Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Różnorodność biologiczna

Jagoda Kolka

Pojęcie

Różnorodność biologiczna- rozmaitość form życia występujących na Ziemi.Dotyczy ona wszystkich organizmów i wezajemnych relacji między nimi.

1.Genetyczną (wewnątrzgatunkową), czyli zróżnicowanie alleli genów w pulach genowych populacji danego gatunku;

2.Gatunkową odnoszącą się do liczby gatunków żyjących w określonych ekosystemach;

3.Ekosystemową, czyli rozmaitość naturalnych siedlisk oraz ekosystemów.

Polska

Polska jest krajem o dużej różnorodności biologicznaj. Wpływają na to między innymi warunki klimatyczne oraz zróżnicowana rzeźba terenu.

Różnorodność ekosystemu

W naszym kraju występuje wiele typów ekosystemów między innymi rzeczne, jeziorne, leśny czy nadmorskie do których należy, wydmy i klify.

Lasy zajmują około 30% powierzchni Polski Większość z nich została dostarczona przez człowieka naturalne lasy zajmują około 4% powierzchni naszego kraju.

Ekosystem wydm są charakterystyczne dla puszystych fragmentu Wybrzeża Bałtyckiego występują w nich gatunki niespotykane w innych ekosystemach na przykład mikołajek nadmorski.

Różnorodność gatunkowa

Dotychczas opisano około 60 tys. żyjących w Polsce gatunków organizmów w tym ponad 35000 gatunków zwierząt ponad 3 tys. gatunków roślin i ponad 3 tys. gatunków grzybów.

Największą różnorodnością gatunkową odznacza się korzystnymi naturalne,np. leśne. Do najbogatszych pod względem liczby gatunków należy między innymi fragmenty Puszczy Białowieskiej. Żyją tam przede wszystkim niemal połowę wszystkich gatunków występujących w Polsce.

Do najbardziej ubogi gatunków należą przede wszystkim ekosystemy zmieniane przez człowieka tak jak łąki. Rośnie tam nie wiele gatunków roślin.

Różnorodność genetyczna

W Polsce występują zarówno gatunki o dużej, jak i o małej różnorodności genetycznej. Poziom różnorodności genetycznej każdego gatunku zależy przede wszystkim od liczebności jego populacji. Dlatego ma różnorodność genetyczna charakteryzują się zwykle gatunki zagrożone wyginięciem, a duże gatunki występujące pospolicie.

Wstężyk gajowy to ślimak występujący w naszym kraju pospolicie. Osobnik tego gatunku różni się wieloma cechami, na przykład kolorem muszli oraz układem pasków.

Żubr jest gatunkiem o małej różnorodności genetycznej, ponieważ jest populację odtworzono z niewielkiej liczby osobników. Gatunek ten jest w Polsce objęte ochroną.

CZYNNIKI NATURALNE

Na różnorodność biologiczną mają wpływ naturalne procesy zachodzące w pzryrodzie między innymi klimat, sukceja(zmiany zachodzące w ekosystemie wraz z upływem czasu), nagłe zjawiska prowadzące do wymarcia gatunków(wybuch wulkanów).również takimi czynnikami jest nasłonecznienie, temperatura i opady.

Klimat

Na naszej planecie najwięcej gatunków mieszka bliżej równika. Im dalej od niego tym mniej jest gatunków, aż dochodzimy do arktyki i antarktydy gdzie jest najmniej gatunków.

Sukcesja

Każdy ekosystem nieustannie podlega naturalnym zmianą w czasie, czyli sukcesji. W kolejnych etapach tego procesu liczba gatunków budujących biocenozę się zmienia. Wynika to ze zmieniających się warunków środowiska na przykład na zwiększaniu grubości warstwy gleby. Wpływ sukcesji na różnorodność biologiczną można prześledzić na przykład narastanie nadmorskich wydm:

1.Na piaszczystej wydmie nie ma gleby, więc jest zaledwie kilka gatunków organizmów przystosowanych do do tego środowiska.

2.z czasem na podłożu wydm gromadzi się coraz więcej substancji organicznych. Pojawiają się wtedy gatunki roślin o większych wymaganiach. Zmienia się wtedy fauna wydm pojawiają się ptaki.

3.Momencie gdy wykształci się grubsza warstwa gleby na wydmach zaczynają rosnąć sosny, które bedą tworzyć Nadmorski Bór sosnowy. Pojawiają się wtedy liczne gatunki zwierząt w tym sarny, dziki

Nagłe zjawiska prowadzące do wymarcia gatunku

Wymarcie, cztyli śmierć wszystkich przedstawicieli gatunków, prowadzi do zaburzenia równowagi ekosystemu gatunek.Gatunek może przetrwać w środowisku gdy jego liczebność jest odpowiednio wysoka, w przeciwieństwie są zagrożone wyginięciem. Każdy z gatunków jest bowiem powiązany z innym gatunkami siecią różnorodnych zależności.Do wymarcia gatunków może się przyczynić zmiany klimatu i związane z nim gwałtowne zjawiska pogodowe, zmiany poziomu mórz, zmiany kierunków prądu morskiego, wybuchy wulkanów, zmiana grubości warstwy ozonowej oraz choroby i epidemic

Pamiętaj!

Wymarcie- śmierć wszystkich przedstawicieli gatunków

Różnorodność biologiczna- rozmaitość form zycia występujących na Ziemi.Dotyczy ona wszystkich organizmów i wezajemnych relacji między nimi. Dzielimy ją na różnorodność ekosystemową, gatunkową i genetyczną.

Sukcesja-każdy ekosystem nieustannie podlega naturalnym zmianą w czasie.

Dziękuję za uwagę

Źródła

https://epodreczniki.pl/a/roznorodnosc-genetyczna/DvyTpMWm5

https://www.google.com/search?safe=active&client=firefox-b-d&biw=1536&bih=750&tbm=isch&sa=1&ei=eE_sXJeyMoqurgTv47DgCw&q=polska+mapa+fizyczna&oq=polska+mapa+&gs_l=img.1.0.0l10.21230.23386..25721...0.0..0.266.1544.0j2j5......0....1..gws-wiz-img.......35i39j0i67.VA0Pxg7iWBo#imgrc=qxyFJD7V7cj8JM:

Podręcznik do biologi Puls życia

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi