Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
STARE MIASTO W KRAKOWIE
Krakowskie Stare Miasto rozpościerające się wokół Rynku Głównego i u stóp Wawelu, zamknięte pierścieniem Plant, to najstarsza część wawelskiego grodu. Miejsce zachwyca nie tylko niezwykłą architekturą, ale także niepowtarzalną atmosferą. Wielowiekowa tradycja i szacowane zabytki przenikają się tu z barwnym światem artystów, studentów i turystów oraz licznych festiwali i imprez kulturalnych.
Sukiennice
Wawel
Smok Wawelski
Zamość powstał pod koniec XVI w. jako prywatne miasto kanclerza i hetmana Jana Zamoyskiego. Plan zagospodarowania oraz projekty wielu budowli sporządził włoski architekt Bernardo Morando. Układ grodu miał nawiązywać do sylwetki człowieka: głowę stanowiłyby plac Zamoyskich, kręgosłup ulica Grodzka przecinająca Rynek Wielki, a ramiona dwie przecznice, obecna ulica Solna i Maranda. Plan ten, stanowiący realizację koncepcji renesansowego miasta idealnego, przetrwał w niezmienionym stanie do dziś.
Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce
Kopalnia Soli w Wieliczce nie przypadkiem znalazła się w pierwszej grupie obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ponieważ jest to obiekt absolutnie wyjątkowy. Dzieje warzenia solanki w małym podkrakowskim miasteczku sięgają 3500r. p.n.e. Od X-XI w. rozwijało się tu kopalnictwo soli, a w XIV w. Wieliczka należała do najważniejszych ośrodków ornictwa nie tylko w Polsce, ale i Europie.
Długość trasy to około 3km.
Trasa prowadzi też przez groty i kaplice.
Na trasie wystawiono także także dawne urządenia do wydobywania soli.
Park Mużakowski
Park Mużakowski, rozpościerający się między Łęknicą a Bad Muskau, czyli Mużakową, wzdłuż Nysy Łużyckiej, to jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Europie. Jest to także jeden z dwóch obiektów na polskiej Liście UNESCO, obok Puszczy Białowieskiej, o charakterze transgranicznym.
Hala Stulecia we Wrocławiu
Wrocławska Hala Stulecia (zwana także Halą Ludiową), wzniesiona w setną rocznicę bitwy pod Lipskiem w parku Szczytnickim, jest jedą z pierwszych na świecie konstrukcji żelbetowych, wyróżnia się także inponującymi rozmiarami - jej średnica wynosi 130m, a wysokość 42m, a gigantyczne wnętrze może pomieścić 20 tys. osób.
Warszawskie Stare Miasto to jeden z niewielu przykłądów, by wpisem na Liście Swiatowego Dziedzictwa UNESCO uhoronowano nie obiekt oryginalny, ale rekonstrukcję. Dziś stolica urzeka kameralną, pięknie odrestaurowaną starówką, malowniczymi wąskimi zaułkami i szerokimi, eleganckimi alejami. Spacer uliczkami Starego Miasta pozwala odpocząć od gwaru zabieganego, nowoczesnego miasta.
Miasto Kopernika, trzystu zabytków i słynnych pierników, otoczone lasami, oblewane wodami Wisły i Drwęcy, słynie z malowniczych krajobrazów i bezcennych zabytków. Na przepięknej toruńskiej star,ówce, która zachowała średniowieczny układ, przetrwało najwięcej, po Krakowie, zabytków architektury i sztuki gotyckiej, w tym największe w Europie wschodniej skupisko gotyckich domów mieszkalnych.
Drewniane Kościoły Południowej Małopolski
Zabytkowe kościoły z drewnianych bali zachowane we wsiach południowej Małopolski to wspaniały przykład średniowiecznej architektury. Szesnaście prawosławnych i grecko-katolickich cerkwi pochodzi z XVI-XIX w. Wszystkie mają konstrukcję zrębową i zalczają się do czterech typów drewnianego budownictwa sakralnego pogranicza Polski i Ukrainy: halickiego, łemkowskiego, bojkowskiego i huculskiego.