Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Антропологія сприйняття кольору

Чи залежить сприймання кольору від культури?

Вільям Халс Ріверс

Підтема 1

Вільям Халс Ріверс (1864-1922) був англійсиким антропологом, неврологом, етнологом та психіатром. Ріверс був одним із перших, хто розпочав пошук відмінностей між культурами, який базувався на відмінностях перебігу психічних процесів, зокрема сприйняття. Коли Вільям Ріверс працював у складі культурно-антропологічної експедиції на островах Торреса, він перевіряв теорію про кращий розвиток деяких відчуттів у "примітивних" народів, ніж у людей з індустріальних товариств.

Підтема 2

Особливу увагу він приділив дослідженню про незвичайну гостроту зору не європейців. Ріверс підтримував таку гіпотезу, згідно з якою первісні народи досягли високого розвитку перцептивних процесів, але за рахунок меншого розвитку розумових здібностей. Тобто якщо витрачається забагато сил на відчуття та сприймання, то це негативно позначається на інтелекті. Щоб перевірити це припущення, у польових умовах, використовувалися експериментальні методики, які були розроблені у психологічних лабораторіях Європи. Вивчалося зорове сприймання (гострота зору, сприймання кольору, сприймання простору), а також слух, нюх, смак, розрізнення ваги, час реакції на різні стимули та пам’ять.

Підтема 3

Ріверс виявив окремі міжкультурні відмінності в сприйманні кольору. Вивчаючи колірний зір, британський дослідник дійшов висновку, що тубільці часто плутають синій і зелений кольори. Він стверджував, що їх зір характеризується меншою чутливістю в синьо-зеленій ділянці спектра, ніж зір європейців. Так, для них синій — темніший колір, ніж для європейців: вони порівнюють яскравий синій колір із брудною водою або темрявою ночі. Також, Ріверс використовував метод опитування, цікавлячись у тубільців, яким кольорам вони надають перевагу, використовував метод спостереження, відзначаючи, в одязі якого кольору люди приходять на свято.

В. Гладстон

Британський політик середини ХІХ ст.

В. Гладстон, читаючи гомерівський епос, дивувався сприйманню давнім поетом кольорів. Зокрема, море в Гомера було кольору вина,а також, як вівці та залізо — кольору фіалки тощо. В. Гладстон порахував, що Гомер використав слово “чорний” 170, а “білий” — 100 разів, тоді як “червоний” — 13, фіолетовий — 6, а інші кольори згадував ще рідше. “Синій” він використовував на позначення темних предметів. Політик зробив висновок, що відчуття кольору в ті далекі часи ще тільки почало формуватися і містило, окрім чорного та білого, передусім червоні тони.

Л. Ґейґер

Л. Ґейґер, дослідник ХІХ ст., натхненний піонерськими розвідками В. Гладстона, аналізуючи індійські та іудейські сакральні тексти, дійшов висновку про такі самі невідповідності колірного сприймання їх авторів і звичних для нас. Те саме можна стверджувати про Коран та ісландські саги — читаючи їх, важко зробити висновок, що небо є синім або блакитним. У європейських мовах і мові китайській, розвиває думку дослідник, назва “синій” походить або від “зеленого”, або, меншою мірою, від “чорного” кольору. Це означає, що поняття синього кольору виникає пізніше за інші. Спочатку, вважає Л. Ґейґер, виникає чутливість до червоного, потім жовтого, зеленого і завершується цей процес синім і фіолетовим кольорами.

Емпіричні дослідження на колірне сприймання показали, що кількість слів, що означають колір, мало корелює зі сприйманням кольорів. Фактично, не було людської спільноти, представники якої провалили б тест на візуальне сприймання, не відрізнивши два кольори, які називають одним словом (як-от : синій і зелений). Місіонер, що жив із племенем овахеро в Намібії, зазначав, що відмінність між зеленим і синім для цих людей є очевидною, просто вони вважають, що нерозумно давати цим кольорам окремі назви. Так, вони виявилися прибічниками середньовічного філософа В. Оккама, який застерігав від примноження сутності понад необхідне [Deutscher].

Deutscher

На особливу увагу заслуговує специфіка сприймання кольору в різних етнокультурних спільнотах. Можна зазначити, що важливим в цьому контексті є зв’язок між власне кольором і його назвою, адже сприймання інтерпретації образу залежить від того, чи зможе індивід його ідентифікувати як окремий колір, а один із механізмів такої ідентифікації є саме здатність дібрати відповідну назву. Як зазначає М. Борнштайн, головними параметрами сприймання кольору є відтінок, насиченість, яскравість і контур. [Bornstein]

М. Борнштайн

З-поміж існуючих відтінків людина здатна розрізняти близько 7 млн. 295 тис. варіацій, водночас власне око може відображати 120–150 відтінків. [Bornstein] Борнштайн ставить питання : що є першорядним у сприйманні кольору — психофізіологічний чи таки лінгвістичний критерій? Якщо говорити про етнокультурні відмінності у сприйманні кольорів, то тут важливою є власне система назв кольорів, яка є характерною для етнокультурної спільноти.

Відповіді на ці запитання частково віднайшов ще на початку ХХ ст. Р. Вудворт. У них визначальним було наступне: зростання кольорової номенклатури завжди починається із визначення основних кольорів, і зазвичай це червоний; надалі розповсюджується по всьому кольоровому спектру, пропускаючи проміжні кольори, такі як помаранчевий або рожевий; багато груп не мають назв для зеленого та синього, у деяких вони навіть мають одну назву, проте червоний і жовтий завжди два окремі кольори. [Woodworth, р. 325]

Мінливість

Остаточним висновком про сприймання кольорів було твердження про їх абсолютну індивідуальну мінливість: іншими словами, якщо індивід не в змозі назвати колір або його відтінок, це зовсім не означає, що він або вона не здатні сприймати кольори чи відтінки суто біологічно, тобто з точки зору нейропсихології. Мозок здатен їх розрізняти і тут варто згадати, що колір формується в потилиці, а здатність його назвати — це вже завдання лівої тім’яної долі мозку, а тому абсолютна індивідуальна варіативність проявляється у зв’язках, які були або не були сформовані між цими зонами мозку.

В. Рей

Але не все так просто: дослідники середини ХХ ст. дискутували далі, зокрема, В. Рей зауважив: “Патерналізація кольору не є фізіологічною, анатомічною або психологічною; не існує природного поділу спектру. Культури розділяють його довільно”.[Ray, р. 254] Утім, сучасні дослідники могли б з ним посперечатися та все ж таки спиратися на здатність мозку й будувати кольори за фізіологічним механізмом, а не за лінгвістичними особливостями етнокультурних спільнот.

Для самоперевірки варто переглянути тест Мансела і визначити, чи бачите ви всі відтінки запропонованих кольорів. Може здаватися, що, навіть не маючи гадки, як називається певний колір, ми бачимо всі відтінки за всіма параметрами. Саме тому варто сфокусуватися на нейрофізіологічних відмінностях і зрозуміти, чи існують вони взагалі. Це суперечить усталеній думці в психофізиці, що основні риси візуального сприймання визначаються загальним біологічним фоном людського погляду і що, на щастя, питання культури не мають такого суттєвого значення.

Психофізики полюбляють занижувати візуальне сприйняття у погано визначену ієрархію, яка працює від низького до високого рівня. Приклади низькорівневих речей охоплюють виявлення контрасту та орієнтацію в просторі, тоді як сприйняття обличчя — це високорівневий матеріал, а сприйняття емоцій — це практично соціальна психологія.

Дослідження кольору не вичерпує дослідження, які проводилися стосовно визначення міжкультурних відмінностей сприймання. Багато західних вчених розділяють свої дослідження за модальностями, а тому саме візуальне сприймання привертає значну увагу дослідників.

1. І. Данилюк, А. Курапов, І. Ягіяєв. Етнокультурна психологія : історія та сучасність / https://accounts.google.com/ServiceLogin/signinchooser – Київ, АртЕк, 2019 ; С. 120-137

Використані джерела

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi