Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Jugosławia
Rozpad Jugosławi
Masakra w Srebrenicy
Jugosławia składała się z 6 republik, których obywatelami były osoby różnych narodowości. W okresie komunistycznym największe wpływy w państwie mieli Serbowie, ale prawa pozostałych grup ludności mn. in. Bośniaków, Słoweńców, Chorwatów, Albańczyków- także były respektowane pod rządami Josipa Broza-Tity. Od jego śmierci w 1980 r. następował stopniowy wzrost napięć między republikami, co doprowadziło do wybuchu krwawego konfliktu zbrojnego i ostatecznie do rozpadu Jugosławi
W lipcu 1995 r. Serbowie zaatakowali miasto Srebrenica ogłoszone przez ONZ strefą bezpieczeństwa. Holenderscy żołnierze z sił ONZ strzegący miasta nie otrzymali należytego wsparcia i nie stawiali zbrojnego oporu. Po pokonaniu bośniackich obrońców Srebienicy Serbowie w kilka dni dokonali masowych egzekucji na ponad 7 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców. Masakra ta jest uznawana za największe ludobójstwo w Europie po II wojnie światowej. Masakra ta stała się symbolem okrucieństwa podczas wojny domowej w byłej Jugosławii.
Pierwsze starcia rozpoczęły się w 1990r. w Kosowie, gdy zamieszkujący tę prowincję Albańczycy podjęli kroki do oderwania jej od Jugosławii. Zamieszki zostały jednak stłumione przez siły rządowe. Do autonomii dążyły również Chorwacja i Słowenia, które w czerwcu 1991 r. ogłosiły niepodległość. Za ich śladem poszła także Macedonia, natomiast w 1992 r. Bośnia i Hercegonia. Dążeniom tej ostatniej sprzeciwiła się Serbia gdzie Serbowie stanowią prawie połowę ludności Bośni i Hercegoni. W efekcie czego zdominowana armia jugosłowiańska wkroczyła na teren tego kraju. Pod wpływem opini międzynarodowej armia musiała się wycofać
Wybuch wojny
Josip Broz-Tity
Podpisanie porozumienia
W 1992 r. Serbowie rozpoczęli walki z Bośniakami, do walki włączyli się również Chorwacji. Konflikt trwał do 1995 r. podczas którego umarło ok. 200 tys. osób. W trakcie wojny dopuszano się aktów ludobójstwa oraz czystek etnicznych, które obejmowały deportację i przymusowe, masowe usuwanie lub wypędzanie osób z ich domów.
Josip Broz-Tito (ur. 7 maja 1892 w Kumrovcu, Austro-Węgry, 25 maja według oficjalnego aktu urodzenia, zm. 4 maja 1980 w Lublanie) – chorwacki przywódca Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii od 1945 aż do swojej śmierci.
Zbrodnie na ludności wywołały zdecydowaną reakcję społeczności międzynarodowej- samoloty Nato rozpoczęły bombardowania pozycji Serbów bośniackic przez co byli zmuszeni do podjęcia rozmów pokojowych i dnia 21 listopada 1995 roku w Dayton w USA porozumienie zostało podpisane. Na mocy porozumienia w Bośni oraz w Hercegowinie powstała trzyosobowa rada zarządzająca krajem, w której za każdym razem zasiada Serb, Bośniak oraz Chorwat.
Dziękuję za obejrzenie
Prezentację wykonał: Tomasz Lewandowski