Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
WYKONAŁY :
Korol Natalia
Adamowicz Zuzanna
1 w
Wojsko coraz częściej uzywa bardzo nowoczesne...
Wojsko coraz częściej uzywa bardzo nowoczesnego sprzętu - na zdjęciu symulator treningowy
NSR to w skrócie Narodowe Siły Rezerwowe, czyli nowa forma pełnienia służby wojskowej. Stanowi ona ofertę Sił Zbrojnych RP dla żołnierzy rezerwy, stwarzającą możliwość połączenia służby wojskowej z jednoczesną pracą w cywilu.
1) odbywaniu ćwiczeń wojskowych przez:
a) żołnierzy rezerwy,
b) osoby przeniesione do rezerwy niebędące żołnierzami rezerwy,
c) ochotników, którzy zgłoszą się do ich odbycia i nie podlegają obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej;
2) pełnieniu służby przygotowawczej przez:
a) osoby przeniesione do rezerwy, w tym żołnierzy rezerwy, którzy dotychczas nie odbywali czynnej służby wojskowej,
b) ochotników, którzy zgłoszą się do jej odbycia i nie podlegają obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej;
2a) pełnieniu terytorialnej służby wojskowej przez żołnierzy;
3) pełnieniu okresowej służby wojskowej przez żołnierzy rezerwy.
1) odbywaniu zasadniczej służby wojskowej przez osoby podlegające temu obowiązkowi;
2) odbywaniu przeszkolenia wojskowego przez absolwentów szkół wyższych.
Zgodnie z przepisami Konstytucji RP najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jest Prezydent RP. W czasie pokoju sprawuje on swoje zwierzchnictwo za pośrednictwem ministra obrony narodowej. Natomiast (w myśl art. 134 ust. 4 Konstytucji RP), na czas wojny Prezydent RP (na wniosek Prezesa Rady Ministrów) ma obowiązek wskazać Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych. Jego zadania dotyczą:
Prezydent RP Andrzej Duda wskazał generała bro...
Prezydent RP Andrzej Duda wskazał generała broni Leszka Surawskiego, Szefa Sztabu Generalnego WP jako kandydata na Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych RP (na czas wojny).
• Sztab Generalny Wojska Polskiego
• Dowództwo Operacyjne
• Dowództwa rodzajów sił zbrojnych
• Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
• Dowództwo Wojsk Specjalnych
• Dowództwo Garnizonu Warszawa
Stanowią trzon Sił Zbrojnych RP – 2/3 wszystkich żołnierzy.
Wojska lądowe składają się z następujących rodzajów wojsk:
Ponadto w składzie wojsk lądowych znajdują się oddziały
i pododdziały rozpoznania i walki elektronicznej, działań psychologicznych i działań specjalnych oraz logistyki.
Siły powietrzne są rodzajem sił zbrojnych przeznaczonym głównie do obrony przestrzeni powietrznej kraju. Funkcjonują one w ramach narodowego systemu obrony powietrznej, zintegrowanego
z systemem sojuszniczym oraz z właściwym europejskim systemem cywilno-wojskowym. Specjalnie wydzielone jednostki sił powietrznych mogą uczestniczyć w operacjach sojuszniczych poza granicami RP.
Siły powietrzne składają się z następujących rodzajów wojsk:
w powietrzu, jak również obrony jednostek wszystkich rodzajów sił zbrojnych, wybranych obiektów oraz stref,
Przystąpienie Polski do NATO otworzyło nowe możliwości rozwoju wojsk specjalnych. Polskie siły specjalne zaczęły współdziałać częściej w ramach operacji sojuszniczych poza granicami kraju. Pojawiła się także koncepcja powołania w strukturach Sił Zbrojnych RP specjalnego dowództwa, któremu podporządkowane byłyby właśnie wojska specjalne. Dowództwo Wojsk Specjalnych (DWS) powołane zostało 1 stycznia 2007 roku. Jest ono specjalnym organem, który umożliwia dowódcy spełnianie funkcji dowodzenia
i zarządzania podległymi jednostkami wojsk specjalnych.
Marynarka Wojenna przeznaczona jest do obrony interesów państwa na polskich obszarach morskich, morskiej obrony wybrzeża oraz udziału w lądowej obronie wybrzeża we współdziałaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych w ramach strategicznej operacji obronnej. Na podstawie umów międzynarodowych, Marynarka Wojenna zobowiązana jest do utrzymywania zdolności do realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno w obszarze Morza Bałtyckiego jak i poza nim. Podstawowym zadaniem Marynarki Wojennej jest obrona i utrzymanie morskich linii komunikacyjnych państwa podczas kryzysu i wojny oraz niedopuszczenie do blokady morskiej kraju. W czasie pokoju Marynarka Wojenna wspiera działania Straży Granicznej w obszarze morskich wód terytorialnych i wyłącznej strefy ekonomicznej.
FRONT- grupa armii
.ARMIA(w Marynarce Wojennej i lotnictwie : FLOTA)
zwiazek operacyjny o liczebności i składzie zmiennych w zależności od zadania i tzw. sytuacji taktycznej, czyli rozoju wydarzeń podczas walki
KORPUS-wyzszy zwiazek taktyczny (jednostka organizacyjna obejujaca kilka jednostek wojskowych, najczesciej dwie dywizje i służby zabezpieczenia)
DYWIZJA(w Marynarce Wojennej : FLOTYLLA)- podstawowy zwiazek taktyczny roznych rodzajow sił zbrojnych i wojsk, przeznaczonych do wykonania zasadniczych zadań operacyjnych
BRYGADA-najmniejszy zwiazek taktyczny; w wielu armiach podstawowa jednostka bojowa wojsk
PUŁK - jednostka samodzielna pod względem organizacyjnym i gospodarczym, złożona z kilku batalionów (dywizjonów, baterii lub eskadr) oraaz pododdziałów zabezpieczajacych. Wystepuje we wszystkich rodzajach sił zbrojnych.
BATALION(w wojskach rakietowych, Marynarce Wojennej i artylerii:dywizjon)- największy pododdział taktyczny, złożony z dowództwa, kilki kompanii danego rodzaju wojsk oraz pododdziałów zabezpieczenia.
KOMPANIA(w wojskach rkietowych i artylerii:bateria)-pododdział taktyczny przeznaczony do wykonania zasadniczych działań bojowych lub zabezpieczajacych, wystepujacy we wszystkich rodzajach sił zbrojnych, wojsk służb; składa sie z kilku plutonów.
PLUTON-pododdział złożony z dwu-pięciu drużyn, wchodzacy w skład kompanii, może występować jako pododdział samodzielny, wykonujacy zadania bez strukturalnego i administracyjnego podporzadkowania innym pododdziałom i oddzaiłom.
W Polsce kobiety pełnia służbe wojskowa ochotniczo. Praktycznie wszystkie stanowiska w wosjku sa dla nich dostępne; jedynie ograniczenia wynikaja z konieczności ochrony kobiet w ciaży i po urodzeniu dziecka. Objęte sa szczególnymi uprawnieniami:
Chociaż żyjemy w czasach pokoju - względnego bezpieczeństwa - musimy liczyć się z ewentualnościa wystapienia zagrożeń kryzysowych, wśród których współczesna wojna jest bodaj najtragiczniejsza. Każde państwo utrzymuje zatem siły zbrojne, nieustannie szkolone, odpowiednio wyekwipowane, zdolne do porwadzenia działań na ladzie i morzu oraz w powietrzu.
Siły zbrojne sa głonym elementem systemu obronnego państwa, przeznaczonym do militarnej obrony państwa i stania na straży jego niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej.