Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
29. 9.
?
+ on-line
konzultace
aktivní práce na semináři
plnění zadaných úkolů, test
100% docházka
základy didaktiky ve vztahu k filosofii
CZ kurikulární dokumenty
já jako učitel (příprava, vize)
= pedagog. disciplína; věda o vyučování
(didaskein - poučuji, vysvětluji)
vyučování jako spojení VÝCHOVY a VZDĚLÁVÁNÍ
CÍL -- METODY -- OBSAH -- ORG. FORMY
Historie stručně
- formování od starověku
Osobnosti
Jan Amos Komenský (Didactica Magna)
Johann Friedrich Herbart (vlastní aktivní činnost)
Historický vývoj I.
- předat efektivně výběr obsahu vzdělávání
Zdroje
historická analýza institucí
empirie
teoretická analýza jevu
Obsah didaktiky
- antropologické a vyučovací otázky
- výchovně vzdělávací proces
PŘEDMĚT
- vyučovací cíl, obsah vzdělávání
- zásady
- organizační formy (frontální, skupinová) a metody (slovní, demonstrační, ...)
DIDAKTICKÝ TROJÚHELNÍK
- fyzické, psychické a pedagogické předpoklady
Obecná didaktika
= vzdělávání v obecné rovině
SPECIÁLNÍ DIDAKTIKY
- oborová
- předmětová
- druhů a stupňů škol (ZŠ, odborného vz.)
METODIKY
- doporučené postupy pro konkrétní témata
HUMANISTICKÉ KONCEPCE (18. stol.-dnes)
- opak školy "bez žáků"
- pozornost na individualitu dítěte
- L. N. Tolstoj, J. J. Rousseau
DOGMATICKÉ VYUČOVÁNÍ (9.-16. stol.)
- příprava člověka na život
- CÍRKEV
- pamětné učení, jednosměrná komunikace
- latina, církevní knihy
SLOVNĚ NÁZORNÉ VYUČOVÁNÍ (17. stol.-dnes)
- nárůst nových informací
- sensualismus, názornost
jasnost -> asociace -> systém -> metoda
PROBLÉMOVÉ VYUČOVÁNÍ (19. stol.-dnes)
- základem je nastolení problému (J. Dewey)
- "pokus a omyl"
vymezení problému -> inventura znalostí -> formulace hypotéz -> realizace -> výsledky
PROJEKTOVÉ VYUČOVÁNÍ (20. stol.-dnes)
- multidisciplinární přístup
- součinnost lidí i oborů, prezentace, obhajoba
PROGRAMOVANÉ UČENÍ (20. stol.-dnes)
- individuální tempo studia
- dosažení přesně definovaných cílů, průběh řízen programem
"Aby všechno bylo předváděno všem smyslům, kolika možno. Může-li být něco vnímáno najednou více smysly, budiž to předváděno více smyslům" (J.A.Komenský)
VĚDECKOST
- v souladu se současným stavem oborů (i pedagoiky a psychologie)
PROPOJENÍ TEORIE A PRAXE
INDIVIDUÁLNÍ PŘÍSTUP
NÁZORNOST
POSLOUPNOST
- od konkrétního k abstraktnímu, jednoduchého ke složitému
SOUSTAVNOST A PŘIMĚŘENOST
UVĚDOMĚLOST AKTIVITY
- jasné cíle pro žáka, vztah ke vzdělávání, činnosti
= souhrn poznatků, které jsou předávány žákovi
x pohled RVP
(fakta, pojmy, teorie)
(pracovní, sociální, pohybové, poznávací)
= promyšlený cíl, k němuž směřuje učitel a žák
- formulace: kdo?, jednoznačné, měřitelné, dosažitelné
VLIV
- společnost, kurikulum, vzdělávací koncepce, individualita činitelů
DRUH
- čas, konkrétnost, obsah, instituce
KOGNITIVNÍ, PSYCHOMOTORICKÉ, AFEKTIVNÍ
KOGNITIVNÍ (vědomosti)
„Žák přiřadí správně název filosofické školy k jejímu představiteli.“
PSYCHOMOTORICKÉ (dovednost - pohybová)
„Žák vytvoří z přečteného textu myšlenkovou mapu s nejdůležitějšími pojmy.“
AFEKTIVNÍ (postoje a hodnoty)
„Žák zformuluje svůj názor na to, jak lze dílo daného filosofa interpretovat ve vztahu k dnešní společnosti.“
KURIKULUM (běh)
= obsah zkušeností, kterou žáci získávají ve škole (WALTEROVÁ)
PROČ? KOHO? KDY? S JAKÝM VÝSLEDKEM?
ZA JAKÝCH PODMÍNEK? JAK?
DRUHY
- doporučené, předepsané, realizované, dosažené, skryté
RÁMCOVÉ VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY
ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY
= dvoustupňový kurikulární systém
UČEBNÍ PLÁN
TEMATICKÝ PLÁN
KLÍČOVÉ KOMPETENCE
PRŮŘEZOVÁ TÉMATA
VZDĚLÁVACÍ OBLASTI
VZDĚLÁVACÍ OBORY
OČEKÁVANÉ VÝSTUPY
UČIVO
TYPY
- informativní (prezentování hotových poznatků)
- heuristická (objevování, zkoumání)
- produkční (směřování k praktickému výstupu)
- regulativní (programy, algoritmy)
- jedna ze základní složek vyučovacího procesu
HROMADNÁ (frontální výuka)
- řídící úlohu má učitel
- hromadná učební činnost
SKUPINOVÁ
- pracovní skupiny (náhodné, věk, pohlaví, výsledky, vztahy)
- homogenní a heterogenní skupiny
- párová, týmová, kooperativní
DIFERENCIOVANÁ
- individuální plnění úkolů v závislosti na volbě žáka, jeho schopnostech a tempu práce
- stanoviště
- individualizovaná
EXKURZE
- přesun ze školního prostředí do "reality"
- přípravná, realizační a hodnotící fáze
Myslím, že se mi povedlo ...
Nejobtížnější pro mě bylo ...
Už teď vím, že bych příště ...
Dalo by se zvážit, zda ...
Není mi jasné, ...
V praxi bych ...
= činnost učitele a žáků vedoucí k dosažení stanoveného cíle
VYBRANÉ METODY
VÝKLAD (ekonomické; neaktivní žák; přizpůsobit obsah)
ROZHOVOR (heuristický, sokratovský)
x
DISKUSE (kolektivní výměna názorů; pravidla; shnutí a závěr)
1) KOMPLEXNÍ KLASIFIKACE PODLE MAŇÁKA
E) Metody podle forem a prostředků
- kombinace s vyučovacími formami
- kombinace s vyučovacími pomůckami
1) KOMPLEXNÍ KLASIFIKACE PODLE MAŇÁKA
A) Metody podle pramene
- slovní (monologické, dialogické, písemných prací, práce s učebnicí)
- názorně-demonstrační (pozorování, předvádění, projekce)
- praktické (nácvik, laborování, pracovní činnosti, grafické činnosti)
B) Metody podle aktivity žáků
- sdělovací
- samostatné
- badatelské
1) KOMPLEXNÍ KLASIFIKACE PODLE MAŇÁKA
C) Metody podle myšlenkových operací
- srovnávací
- induktivní
- deduktivní
- analyticko-syntetické
D) Metody podle fáze procesu
- motivační (k obsahu, ale i k průběhu výuky)
- expoziční (zprostředkování nových poznatků)
- fixační (upevnění poznatků, zařazení do systému)
- aplikační (vědomé užívání poznatků)
- diagnostické (hodnotí míru osvojení)
1I) KRITICKÉ MYŠLENÍ
RWCT = Reading and Writing for Critical thinking
= schopnost číst text, rozumět mu, přemýšlet o něm, kriticky ho posoudit, klást otázky
- dívat se na skutečnost z různých úhlů pohledu
PROCES UČENÍ E-U-R
evokace (uvedení do tématu, co už vím)
uvědomění si významu (konfrontace původního prekonceptu a nových informací)
reflexe (začlenění nového do svého systému, co jsem se naučil, k čemu mi to bude)
Který očekávaný výstup:
- byl nejobtížnější na přípavu?
- je ideální realizovat výkladem?
- by nejvíce bavil žáky?
- byste vybrali pro projekt?
- je složité reálně naplnit?
"Výklad je základ pochopitelně. Když to jde, tak se zavede nějaká hra a diskuse je průběžně vlastně pořád. To jsou ty tři základní, nějak víc metod se použít nedá."
(Cyril, učitel SŠ, 18 let praxe)
-> slouží k dosažení cíle
NEMATERIÁLNÍ (metody, org. formy, zásady ...)
MATERIÁLNÍ (předměty, jevy, technika ... = pomůcky)
- podpořit názornost, přiblížit téma, ukázat praktické využití
- funkce: informativní, formativní, instrumentální
- pro učitele/pro žáka
>>ZAŘAZOVAT JE SMYSLUPLNĚ A S AKTIVNÍM CÍLEM.<<
= učitelovo sdělení žákovi, které vypovídá o úspěšnosti vzdělávacího procesu
FUNKCE HODNOCENÍ
- informační: informace o vztahu k normě
- motivační: pobídka nebo trest za výkon
- výchovná/formativní: sebereflexe; píle
FORMY HODNOCENÍ
- kvantitativní: klasifikace, 3/5
- slovní: prostor pro individualitu žáka
- "jednoduchá": verbální a neverbální
- grafická: tabulka úspěchů
TYPY HODNOCENÍ
- vnitřní (sebehodnocení)
- normativní: úprava podle normy (individuální, sociální)
- kriteriální: předem stanovená kritéria úspěchu
- průběžné
- závěrečné
"Já prostě nemůžu kontrolovat, když pracuju s lidma, co z toho bude. (...) Já jako kantor před sebou mám konrkétní lidi, kteří to umějí, nebo ne, když je to vědomostní, tak se to nějak dá. Ale jak je to vybavilo pro život, to se přiznám, zhodnotit neumím."
(Gregor, ZŠ, SŠ, 22 let praxe)
"Je otázka, co teoreticky děti znají, jestli umí prakticky potom v každodenním životě použít. (...) Oni tady ve škole se zdá, že respektují jo, oni si to poslechnou, ale jestli jsme opravdu vybudovali ten postoj, jestli se tak dokážou i mimo školu, tak to nevím."
(Barbora, SŠ, 37 let praxe)
""Známkování u takových postojů je záležitostí složitou a já nemám moc oznámkovat někoho špatnou známkou, když vyjádří nějaký svůj postoj. Tak tam je to spíš o vyjadřovacích schopnostech, o pojetí nějakého daného tématu."
(Hedvika,ZŠ, SŠ, 12 let praxe)
1) JAKÝM ZPŮSOBEM LZE ŽÁKY TESTOVAT V ZSV?
2) +/-
3) CO BY MĚLO TVOŘIT VÝSLEDNOU ZNÁMKU?
4) JAK KONCIPOVAT SEMINÁRNÍ VÝUKU?
PROFESNÍ KOMPETENCE UČITELŮ
= Soubor vědomostí, dovedností, postojů a hodnot důležitých pro výkon učitelské profese
pedagogické a didaktické
obrově předmětové
diagnostické a informační
sociální, komunikační
manažerské a normativní
osobnostně kultivující
L. S. SHUMAN: Didaktická znalost obsahu
(pedagogical content knowledge)
= propojení OBORU a METODICKÉHO UCHOPENÍ
-> umět předat znalosti cílové skupině
-> učitel x odborník z praxe
PROFESNÍ ZNALOSTI - L. S. SHUMAN
oborové, obecně pedagogické, kurikula, oborově didaktické, žáků a jejich charakteristik, kontext vzdělávání a cílů, hodnot ve vzdělávání
ZSV jako předmět
CO TO ZNAMENÁ PRO UČITELE?
- podřízený a závislý
- zaměřený na komplexní rozvoj žáka
- rozvoj kompetencí a kritického myšlení
- provázán s dalšími úrovněmi vzdělávání
- tematicky rozsáhlÝ
- společenskovědní a proměnlivÝ