159 tysięcy 150 osób.

Największe atrakcje turystyczne

Główną atrakcją Pojezierza Mazurskiego są jego liczne jeziora. Na całym pojezierzu znajduje się aż 2700 jezior o powierzchni powyżej 1 ha, a wszystkie jeziora zajmują około 7% powierzchni pojezierza.

Atrakcje w pojezierzu mazurskim

Pojezierze mazurskie

Najbardziej znane i najczęściej odwiedzane jeziora Pojezierza Mazurskiego to między innymi:

  • Jezioro Śniardwy: jest największym jeziorem w Polsce, a jego powierzchnia wynosi ponad 113 km kwadratowych.

  • Jezioro Mamry: jest drugim co do wielkości jeziorem w Polsce.

  • Jezioro Kisajno: jest częścią kompleksu jeziora Mamry, a od północnej strony łączy się z jeziorem Dargin.

  • Jezioro Leleskie: jest wyjątkowe, ponieważ jego wody są niezwykle czyste i przejrzyste. Krystalicznie czysta woda sprawia, że nad jezioro chętnie przyjeżdżają miłośnicy sportów wodnych, szczególnie pływania i nurkowania.

W rejonie tym nie brakuje również szlaków rowerowych, pięknych lasów oraz urokliwych miast i miasteczek. Co oprócz jezior warto zobaczyć na Pojezierzu Mazurskim?

Pasym - to małe miasteczko położone nad jeziorem Kalwa. Warto je odwiedzić, ponieważ Pasym jest najstarszym miastem na Mazurach. Miasteczko jest małe, jednak niezwykle klimatyczne i urokliwe.

Lokalizacja w Polsce

Pojezierze Wielkopolskie makroregion, który graniczy wyznaczają od północy Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka zajmowana obecnie przez Wisłę, Noteć i Wartę, na południu Pradolina Warszawsko-Berlińska zajmowana przez Wartę i Obrę.

Lokalizacja w Polsce

Historia regionu

Historia

regionu

Obszar dzisiejszego pasa pojezierzy przez długi czas przykryty był lądolodem skandynawskim. W sąsiedztwie tego kontynentalnego lodowca krążyły wody, które stopniowo osadzały materiał skalny: piaski, żwiry, gliny. Tworzyły się charakterystyczne formy terenu, takie jak moreny, sandry czy pradoliny. Około 10 tys. lat temu lądolód wycofał się, zostawiając po sobie pofałdowany teren z licznymi zagłębieniami, które wypełniły wody jezior.

Cechy środowiska przyrodniczego

Charakterystyczną cechą klimatu Pojezierza Wielkopolskiego są niskie opady (450–500 mm/rok) co sprawia, że widoczne są niedobory wody i proces nazywany stepowieniem. Wpływa to zarówno na szatę roślinną jak i faunę. Charakterystycznymi elementami lasów jest brak występowania buków, zaś wśród roślin zielnych liczne występowanie gatunków stepowych.

Rzeźba,

gleby,

wody

Najwyższy szczyt Gontyniec koło Chodzieży liczy 192 m n.p.m.

Z ponad tysiąca jezior największym jest Gopło (około 21,8 km²).

Wśród gleb polskich pojezierzy dominują bielice, które najczęściej rozwinęły się na piaszczystych sandrach.

Tutaj leżą najbardziej lubiane w tej części Polski jeziora: Brytyńskie, Biezdruchowo, Wieleńskie-Trzytonowe, Dominickie, Gopło i Powidzkie. Oprócz tego Popielewskie, Głuszyńskie, Pątnowskie i Żnińskie Duże.

Rzeki-Warta,Obra,Noteć

Ukierunkowanie gospodarki

Pojezierze Wielkopolskie jest regionem rolniczym. Szczególnie intensywnie wykorzystywane są urodzajne czarne ziemie na Kujawach, gdzie uprawia się pszenicę, kukurydzę, buraki cukrowe, a także rzepak będący surowcem m.in. dla dużych zakładów tłuszczowych w Kruszwicy.

Na słabszych glebach uprawiane są głównie inne zboża – pszenżyto, jęczmień i żyto. Dużą rolę w rolnictwie Wielkopolski odgrywa chów zwierząt, a zwłaszcza trzody chlewnej.

Jest on prowadzony w dużych, wyspecjalizowanych gospodarstwach wysokotowarowych, które są w regionie typową formą produkcji rolnej.

Typy gospodarki

...

Pojezierze Wielkopolskie posiada liczne walory turystyczne. Jednakże funkcje wypoczynkowe, typowe dla pojezierzy, nie są tu wykorzystywane w największym stopniu - dobrze znanych jest tylko kilka miejscowości turystycznych, np. Łagów i Trzciel na Pojezierzu Lubuskim czy Sława i Boszkowo na Pojezierzu Leszczyńskim. W regionie rozwinęły się też inne rodzaje turystyki:

  • krajoznawcza - liczne obiekty zabytkowe i współczesne, np. prasłowiańska osada w Biskupinie, rezerwat archeologiczny na Ostrowie Lednickim, katedra w Gnieźnie, Stary Rynek i inne zabytki w Poznaniu, Mysia Wieża w Kruszwicy, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, zespoły parkowo pałacowe w Kórniku i Rogalinie, romański kościół w Strzelnie i wiele innych;
  • pielgrzymkowa - bazylika w Licheniu oraz coroczne Ogólnopolskie Spotkania Młodzieży w Lednogórze;
  • uzdrowiskowa - Ciechocinek, Wieniec Zdrój, Inowrocław na Kujawach oraz Łagów na Ziemi Lubuskiej.

Turystyka

Główne miasta

Główne ośrodki miejskie

Największe miasta należące do Pojezierza Wielkopolskiego to Poznań (ok. 540 tyś. ludności), Gniezno (ok.70 tyś. ludności), Konin (ok. 70 tyś. ludności) oraz

Inowrocław (ok. 72 tyś. ludności).

To tutaj leżą najbardziej lubiane w tej części Polski jeziora: Brytyńskie, Biezdruchowo, Wieleńskie-Trzytonowe, Dominickie, Gopło i Powidzkie. Oprócz tego Popielewskie, Głuszyńskie, Pątnowskie i Żnińskie Duże. Przy każdym z jezior znajdują się rozwinięte i nowoczesne kurorty wypoczynkowe, campingi i pola namiotowe, a także atrakcje turystyczne. Przyjeżdżając w te rejony warto zajrzeć do Gniezna, Poznania, Jarocina i Biskupina.

Największe miasto na pojezierzu wielkopolskim

Poznań

Poznań- miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad rzeką Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego.

Powierzchnia- 262 km²

Największe atrakcje turystyczne

Najwięcej atrakcji czeka na turystów oczywiście w Poznaniu. Takie miejsca jak Dzielnica Cesarska, Stary Rynek, gdzie stoi renesansowy budynek Ratusza ze słynnymi koziołkami, Zamek Królewski, Ostrów Tumski czy Park Cytadel nie bez powodu ściągają tłumy turystów do miasta.

Stary Rynek stanowi centralny element średniowiecznego Poznania. Jest on trzecim największym rynkiem w Polsce (po krakowskim i wrocławskim). Nagromadzenie zabytków z niemal wszystkich epok, kilkadziesiąt restauracji, kawiarni i pubów w pobliżu oraz liczne imprezy decydują o jego atrakcyjności. To tutaj można też zobaczyć słynne poznańskie koziołki, a także odwiedzić Centrum Informacji Turystycznej.

Sierakowski Park Krajobrazowy

Sierakowski Park Krajobrazowy obejmuje najpiękniejsze rejony Pojezierza Wielkopolskiego. Znany jest również jako Kraina Tysiąca Jezior, co jest jasne dla tych turystów, którzy mieli okazję zobaczyć to miejsce. Chroniony teren rozciąga się pomiędzy miejscowościami Międzychód, Kwilcz oraz Chrzypsko Wielkie. Obejmuje krajobraz ukształtowany podczas ostatniego zlodowacenia – morenowe wzgórza, rynnowe jeziora, rzeczne doliny, a nawet fragment Puszczy Noteckiej.

Lokalizacja w Polsce

Pojezierze pomorskie znajduje się w północno-zachodniej Polsce i sąsiaduje z Niziną Szczecińską od zachodu, Pobrzeżem Koszalińskim od północy, Żuławami Wiślanymi od wschodu i Pojezierzem Wielkopolskim od południa. Pojezierze Pomorskie stanowi 11% powierzchni Polski, a jego granice wyznaczają rzeki: Odra, Wisła i Noteć.

Historia regionu

Historia regionu

Współczesny krajobraz Pojezierza Pomorskiego ukształtował się dzięki występującemu tu niegdyś lądolodowi w trakcie zlodowacenia bałtyckiego. Od zachodu na wschód ciągną się wzgórza morenowe.

Klimat- na Pojezierzu Pomorskim występuje „morski” typ klimatu z podwyższonymi opadami i małymi rocznymi amplitudami temperatury. Najwyższe opady atmosferyczne notowane są na północno zachodnich zboczach wysokich wzniesień morenowych, na których często zatrzymują się deszczowe chmury płynące znad Atlantyku. Za tymi wzniesieniami mamy z kolei tzw. cień opadowy, do którego dociera już bardzo mało wilgotnego powietrza. Toteż na Pojezierzu Wielkopolskim, występują zmniejszone opady atmosferyczne.

Cechy środowiska przyrodniczego

Rzeźba- Pojezierze Pomorskie w północnej części jest silnie pofałdowane (jak na nizinę) wzgórzami morenowymi. To dlatego, że obszar ten znajdował się pod wpływem lądolodu przez najdłuższy czas. Na Pojezierzu Kaszubskim znajduje się najwyższy punkt całego pasa pojezierzy w Polsce – Wieżyca (329 m. n.p.m.)

Wody i gleby

Wody- największe jeziora Pojezierza Pomorskiego:

  • Drawsko, powierzchnia: 1781ha, maksymalna głębokość 79,7 m, średnia głębokość 17,7 m;
  • Wielimie, powierzchnia: 1637ha, minimalna głębokość 2,2 m, maksymalna głębokość 5,5 m;
  • Wdzydze, 1450ha, średnia głębokość 15 m;

Jeziora te są 6–7 razy mniejsze niż Jezioro Śniardwy.

Gleby- gleby bagienne, czarne ziemie i mady, wzgórza morenowe, równiny sandrowe i morenowe oraz pradoliny i doliny rzeczne.

Główne typy gospodarki

Typy gospodarki

Pojezierze Pomorskie to najsłabiej zaludniony region Polski, w którym dominują lasy i dlatego rozwinął się tam głównie przemysł drzewny; drugorzędną rolę odgrywa turystyka i rolnictwo. Do osadnictwa zniechęcały tu właśnie gęste lasy iglaste rosnące na słabych glebach bielicowych oraz pofałdowane tereny z licznymi jeziorami i mokradłami wokół nich.

Główne ośrodki miejske

Główne ośrodki miejskie

W głębi pojezierza leży niewiele większych miast, to dość słabo zaludniony obszar kraju. Największe miasta to Szczecinek (ok. 40 tys. mieszkańców) i Chojnice (ok. 40 tys. mieszkańców). Znacznie większe miasta znajdują się na jego obrzeżach, należy tu wymienić: Bydgoszcz (ok. 350 tys. mieszkańców), Toruń (ok. 200 tys. mieszkańców), Gorzów Wielkopolski (ok. 100 tys. mieszkańców), Grudziądz (ok. 95 tys. mieszkańców), Piłę (ok. 75 tys. mieszkańców).

Bydgoszcz

Bydgoszcz

Bydgoszcz nazywana jest Wenecją Północy. Przepływająca przez miasto wolnym tempem rzeka Brda oraz stworzona przez jej odnogę Młynówka, nadają miastu lekkości i rzecznego klimatu. Liczne mostki i kładki są idealną scenerią na romantyczne, pamiątkowe fotki z podróży.

Bydgoszcz to także ośrodek akademicki, naukowy i kulturalny. W 15 szkołach wyższych studiuje ok. 35 tys. osób. Działają m.in.: opera, filharmonia, teatry, kina, muzea, galerie sztuki, orkiestry i zespoły muzyczne, rocznie odbywa się ok. 100 przeglądów i festiwali kulturalnych. Atrakcyjność turystyczną Bydgoszczy oprócz zabytków podkreśla oryginalne nabrzeże od strony rzek i kanałów,

Atrakcje turystyczne na pojezierzu pomorskim

Największe atrakcje turystyczne

Pojezierze Pomorskie bogate jest w atrakcje turystyczne, w tym zarówno zabytki, jak i ciekawostki przyrodnicze i inne atrakcje dla przyjezdnych, również takie, które zasługują na miano unikatowych.Za zabytkowe uznać można też całe miasta, np. w Bydgoszczy czeka na nas zabytkowe stare miasto z Wyspą Młyńską, w Toruniu - przepiękna starówką, jedna z najpiękniejszych nie tylko w regionie ale i w całym kraju. W mieście tym warto zobaczyć też zabytkowe kościoły, ruiny zamku krzyżackiego, barokowe pałace, gotycki most, zabytkowe baszty, bramy oraz spichrze. Warto zwiedzić też Dom Mikołaja Kopernika. Popularnością cieszą się też zabytki militarne, w tym zabytkowe forty.

Turystyka na Pojezierzu Pomorskim

Baza turystyczna na Pojezierzu Pomorskim jest dobrze rozwinięta. Obejmuje zarówno rozbudowaną infrastrukturę noclegową, w tym wiele hoteli, pensjonatów oraz kwater prywatnych do wynajęcia dla turystów. Na przyjezdnych czekają także lokale gastronomiczne ze smacznym, regionalnym jedzeniem. Wieczorami można wybierać się na koncerty oraz festiwale.

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi