Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Najbardziej trwałym dokumentem Rzymian były prawa, które rozwijało się od założenia miasta do końca istnienia cesarstwa. Podstawą do zapisania praw było tak zwane prawo zwyczajowe, czyli prawo przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Pierwszym zbiorem praw było Prawo XII tablic z 449r. p.n.e. Jak zama nazwa sugeruje prawa zostały wyryte na 12 tablicach. Był to wielki przełom, gdyż powstał pierwszy kodeks, który zabraniał lub pozwalał na różne rzeczy. Z czasem paraw były lekko modyfikowane. Pełną kodyfikację przeprowaedzono dopiero po upadku cesarstwa. W VI w. powstał zbiór praw zwany Kodeksem Justyniana. (od cesarza bizantyjskiego)
Architektura początkowo była czerpana od etrusków i grecji. Rzymianie opracowani bardzo ważną technologię, która jest obecnie podstawą prawie każdej budowli, a mianowicie beton oraz wypalanie cegły. Dzięki temu zaprojektowali onie kopuły oraz łuki.
Najbardzie charakterystycznymi budowami rzymian są m. in. amfiteaty, bazyliki i cyrki.
Amfiteatry miałt kształt elipsy. Celem budowli było organizowanie widowisk np. walki gladiatorów.
Bazyliki były dużymi budynkami publicznymi. Zawierano w nich transakcje handlowe, ale również odywały się tam rozprawy sądowe
Cyrki były to podłużne tory wyścigowe do wyścigów jeźdźców lub rydwanów. Największym jest Rzymski Circus Maximus (z łac. cykr największy )- mógł pomieścić ćwierć miliona osób.
Bardzo ważne w Rzymie było doprowadzenie wody z rzek czy jezior. W doskonały sposób opatentowali rzymianie budowę akweduktów.
Rzymianie zasłyneli również z budowy dróg. Dbanie o drogi było bardzo ważne dla władzy.Drogi były urzywane przez wojsko do szybkiego przemieszczania się, ale również prze kupców, handlarzy i podróżników. W V w. n. e. sieć dróg mierzyła aż 120 tyś. km. Najstarszą drogą była Via Appia (od budowniczego). Ważną rzeczą były kamienie milowe na poboczu drogi, które mówiły o odległości od Rzymu. Z czasem podbojów wagę zdobyły szlaki morskie, lecz pływali na nich piraci, którzy okradali statki. Ostatecznie w 67-65p.n.e Pompejuszowi udało sie pozbyć się piratów i zapewnić bezpieczeństwo.
Rzymian dotkneło zjawisko mianem hellenizacji, mainowicie Rzymianie początkow nie mieli wyrafinowanej kultury, lecz gdy podbili oni część basenu Morza Śeódziemnego i ujrzeli kulture grecką ulegli jej. Do Italii zaczęło przybywac wiele dzieł greckich.
Polibusz-historyk grecki, który przybył do Rzymu jako niewolnik, ale zaprzyjaźnił się wpływowymi Rzymianami.
To właśnie Rzymiane rozpowszechnili łacinę od Atlantyku po Eufrat.
W Rzymie utworzyli sie również Mecenasi, czyli osoby które wspierały artystów.
Oprócz literatury w Rzymie lubiany był teatr, i tak jak w grecji wywodził on się od obrzędów religijnych. Pierwszy teatr powstał w 55r. p.n.e. przez Pompejusza. Najwybitniejszymy twórcami teatru byli Plaut oraz Terencjusz. Obaj inspirowali się komedią grecką.
Literatura zaczełą rozwijać sie dosyć późno gdyż dopiero w II w. p.n.e. Szytowy okrest nastąpił jednak w I wieku p.n.e. Wtedy tworzyli tacy artyści jak:
Cyceron-mówca,polityk
Juliusz Cezar- autor "O wojnie galijskiej"
Tacyt- autor "Rzeczników"
Ci twórcy naśladowali greków. Lecz dopiero w Iw. p.n.e. powstały orginalne dzięła Rzymskich poetow, tacy jak:
Horacy-autor ód i wierszy
Wergiliusz-autor epopei "Eneida"
Owidiusz- utwory miłosne
Koloseum również nazywanym Amfiteartrem Flawiuszów, ponieważ został postawiaony za czasów ceszarza z tej dynastii. Został on wzniesiony 72-80r. n.e. Nie wiemy ile mógł pomieścić ale szacuje się, że od 45 do 70tyś. osób. Podobnie jak inne rzymskie amfiteatry, Koloseum. było areną walk gladiatorów oraz naumachii, czyli relaksujących bitw moeskich.