Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Зародження американської школи історичної етнології, або школи Франца Боаса

Підготували Струк Катерина , Смірнова Анастасія та Желнова Поліна

АМЕРИКАНСЬКА ШКОЛА ІСТОРИЧНОЇ ЕТНОЛОГІЇ

американська школа історичної етнології

Американська етнопсихологічна школа - сукупність поглядів і концепцій, широко розроблялися в США в першій половині - середині XX в. і пояснювали своєрідність культурно-історичного вигляду народів. Представники А. Кардинер, М. Мід, Р. Лінтон, Р. Мертон. В основу наукових уявлень, поглядів і концепцій було покладено визнання існування у різних народів специфічних, тільки їм притаманних рис національного характеру, які є стійкими психологічними характеристиками. Представники стверджують, що вирішальну роль в психології людини відіграють етнокультурні норми, а не природні здібності і задатки, емоційно-чуттєві спонукання.

Історична довідка

Виникла під впливом діяльності й особистості Ф. Боаса (1858–1942), який був засновником культурної антропології як науки. Крім Ф. Боаса, до Американської школи культурної антропології належали його учні (Р. Бенедикт, М. Герсковіц, А. Л. Кребер, М. Мід, Е. Сепір та ін.), переважно етнологи.

Представлена культурно-історичною школою (Ф. Боас), з якої виокремилася етнопсихологічна, або етнокультурна школа (Р. Бенедикт, М. Мід), а також лінгвістичною культурною антропологією (Е. Сепір), теорією культурного ареалу й культурної конфігурації (А. Кребер), теорією релятивізму культурного (М. Герсковіц); у середині 20 ст. відокремилась когнітивна антропологія (В. Гуденаф, Р. Шведер).

На підставі досліджень культури північноамериканських індіанців Ф. Боас дійшов висновку щодо вирішального впливу історично обумовлених культурних чинників на формування звичаїв та вірувань.

Учениці Ф. Боаса (Р. Бенедикт і М. Мід) наголошували на психологічному детермінізмі самої культури, стверджуючи, що самобутність тієї чи іншої культури закорінена в особливостях психічного складу та поведінки певного етносу. Застосовуючи етнопсихологічну методологію з її наріжним принципом психологічного редукціонізму, вони проводили аналіз культур за допомогою таких понять, як «кооперативна» та «змагальна» поведінка (М. Мід), «культура провини» і «культура сорому» (Р. Бенедикт), внутрішні й зовнішні санкції. М. Мід також запропонувала класифікацію культур залежно від механізму передачі соціокультурної інформації.

Історична довідка

Франц Боас

Засновник

американський лінгвіст і етнолог, дослідник мов і культур корінного населення Північної Америки. Народився 9 липня 1858 в Міндена (Вестфалія, в той час Пруссія). Вивчав природні і точні науки, в тому числі географію, математику і фізику, в університетах Гейдельберга, Бонна і Кіля. У 1881 захистив дисертацію, присвячену фізичним параметрам, що визначає сприйняття кольору води. У 1883-1984 відправився в свій перший арктичну подорож на острів Баффінова Земля в якості журналіста, що пише подорожні нотатки. Мова і культура ескімосів, які населяли острів, настільки захопили Боаса, що він зайнявся їх серйозним вивченням, провів на Баффінова Землі цілий рік і в 1888 опублікував

роботу під назвою "Центральні ескімоси" , що поклала початок його наукової кар'єри.

Якщо характеризувати суть американської історичної школи і її внесок в етнологію, то слід виділити наступні основні положення:

• Етнологія повинна вивчати конкретно і всебічно кожен народ окремо, його мову, культуру і антропологічний тип.

• Взаємодія культур різних народів створює культурну спільність всередині певних географічних ареалів

• Розвиток людства і його культури відбувається на основі загальних законів, які пізнаються з великими труднощами.

Основні положення

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi